خانه » تاپ » نماینده مردم شیراز در مجلس: اگر رسانه ها را آزاد بگذاریم نیازی به فیلترینگ نیست

نماینده مردم شیراز در مجلس: اگر رسانه ها را آزاد بگذاریم نیازی به فیلترینگ نیست

پیوند ثابت https://khabarparsi.ir/?p=14967

خبرپارسی – نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر رسانه ‌ها را آزادتر بگذاریم، صدا و سیما بلندگوی جناحی خاص نباشد؛ اگر کسی انتقاد کرد کمتر به پایش بپیچیم، آنوقت کسی برای بیان مسائل و ابراز نظر سراغ تلگرام و سایر فضاهای مشابه نمی‌رود و نیازی به فیلترینگ نیست .
فرج‌الله رجبی شنبه ۱۸ فروردین در یک نشست خبری با بیان اینکه تفاوت اساسی بین اصولگرایان و اصلاح‌طلبان در نوع رسیدن آنان به قدرت و مسئولیت است، گفت: اصولگرایان وقتی پای صندوق رای نمی‌آورند از طریق مناصب انتصابی به قدرت باز می‌گردند اما اصلاح‌طلبان تنها از طریق صندوق‌های رای می‌توانند در عرصه‌ی مسئولیت باشند .
او این موضوع را یک امتیاز برای اصلاح‌طلبان دانست و در عین‌حال تصریح کرد که اگر اصلاح‌طلبان صندوق‌های رای را از دست بدهند، امکان حضورشان در عرصه‌های مختلف مسئولیتی وجود نخواهد داشت و این امر مستلزم آنست که این جریان بتواند مردم را متقاعد کنند که پیگیر و بیان و دنبال کننده‌ی حقوق و مطالبات آنان هستند .
رجبی با یادآوری اینکه جریان اصولگرایی، اصلاح‌طلبی را معادل سکولاریزم می‌دانند و این را تعمدا دنبال می‌کنند، گفت: اصلاح‌طلبان دین مدارانی هستند که شرایط زمانی و مکانی را در نوع حکومت‌داری خود لحاظ می‌کنند .
او با تصریح اینکه مردم باید بدانند منویات آنان در ابعاد مختلف از زبان اصلاح‌طلبان مطرح شده و در رفتارهای آنان دنبال خواهد شد، گفت: این را باید بدانیم که عبور از اصلاح‌طلبی به اصولگرایی نمی‌انجامد؛ این موضوع ارزش سیاسی جریان اصلاح‌طلبی را بیشتر روشن می‌کند.
رجبی در پاسخ به سئوالی در خصوص میزان دریافتی نمایندگان مجلس، گفت: عددی که به عنوان حقوق دریافت می‌کنم حدود ۵۴ میلیون ریال است؛ اما هر نماینده متناسب با حوزه‌ی انتخابیه و گستردگی آن، تعداد دفاتری که باید داشته باشد، مبالغی را دریافت می‌کند.
او با تصریح اینکه هر نماینده‌ی مجلس برای تردد بین تهران و حوزه‌ی انتخابیه هزینه سفر دریافت می‌کند، گفت: اینکه عدد این دریافتی‌ها چه میزان است، هیچ زمانی جمع نزده‌ام اما آنچه که به‌عنوان حقوق، حق شخصی من به‌عنوان نماینده محسوب می‌شود همان پایه‌ی حقوق محسوب می‌شود و سایر مبلغ‌ها، همیشه برای تمام نمایندگان وجود داشته و دارد و بدیهی است که به همه تعلق می‌گیرد.
رجبی گفت: همین امروز اگر جمعی حتی از میان خبرنگاران حاضر باشند به‌عنوان عوامل دفتر به شکل فی سبیل الله برای من کار کنند، از دریافت هزینه‌های مربوطه خودداری کرده و کمپینی هم در این راستا راه‌اندازی می‌کنم! آن نمایندگانی هم که فکر می‌کنند حقوق نمایندگی زیاد است، می‌توانند اعلام رسمی کرده و حقوق را دریافت نکنند.
نماینده مردم شیراز در مجلس با تصریح اینکه طرح برخی موضوعات برای دور کردن افراد از مسائل اصلی است، گفت: یکی از مسائل اساسی رسیدگی به وضعیت موسسه‌های اعتباری است؛ همانکه در سئوالی از رئیس‌جمهور محترم هم پرسیدم؛ اعتقاد دارم سرنخ بسیاری از مسائل در موسسه‌های اعتباری مشخص می‌شود، این موضوع باید در دستور کار دولت، قوه‌ی قضائیه، مجلس و … قرار گیرد.
او ادامه داد: آنهایی که پیگیر مسائل مرتبط با فساد هستند، همین موضوع را به عنوان مسئله‌ای کلیدی حل کنند، بسیاری از افراد، روابط و … مشخص خواهد شد.
رجبی با اشاره به امضا نکردن طرح بازگشت اموال نامشروع، گفت: اگر میدانیم اموال نامشروعی در جایی وجود دارد، قانون هم آن را نامشروع می‌داند، چرا عمل نکرده و آن را پیگیری نمی‌کنیم؛ برای انجام این امر نیاز به قانون جدید نیست، باید کار اجرایی را انجام داد.
او در پاسخ به سئوالی پیرامون استیضاح ۲ وزیر دولت دوازدهم، گفت: به نظر من در استیضاح وزیر تعاون نمایندگان مجلس نشان دادند که با آزادی عمل و استقلال عمل‌ کرده‌اند؛ اما در استیضاح وزیر راه موضع فراکسیون امید تاثیرگذار بود و عده‌ای که از امضاء کنندگان اصلی هم بودند طبق نظر فراکسیون عمل کردند؛ فکر می‌کنیم این آقایان باید قبل از امضای استیضاح ابتدا نظر فراکسیون را می‌گرفتند!! شخصا اعتقاد دارم که استیضاح کنندگان باید خارج از قالب فراکسیون حرف خود را می‌زدند.
رجبی همچنین در پاسخ به سئوالی پیرامون وضعیت کم‌آبی فارس و اندیشه‌هایی که باید اجرایی شود، گفت: به نظر می‌رسد باید طرح مطالعه‌ی انتقال آب از خلیج فارس به شکل جدی آغاز شود؛ باید به این پرسش مهم پاسخ دهیم که اصلا می‌توان آّب را به فارس منتقل کرد؟
او در عین‌حال تاکید کرد که با توجه به مصرف بیش از ۹۰ درصد آب در بخش کشاورزی، اصلاح الگوی کشت و شیوه‌های آبیاری، اعمال حاکمیت در مدیریت آب و منابع آبی، استفاده از پساب‌های تصفیه‌ی فاضلاب و … را باید به جد مد نظر داشت.
رجبی گفت: در جاهایی و با توجه به بحران آب باید اعمال حاکمیت کنیم؛ اینکه در بعضی نقاط نظیر کربال و زرقان کشت کشاورزان به دلیل بی‌آبی بسوزد و در نقطه‌ای نظیر کنار سدها برنج کاشت شود، نیازمند اعمال حاکمیت است؛ باید قاطعانه چاه‌های غیرمجاز را مسدود کرد؛ اینکه زمانی به دلیل انتخابات و وقتی به دلایل دیگر این موضوع با تاخیر و کندی مواجه شود، صحیح نیست؛ اگرچه سال گذشته بیش از ۲ هزار حلقه چاه غیرمجاز مسدود شد اما باید جدی‌تر به این موضوع ورود کرد و این هماهنگی و همراهی دولت، مجلس، قوه‌ی قضائیه و … را طلب می‌کند.
نماینده مردم شیراز تصریح کرد که اکنون و در زمان مواجهه با بحران آب باید در تخصیص‌ آب به بخش‌های مختلف علمی رفتار شود، گفت: اخیرا مطلع شده‌ام که از سرشاخه‌های استان فارس آب به استان‌های همجوار خلیج فارس منتقل می‌شود؛ می‌توان به‌جای این کار، آب خلیج فارس را به استان‌های ساحلی اختصاص داد، این موضوع هزینه‌های انتقال را هم کاهش می‌دهد.
وی در پاسخ به سئوالی در مورد احیاء شیراز به عنوان پایتخت فرهنگی ایران، گفت: این موضوع یک مسئله تک پارامتری نیست، شیراز زمانی پایتخت مطلق فرهنگی ایران شناخته شد، این باید احیاء شود؛ اما این موضوع نیازمند همراهی شورای شهر، شهرداری، میراث فرهنگی، ارشاد و مدیریت ارشد استان و نمایندگان مجلس است.
رجبی با بیان اینکه تحقق شیراز پایتخت فرهنگی ایران، در زمان حضور او به عنوان شهردار شیراز انجام شد، گفت: آنروز همه‌ی ارکان تصمیم‌ساز بر سر این خواسته متفق‌القول بودند، البته با مخالفت‌هایی هم روبرو شدیم اما عملی شد؛ امروز هم هیچ شهری در ایران به لحاظ تاریخی، فرهنگی، هنری و ادبی و داشته‌های مختلف نظیر شیراز وجود ندارد؛ بسیاری از شهرهای ایران در ابعاد مختلف غنی هستند اما هر یک در دوره‌ای از تاریخ، باید توجه داشت که نمی‌توان تاریخ، فرهنگ، هنر و ادب ایران را بدون توجه به شیراز تحلیل و بررسی کرد!
او اضافه کرد: توجه داشته باشیم که پایتخت فرهنگی تنها به گذشته معطوف نیست بلکه به تولیدات فرهنگی در عرصه‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری هم باز می‌گردد؛ تعداد عناوین کتاب تالیف و ترجمه شده، تعداد سالن‌ها و آمفی‌تئاترها، تعداد سینماها و … کیفیت کار؛ این موضوع بارها به عنوان یک مطالبه جدی مطرح شده، اینکه شیراز نیازمند سند توسعه‌ی فرهنگی و متعاقب آن برنامه‌ی توسعه‌ی فرهنگی است.
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، گفت: اینکه شیراز مدعی پایتخت فرهنگی است و چند ماهی است مدیرکل فرهنگ و ارشاد ندارد جای تاسف دارد؛ اما همواره این اشکال در شیراز و فارس وجود داشته که برای تصدی پست‌های مدیریتی ده‌ها نسخه برای وزارت‌خانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی پیچیده‌ایم.
رجبی گفت: اینکه برای تصدی یک پست مدیریتی نمایندگان استان یک لیست بلند بدهند و مدیریت ارشد استان و صاحبان سلایق سیاسی مختلف و فعالان مرتبط با آن حوزه هم لیست‌ها و افرادی را معرفی کنند، در نهایت منجر به گزینه‌ای خواهد شد که در نهایت صدای همه در می‌آید!!
او با ابراز تاسف از برخی سانسورها در برنامه‌های مختلف تلویزیونی، گفت: چنین عمل کردی این‌گونه تحلیل می‌شود که یک عده منادی ارزش‌ها و مدافع اصول و پایبند به آنها هستند و عده‌ای اینگونه عمل نمی‌کنند؛ حال آنکه همه‌ی ما چه اصولگرا چه اصلاح‌طلب دیندار بوده و مدافع اصول و ارزش‌ها هستیم.
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: ما تکلیف خود را با بسیاری از مسائل فرهنگی، هنری، سیاسی و … روشن نکرده‌ایم، دائم آنچه را نباید انجام داد متذکر می‌شویم اما در مورد آنچه که باید انجام داد، چیزی بیان نمی‌شود؛ به عنوان مثال وجهی از موسیقی از نظر فقهی حرام اعلام می‌شود اما آن وجهی که حلال است را بیان نمی‌کنیم.
رجبی افزود: دوره‌ی اینکه به جوانان بگوئیم این کار را نکن گذشته است؛ من بارها به هم تیمی‌های خودم هم انتقاد کرده‌ام که در برخی مسائل بیش از حد محافظه‌کار بوده‌ایم، ما آمده‌ایم از مردم و مطالبات مردم دفاع کنیم و از مردم نمره قبولی بگیریم، بدون توجه به هزینه‌های سنگینی که امکان دارد این دفاع برای ما داشته باشد.
او اعتقاد دارد که اگر منویات مردم در بسترهای قانونی اجرا شود، هیچ کس برای بیان آنها وسط خیابان نخواهد آمد، اما اگر مردم احساس کنند اصلاح‌طلب و اصولگرا خواسته‌هایشان را پیگیری و مطرح نمی‌کنند، خودشان آن را مطرح خواهند کرد. اگر ما نمایندگان به وظیفه‌ی خود در قبال مردم عمل نکنیم، مردم وسط خیابان خواهند آمد آنوقت هم آنان متضرر می‌شوند هم حاکمیت. باید مطالبات را مطرح کرد آنهم از تریبون‌های رسمی، این ممکن است هزینه‌ هم داشته باشد.
رجبی تصریح کرد: امروز می‌بینیم که اصلاح طلبان مطالبی را نمی‌گویند تا کار به‌جایی برسد که یک نفر( آقای احمدی‌نژاد) که خودش باید پاسخگو باشد به مدعی تبدیل می‌شود.
نماینده مردم شیراز در پاسخ به سئوالی در خصوص فیلترینگ تلگرام، گفت: همه تصمیم‌گیران و مردم می‌دانند که امروز امکانات فناوری و توسعه‌ی آن به‌شکلی پیش‌می‌رود که چنین اقداماتی جواب نمی‌دهد؛ راهکارهای بهتر و موثرتری وجود دارد که جایگزین فیلترینگ شود.
رجبی ادامه داد: اگر روزنامه‌ها آزادتر شود، صدا و سیما بلندگوی جناحی خاص نباشد؛ اگر کسی انتقاد کرد کمتر به پایش بپیچیم، اگر روزنامه‌ها ستونی برای طرح موضوعات انتقادی و مسائل مد نظر مردم داشته باشند و … آنوقت کسی برای بیان مسائل و ابراز نظر سراغ تلگرام و سایر فضاهای مشابه نمی‌رود و دیگر نیازی به فیلترینگ نیست .
او گفت: وقتی خود سانسوری می‌کنیم، قطعا ابزارهای دیگری به کار می‌آید؛ اعتقاد دارم می‌توانیم رسانه‌ی ملی، اینترنت ملی و … داشته باشیم، به شرط اینکه اطمینان سازی کرده باشیم؛ وقتی جوان به من اعتماد نداشته باشد نمی‌توان به سمت این مباحث رفت.
رجبی با بیان اینکه امروز احمدی‌نژاد صدر تا ذیل مملکت را مورد تاخت و تاز قرار داده و هیچ مواجهه‌ای با او انجام نشده است، گفت: اگر یک ژورنالیست یا یک جوان و … همین حرف‌ها را مطرح می‌کردند آیا تحمل می‌کردیم؟ اگر به همان اندازه یا حتی کمتر از آنچه که مقابل حرف‌های احمدی‌نژاد مصلحت اندیشانه مواجه شده‌ایم با رسانه‌ها، ژورنالیست‌ها، سایت‌ها و جوانان برخورد می‌کردیم، کسی سراغ تلگرام و فضای مجازی نمی‌رفت.
نماینده مردم شیراز در پاسخ به سئوالی در خصوص وضعیت انتخاب مدیران در استان فارس ، گفت: در شیراز شاید اتفاق نظر نسبی بین نمایندگان وجود داشته باشد اما این اتفاق نظر بین نمایندگان استان فارس نیست؛ وقتی رئیس مجمع با قرعه انتخاب شود؛ نمی‌توان انتظار داشت که تاثیرگذار باشد.
رئیس سازمان نظام مهندسی کشور با بیان اینکه خود را موظف می‌داند از شورا و شهردار اصلاح‌طلب شیراز حمایت کند، گفت: شورا و شهرداری طی چند ماه گذشته فرصت داشتند که ساختار مناسب و متناسب را شکل دهند و بر اوضاع مشرف شوند؛ از این پس انتظار انجام اقدامات جدی در بخش‌های مختلف وجود دارد.
نماینده مردم شیراز در مجلس با یادآوری اینکه شهرداری این کلانشهر بدهی‌های سنگینی دارد، گفت: با وجود
داشتن بدهی، نمی‌توان از انجام کارهای بزرگ و تاثیرگذار غافل شد زیرا متهم به ناکارآمدی خواهند شد؛ فکر می‌کنم شورا و مدیریت شهری باید حداکثر سه محور توسعه‌ای برای شیراز در نظر بگیرند؛ باید به مناطق حاشیه‌ای این کلانشهر توجه کرده و با تعریف و اجرای پروژه‌هایی این نقاط ساماندهی شود.
او با بیان اینکه به بعضی انتصاب‌ها در مدیریت شهری انتقاد دارد،‌ گفت: شورا و شهرداری شیراز باید پاسخگوی مطالبات اصلاح‌طلبی و مردم باشند؛ شهرداری در سطوح مختلف منبع عظیمی از نیروی انسانی را در اختیار دارد که یک سرمایه محسوب می‌شوند؛ نباید از این نیروهای کارآمد غافل شد.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

bigtheme