خانه » اخبار ویژه » امام جمعه شیراز: باید با شورای تامین استان همراهی کنیم/ در فضای بعضی از رسانه ها نوعی عقده گشایی و تسویه حساب سیاسی انجام می گیرد/ آیا واقعا مشکل ما این است که هر روز یک سخنران دعوت شود؟

امام جمعه شیراز: باید با شورای تامین استان همراهی کنیم/ در فضای بعضی از رسانه ها نوعی عقده گشایی و تسویه حساب سیاسی انجام می گیرد/ آیا واقعا مشکل ما این است که هر روز یک سخنران دعوت شود؟

پیوند ثابت http://khabarparsi.ir/?p=7680

خبر پارسی – امام جمعه شیراز با اشاره به تعیین گروه‌هایی برای تحقیق در خصوص حادثه ۱۸ اسفند در شیراز، بر لزوم ریشه‌یابی همه مسائل و دیدن ابعاد مختلف موضوع تاکید کرد.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه فارس، آیت‌الله اسدالله ایمانی در خطبه‌های نماز جمعه ۲۲ اسفند شیراز،‌ گفت: در موضوع حادثه روز دوشنبه ۱۸ اسفند در شیراز به ذکر چند نکته پرداخت و گفت: اولین نکته اینکه من بخاطر جلسات خبرگان رهبری و جلسات دیگر در استان نبودم و مسافرت بودم و طبیعتا درباره جزئیات مسئله از اظهار نظر معذورم. علی الظاهر دستور تحقیق از مبادی ذیربط صادر شده است که برای تحقیق گروه هایی بیایند.
وی اضافه کرد: من این نکته را اظهار می دارم که مسائل را به عنوان مجموعه باید دید و نه به صورت برشهایی از یک حادثه خاص! ممکن است حادثه تلخی اتفاق بیفتد اما باید دید چه کسانی و چه عواملی به شکل گیری حادثه منتهی شده است. مسئله باید مجموعه ای مورد ارزیابی قرار گیرد و از همه کسانی که دست اندرکار این مسائل هستند مصرّانه می خواهم که مسائل را ریشه یابی کنند و همه سناریو های اخیر را که طراحی و اجرا شده است مورد نظر و توجه قرار دهند و الا ممکن است اگر برش خاصی از یک حادثه توجه شود به قلب حقیقت و دگرگون نشان دادن حقیقت منتهی شود.
امام جمعه شیراز اضافه کرد: نکته دیگری که لازم میدان اشاره کنم اینکه در فضای بعضی از رسانه ها انسان مطالبی را می بیند که انسان استنباط می کند نوعی عقده گشایی و تسویه حساب سیاسی دارد انجام می گیرد. گویا مقدماتی تهییه شده است که کارهایی شود که به اینجا برسد و به اینجا که رسید عده ای قلم به دست عقده گشایی کنند و یا مسائل خاص سیاسی خودشان را دنبال کنند. من توجه آنها را به این آیه جلب می کنم گرچه می دانم برخی گوشها بدهکار آیات قرآن نیستند اما وظیفه من این است که گوشزد کنم «و لاتقف ما لیس لک به علم إن السمع و البصر و الفؤاد کلّ أُولئک کان عنه مسئولاً» این چنین نیست که قضاوت امروز ما بدون پاسخ باشد و سخن امروز ما بدون سر انجام باشد.
آیت‌الله ایمانی گفت: نکته دیگری که در همین رابطه اشاره می کنم و بارها هم تذکر داده ام؛ این است که از مدتها قبل در زمینه بازگشایی پنجره های فتنه در استان نشانه هایی دیده می شود. یعنی ما می بینیم که عده ای برای اینکه استان فارس را از آرامش و مسائل اصلی دور نگه دارند، دارند دریچه های فتنه را آرام آرام می گشایند و این خطری است برای استان و من چندین بار این نکته را متذکر شدم که آرامش و سلامت استان را هدف قرار داده اند و هر روز به بهانه ای آرامش استان را مورد تهدید قرار می دهند.
نماینده ولی فقیه در استان فارس خاطرنشان کرد: من با تمام وجود نگرانم که مگر ما مشکل بیکاری و تعطیلی کارخانه ها را نداریم؟ مگر ما مشکل خشکسالی و حاشیه نشینی را نداریم؟ متاسفانه حاشیه نشینی به مرکز شهر ما رسیده است. متاسفانه کنار حرم که مرکز و کانون شهر شیراز است حاشیه نشینان زندگی می کنند. چرا به این مشکلات نمی رسیم؟ آیا واقعا مشکل ما این است که هر روز یک سخنران دعوت شود و علی رغم تذکر شورای تامین استان توجه نکنند. مگر این پستها تا کی برای ما می ماند؟ شورای تامین بر اساس مصالحی که مد نظرش است نظر داده است و باید با شورای تامین استان همراهی کنیم.
امام جمعه شیراز گفت: می بینیم دانشجویان ما مسموم شدند و کسی عکس العمل نشان نمی دهد. هیچ نماینده ای هم بیانیه صادر نمی کند اما حادثه ای سیاسی اتفاق می افتد و همه دچار التهاب و اضطراب می شوند. من سوالم این است اگرکسی حریم ولایت و خبرگان و فتنه را شکست باید انتظار داشته باشد که دیگران حریم او را نشکنند؟ اگر باد را کاشتید طوفان را درو می کنید.
وی تصریح کرد: چرا مسائل را مقطعی ارزیابی می کنید؟ همه چیز باید با هم مورد ارزیابی قرار گیرد. چرا می خواهید دولت را مصادره کنید؟ دولت، دولت تدبیر و امید و دولت همه مردم است و دولت گروه خاصی نیست.
او گفت: رئیس جمهور محترم ما دقیقا با توجه به تقسیم آرا در کشور، دولت را دولت اعتدال نام گذاشت. ۴۹٫۷ درصد یک طرف و ۵۰٫۳ درصی یک طرف یعنی آمارها خیلی به هم نزدیک است و در این شرایط اعتدال نیاز است. در شرایطی که جامعه د ارد دو شقه می شود و رئیس جمهور با آن درک و بینش و با دانش حوزوی و دانشگاهی که داشته اعتدال را مطرح کرده است. در این جامعه باید با اعتدال رفتار کرد. نه دولت را مصادره کنیم نه بخواهیم همه چیز در انحصار گروه خاصی باشد. اینها صحیح نیست.
آیت الله ایمانی تصریح کرد: بدانند شیراز هم شیراز دوران طاغوت نیست. شیراز حرم سوم اهل بیت(ع) است یک روز دشمنان جشن هنر را در شیراز برپا کردند. آن خواب سپری شد. الان نزدیک ۱۵۰۰۰ شهید در استان داریم و در این شهر حدود ۵۰۰۰ شهید داریم. مگر خون شهیدان اجازه می دهد که شیراز برگردد به دوران طاغوت!؟ شیراز حرم سوم اهل بیت(ع) است و باید همه به الزامات حرم سوم اهل بیت(ع) توجه داشته باشیم.
امام جمعه شیراز همچنین با اشاره به برگزاری هفدهمین اجلاسیه خبرگان و دیدار اعضای خبرگان رهبری با رهبر معظم انقلاب، گفت: در این اجلاسیه مانند سال‌های قبل که شخصیت هایی از افراد مطرح کشور مسائلی را مطرح می کردند، وزیر امور خارجه پیرامون فعالیتهای عرصه مذاکرت هسته ای نکاتی را یادآور شدند. که از مجموعه آنچه که وزیر محترم امورخارجه مطرح نمودند این بود که تلاش همگان برای حفظ عزت و استقلال مردم و نظام جمهوری اسلامی است.
آیت‌الله ایمانی گفت: از مشکلات و سختی های مذاکرات بحث شد اما از صلابت و ایستادگی بر اصول و آنچه رهبر معظم انقلاب مطرح کردند سخنانی مطرح شد و این امید را زنده نمود که سربازان نظام جمهوری اسلامی و تیم مذاکره کننده اگر هم توفیق عقد توافقنامه پیدا نکنند، توانسته اند منطق قوی و سازنده و اثرگذار نظام جمهوری اسلامی را برای جهانیان تبیین نمایند و بهانه گیری های دشمن را بازگو کنند.
وی تصریح کرد: امیدواریم دشمنان بر سر عقل بیاند و بدانند با ملت ایران با زبان تهدید و تحقیر نمی شود سخن گفت. در اوج تحریم فعالیت های هسته ای به عنوان یک دانش بومی در کشور نهادینه شد و از یک حرکت مقدماتی به حرکتی بالنده و افتخارآمیز تبدیل شد.
آیت‌الله ایمانی گفت: در این اجلاسیه فرماندهی محترم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان ویژگی‌های نظام در خارج از مرزها و موفقیت های نظام در درون کشور و عرصه های مختلف که مرتبط با سپاه پاسداران بوده و هست نکاتی را یادآور شد که نشان می دهد این عزیزان خدمتگذار به اسلام و نظام، هم در عرصه داخل فعالیت های لازم را داشته و دارند و هم در عرصه خارج حرکتی که منتهی به عزت و پیروزی نظام جمهوری اسلامی است دنبال می کنند و همانگونه که رهبر معظم انقلاب به آنان سفارش نموده و دستور داده که پاسدار انقلاب اسلامی باشند، هستند. پاسداری از انقلاب اسلامی با ویژگی هایی که انقلاب اسلامی دارد، یعنی هم پیش رونده است و هم پیش برنده! یعنی هم خود جلو می رود و هم دیگران را جلو می برد که توفیق این عزیزان را از خدای متعال آرزومندیم.
امام جمعه شیراز همچنین با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب پیرامون محیط زیست و دست اندازی به طبیعت، گفت: چیزی که متاسفانه امروزه شاهدیم با دست خودمان داریم فضای زندگی خودمان را نابود می کنیم. به عنوان مثال در شهر شیراز که روزگاری حدود ۸۰-۹۰ درصد شهر فضای سبز بود، مزارع و باغات فراوان بود، امروز بخاطر نداشتن برنامه ریزی دقیق درباره باغات، ما شاهد تغییر کاربری باغ به خانه و مغازه و مرکز تجاری هستیم در حالی که می توان باغها را آنچنان نگه داشت که هم برای مالک سودآور باشد و هم برای جامعه برکات و خیرات داشته باشد.
آیت‌الله ایمانی گفت: از دست اندازی هایی که به منابع طبیعی شده، حتی کوه را مرکز ساخت و ساز قرار داده اند و طبیعت بکر را دارند خراب می کنند و از بین می برند، رهبر معظم انقلاب هشدار دادند که اگر محیط زیست باشد سیاست هم هست، اقتصاد هم هست و فرهنگ هم هست. نکند مامصداق آیه ای باشیم که قرائت کردم!
امام جمعه شیراز همچنین با اشاره به روز بزرگداشت شهدا و تاسیس بنیاد شهید،‌گفت: بزرگداشت شهیدان از این جهت مهم است که مکتب آنان حفظ شود. برای چه شهید شد؟ این چراها باید در دوران حیات ما مطرح باشد و نسل بعد باید این چراها را حفظ کند که با کمال تاسف امروز عده ای با تمام توان تلاش می کنند که شهید را به فراموشی بسپارند و مسئله شهادت کمرنگ و کم اثر باشد در حالیکه آنچه تا امروز به ما اعتبار داده خون پاک شهدا بوده و هست. اگر آن فداکاری ها نبود جایگاه ما این نبود. همان کسانی که امروز جایگاهی را در دست دارند و احیانا به شهیدان و خانواده آنها بی مهری می کنند بدانند میز و صندلی آنها نتیجه خون آن شهیدی است که خانواده اش مورد بی مهری آن ها قرار گرفته است.

1 دیدگاه

 1. بوی عیدی، بوی نفت

  با سلام خدمت مردم فکور شیرازو عرض ادب خدمت امام جمعه محترم و معزز شیراز
  آیا اگر فرزند یک شهید در دانشگاه شیراز سخنرانی کند، شیراز به زمان طاغوت برمی گردد؟
  آیا خانواده شهید مطهری برای زنده کردن طاغوت خون دادند؟
  آیا مطرح کردن مسئله مسمومیت دانشجویان در نماز جمعه با این تاخیر را باید تسویه حساب تلقی کرد؟
  آیا این اولین بار نیست که مشکلات صنفی دانشجویان در نماز جمعه شهر مطرح می شود؟
  آیا ۴۹ درصد مردمی که به دولت تدبیر و امید رای ندادند، همه یک دست (همه یک طرف) بودند؟
  آیا فردی که در استان نبوده و از ورود به جزئیات معذور است، اینگونه صحبت می کند؟
  آیا این که اصلا به کار گروهک مسلح موتورسوار اشاره نکنیم، مقطعی بررسی کردن و نگاه برشی نیست؟
  آیا مشکل بیکاری، حاشیه نشینی و خشکسالی را باید کارکنان و دانشجویان دانشگاه شیراز حل کنند؟
  و سوال آخر:
  آیا چشم ها و گوش های آلوده به نفت به این آیه کریمه بدهکار هست؟
  «و لاتقف ما لیس لک به علم إن السمع و البصر و الفؤاد کلّ أُولئک کان عنه مسئولاً»
  ولعاقبه للمتقین

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

bigtheme