دیدار هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی فارس با نماینده ولی فقیه در استان

خبرپارسی – اعضای نهمین دوره هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان فارس با آیت الله دژکام نماینده ولی فقیه در فارس و امام جمعه شیراز دیدار و گفتگو کردند.

 به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، در این دیدار جمال رازقی رئیس اتاق بازرگانی فارس گفت: در شرایط اقتصادی فعلی، نام گذاری سال به رونق تولید بسیار کارشناسی شده بوده است زیرا اگر تولید کشور مورد توجه قرار گیرد بسیاری از مشکلات ما در بخش های اقتصادی، اجتماعی، قضایی و فرهنگی جامعه حل می شود.

وی با بیان اینکه اشتغال در سایه تولید پایدار محقق می شود افزود: سالانه مبالغ هنگفتی در کشور به ایجاد اشتغال اختصاص داده می شود در حالی که اگر این هزینه ها به صورت متمرکز به بخش تولید تزریق شود، می توانیم اقتصاد پویا و بدون وابستگی را داشته باشیم.

رازقی بیان کرد: شرایط فعلی اقتصاد کشور مناسب نیست اما در همین حال نیز برخی مسئولان بیش از دشمن خارجی ضربه وارد می کنند که نمونه بارز آن نظام بانکی ماست که از تولید کشور حمایت نمی کند.

وی با بیان اینکه بخش خصوصی در سال رونق تولید نیاز به حمایت های دستگاه های دولتی دارد تا بتواند موانع تولید را کاسته و بر رونق آن بی افزاید اظهارداشت: تا امروز که بیش از دو ماه از سال رونق تولید می گذرد در عمل شاهد حمایت و ایجاد رونق واقعی در تولید نبودیم و نگرانیم این نامگذاری در حد شعار باقی بماند.

رازقی با ارائه پیشنهادی مبنی بر اینکه همانند سران سه قوه اختیاراتی برای تصمیم گیری در سطح استان ها به مدیران استانی داده شود اضافه کرد: در شرایط فعلی اقتصادی کشور، ما به عنوان پارلمان بخش خصوصی استان برای جلوگیری از عدم برخورد شعاری با شعار سال، اعلام می کنیم اگر اختیارات به صورت استانی تفویض شود می توانیم تولید استان فارس را تا ۳۰ درصد افزایش دهیم.

وی ادامه داد: با اتکا به پول نفت نمیتوان سیاست گذاری اقتصادی کرد و بی تدبیری و عدم اعمال مدیریت صحیح، کشور را در شرایط فعلی قرار داده است که در حال حاضر روند سیستمی که برای تولید کشور در نظر گرفته شده سودآور نیست و باید بازنگری شود.

محمدصادق حمیدیان نائب رئیس اتاق بازرگانی فارس نیز گفت: متاسفانه شاهد بی عدالتی در  اخذ مالیات هستیم به طوری که بیش از ۶۵ درصد مالیات کشور را بخش تولید می پردازد که این رویه با شعار سال منافات دارد.

نادر طیبی عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی فارس هم گفت: دو مجموعه بزرگ شهرک صنعتی و منطقه ویژه شیراز نیازمند تامین آب برای واحدهای صنعتی مستقر هستند که برخی مسایل منفی پیرامون تامین این آب، مطرح شده که درست نیست.

یلدا راهدار عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی فارس نیز گفت: گردشگری به ویژه گردشگری مذهبی یکی از بخش های مهم، درآمدزا و ثروت آفرین در استان فارس است که متاسفانه تاکنون این بخش از صنعت بزرگ گردشگری فارس در حوزه تخصیص اعتبار از سوی دولت نتوانسته در رده شهرهایی مانند مشهد و قم باشد و عملا کار بزرگی در حوزه گردشگری مذهبی در فارس انجام نشده است.غلامحسین شعرا عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی فارس هم گفت: باعث تاسف است که دولت هیچ گونه حمایتی از بخش تولید کشور ندارد و صنعت در شرایط بدی قرار دارد و این درحالی است که ایجاد رونق تولید توسط بخش خصوصی نیاز به شرایطی از جمله تسهیلات، حمایت، زیرساخت، برق و آب پایدار دارد.

یوسف صلاح الدین ایزدفر دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی فارس نیز گفت: عمده مشکلات مربوط به عدم امکان تصمیم گیری در سطح استان هاست که اگر اختیاراتی مانند تهران، به استان ها داده شود، بسیاری از مشکلات قابل حل است.

عباس ابوقداره دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی فارس هم گفت: پرداختن به مسئله تولید باید خارج از شعار در اولویت قرار گیرد زیرا اگر این موضوع مهم و استراتژیک برای کشور، از بین برود، آسیب های جبران ناپذیری برای کشور در پی دارد.

 هادی حنایی دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی فارس نیز گفت: کشاورزی یکی از بخش های مهم در استان فارس است که معیشت بیشتر مردم استان به طور مستقیم و غیر مستقیم به این بخش ارتباط دارد که اگر اختیارات به صورت استانی بود می توان با تصمیم گیری های به موقع تهدیدهای این بخش به فرصت تبدیل کرد.

سهیلا محبی دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی فارس هم گفت: برای تحقق عملی شعار رونق تولید، نیاز است مسئولان ارشد استان بیش از گذشته و ملموس و نزدیک تر با مشکلات بخش اقتصاد و تولید استان آشنا شوند و حمایت های لازم را از بخش تولید استان داشته باشند.

علیرضا قدرتی دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی فارس نیز گفت: هر استان شرایط و مشکلات متفاوتی دارد و به تناسب آن راهکارهای متناسبی می توان برای آن استان در نظر گرفت که اگر تخصیص اختیارات به استان ها انجام شود شاهد کاهش چشمگیر مشکلات خواهیم بود.

امید ماهرانی دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی فارس هم گفت: امروز صدور بخشنامه های صادراتی از سوی دولت از دلایل بازدارنده و مشکل ما در حوزه تجارت خارجی و بازرگانی است که ما در اتاق بازرگانی آماده همکاری برای ارائه راهکارهای لازم در جهت رونق صادرات استان هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.