تسهیل حمل و نقل کالاهای تجاری به قطر

خبرپارسی – راه اندازی خط کشتی رانی بوشهر – قطر با کشتی گراند فری/ حرکت نخستین محموله کالا به کشور قطر در هفته دولت

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بوشهر با اشاره به راه اندازی خط کشتی رانی بوشهر – قطر با کشتی گراند فری گفت: با راه اندازی این خط کشتی رانی شرایط صادرات به کشور قطر تسهیل شده است که نخستین محموله کالا به این کشور در هفته جاری(هفته دولت) به کشور قطر ارسال می شود.

خورشید گزدرازی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری اتاق بازرگانی فارس بیان کرد: در پی سفر استاندار و هیات همراه استان بوشهر به کشور قطر و نیازسنجی های انجام شده، از سال ۹۶ پیگیری برای ایجاد خط کشتی رانی از این استان به بندر حمد کشور قطر در دستور کار قرار گرفت.

وی افزود: بر اساس نیازسنجی ها به این نتیجه رسیدیم که بندر بوشهر می تواند هاب صادرات به کشور قطر باشد که برای تحقق این مهم کشتی گرندفری با امکان حمل کالا و مسافر در این بندر مستقر شده است.

گزدرازی با بیان اینکه بندر بوشهر می تواند هاب صادرات به کشور قطر و کشورهای حاشیه خلیج فارس باشد اظهارداشت: این کشتی قابلیت هایی از جمله حمل حدود ۷۰۰ خودرو سواری و سنگین، بیش از ۴۰ کانتینر و دارای ۵۰۰ تخت است که استفاده تجار ما از این کشتی می تواند در کیفیت و کمیت کالای ارسالی آنها به بازار مقصد نیز بسیار موثر باشد.

رئیس اتاق بازرگانی بوشهر اضافه کرد: همچنین حمل و نقل با این کشتی در دو زمینه زمان و هزینه تمام شده که از مهمترین مسایل برای تجار ماست، بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

گزدرازی ادامه داد: همچنین در شهریورماه جاری بخش مسافری این خط کشتی رانی نیز در مسیر بوشهر – قطر راه اندازی می شود که در این صورت می توان به طور همزمان علاوه بر حمل بار، در بخش مسافر به ویژه توریست نیز ورود و خروج داشته باشیم.

وی با اشاره به ویژه گی های قابل توجه این کشتی برای حمل و نقل دریایی کالاها عنوان داشت: این کشتی امکان حرکت در شرایط بد آب و هوایی و حرکت دو الی سه روزه در هفته را دارد و تلاش ما بر ارائه خدمت در این بندر به صادرکنندگان و تجار کشور است که امیدواریم استان های همجوار ما نیز تجار خود را برای صادرات از طریق این بندر ترغیب کنند.

گزدرازی تصریح کرد: که برای راه اندازی این خط کشتی رانی مشکلاتی وجود داشت که رفع و یا به حداقل رسیدن این مشکلات اولویت ما در استان بوشهر است.

وی افزود: با راه اندازی این خط کشتی رانی سمت و سوی تجارت ما به سمت نوین حرکت خواهد کرد به طوری که این کشتی تجارت ما را صاحب سبک می کند که امیدواریم چند کشتی دیگر نیز به این خط افزوده شود.

**  خط کشتی رانی بندر بوشهر – قطر در انتظار تجار جنوب کشور/ حمل و نقل دریایی منظم فرصتی برای تجار

سرپرست بخش عملیات کشتی گرندفری در استان بوشهر نیز گفت: با راه اندازی این خط کشتی رانی شرایط حمل و نقل منظم برای حمل کالا به کشور قطر فراهم شده است که این یک فرصت ویژه برای تجار جنوب کشور است.

علی اکبر ثقفی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری اتاق بازرگانی فارس بیان کرد: کشتی “گرند فری” از نوع RO-RO Paasenger ویا Ro-Pax وساخت فرانسه می باشد که قابلیت حمل ترکیبی بار و مسافر دارد که این کشتی  می تواند خدمات ویژه ای را به مسافران مسیر بوشهر و کشور قطر ارائه دهد.

وی اظهارداشت: این کشتی ظرفیت حمل خودرو سواری و کامیون را دارد و همچنین می تواند ۴٢ دستگاه کانتینر چهل فوت و ٨۴ دستگاه کانتینر بیست فوت خشک یا یخچالی با موتور برقی و یا گازوئیلی مهار شده بر روی کامیون با خود حمل کند.

ثقفی اضافه کرد: همچنین این کشتی علاوه بر کانتینر، توانایی بارگیری پالت و یا بارهای فله بر اساس نوع بسته بندی را نیز دارد که تمرکز ما بر ارائه خدمت به تولیدکنندگان و صادرکنندگان است.

وی ادامه داد: این کشتی تا تکمیل شدن زیر ساخت های اختصاصی پایانه مسافری وگردشگری بین المللی بوشهر، همانند سایر کشتی ها از پهلو به اسکله مهار می شود و در زمان بارگیری، به منظور فراهم ساختن امکان تردد کامیون های حامل کانتینر، با استفاده از دو لنگر در سینه وحد اقل چهار رشته طناب در پاشنه، به صورت “مهار مدیترانه ای”عمود بر اسکله بسته می شود.

ثقفی افزود: فعالیت این کشتی در مسیر بوشهر و کشور قطر(بندر حمد) راه اندازی شده است که خط کشتیرانی منظم در این مسیر، می تواند علاوه بر رونق تجارت وگردشگری دریایی بین این دوکشور، زمینه ای برای فعال شدن کوتاه ترین وامن ترین کریدور جنوب شمال و شمال غرب شود.

وی با بیان اینکه به زودی خط مسافربری کشتی گرندفری نیز در مسیر بوشهر به بندر حمد کشور قطر فعالیت خود را آغاز می کند عنوان داشت: کرایه حمل مناسب، سرعت عمل، امنیت و ایمینی و تردد منظم و مستمر در طول هر هفته از ویژگی های بازر این کشتی می باشد.

تقفی تصریح کرد: بندر بوشهر مدت ها از امکانات بهره مندی از کشتی های بزرگ حمل کانتینر و کشتی های پیشرفته مسافربری بی نصیب بوده که راه اندازی این خط کشتی رانی فرصت منحصر به فردی را برای صادرکنندگان و تولیدکنندگان فراهم کرده است.

وی با توجه به موقعیت استراتژیک بندر بوشهر افزود: راه اندازی این خط کشتیرانی شرایط رونق تجارت و صادرات و گردشگری را برای جنوب کشور ایجاد می کند.

ثقفی بیان کرد: بخش خصوصی استان های همجوار از این استعداد و پتانسیل بالایی در زمینه صادرات انواع کالا به ویژه مواد معدنی، میوه و تره بار و صیفی جات برخوردار است، از این فرصت نهایت بهره را برده و در صدور کالاها و محصولات خود را از این فرصت استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.