فراغتی و گوشه چمنی/راهنمای تفریح تابستانی در شهر شیراز به روایت فرزاد صدری

خبر پارسی – فرزاد صدری – شیراز شهر عشق و عرفان و پاکان  است.شیراز شهر باغ و راغ شهر باغ و گل وچمن است.شیراز شهر مردمان قانع و آرام و صبور و  خوشگرد و خوش خوراک است است.سفرنامه نویسان ایران گرد از روزگار صفویه تاکنون درکنار توصیف همه خوبی ها و زیبایی های  شیراز از مردمانش نیز سخن گفته اند.مهمان نواز ،گردشگر،خوش خوراک و عاشق چمن که  نمادی از طبیعت این شهر پر کرشمه است.سعدی شاعر بزرگ این دیار بارها از صحرا و باغ وراغ گفته است و در ۵۶غزل  چمن را وصف کرده است و ۸۳بار واژه ی باغ را به کار برده است.

Shiraz_Chamran_Pano

خیمه  بیرون  بر که فراشان باد              فرش دیبا در چمن گسترده اند

و دیگر شاعر بزرگ این دیار حافظ نیز ۶۷بار از چمن و ۴۴ بار از باغ سخن گفته است.

تو یار زیرک و از باده کهن دومنی   فراغتی و کتابی و گوشه چمنی

……………………………………..

چمن خوش است و هوا دلکش است و می بی غش      کنون جز دل خوش هیچ بر نمی یابد

…………………………………….

سرو چمان من  چرا میل به چمن  نمی کند      همدم گل نمی‌شود یاد سمن نمی‌کند

————————————————

بوسحاق اطعمه شاعر طناز شیرازی قرن نهم که دیوانش مملو ازتجربه های گشت و گذار و خورد و خوراک است نیز سروده است:یا رفته ام به سعدی و در آستان شیخ       با نان گرم و ارده و خرما نشسته ام

 با روایت این شاعران گویی شیرازیان قرون ۷ و ۸ و ۹ با شیرازیان قرن ۲۱ تفاوتی نداشته اند و با همه دغدغه های زندگی چون فرصت دریابند سفره را در چمنی بگشایند. خیابان باشد یا بولوار،پارک باشد یا زیارتگاه، شیرازی باید بیرون از خانه بیاساید! صخره ای و آبی و چاهی بهانه ایست تا محفل فامیلی به دل طبیعت بچسبند.

بدون تردید شیراز یکی از بهترین شهرهای ایران است.برای تفریح و گذران یک عصر خوش آب و هوا در شهری که مردمانش از گذشته تا امروز در فرهنگ شفاهی ایران به خوش گذرانی و میهمان نوازی معروف اند.

عصرهای ماه شهریور کمتر شیرازی را می توانید پیدا کنید که در خانه بماند و با خانواده و اقوام به باغ  و بوستان های سرسبزش و نیز غذاخوری های سنتی و فرنگی اش سری نزند.اگر شهریورماه راهی شیراز شدید از تفرجگاه های آنجا غافل نشوید و در کنار دوستان شیرازی در گوشه چمنی خوش بگذرانید.

 کجا بگردیم؟

غیر از شهر بازی و مجتمع معروف خلیج فارس،می توانید برای تفریح به سراغ باغ ها و بوستان های شهر بروید.در شهر شیراز برای تفریح و گشت و گذار انتخاب های فراوانی دارید.بیشتر شیرازی ها ترجیح می دهند که یک عصر خنک شهریور ماهی را در بوستان های سرسبز و خوش آب و هوا بگذرانند.

پیشنهاد من مکان های زیر است:

بولوار چمران

2467

شاید منحصر به فرد ترین بولوار در ایران باشد. یکی از دو مکان ها پرطرفدار شیرازی ها برای تفریح است.

در فصل تابستان هیچ عصر و شبی را خالی از شهروندانی که برای تفریح به آنجا رفته اند نمی گذراند.چمن های حاشیه این بولوار حد فاصل چهار راه زرگری تا بیمارستان چمران همیشه مملو از خانواده ها و جوانانی است که این بولوار را برای تفریح انتخاب کرده اند.

صرف کاهو ترشی در بولوار چمران تبدیل به یک عادت برای شیرازی ها شده است.

پیست اسکیت بیمارستان ام آر آی در حاشیه این بولوار یکی از مهمترین دلایل انتخاب این مکان برای تفریح و ورزش به ویژه برای کودکان و نوجوانان است.

در بولوار چمران رستوران ها و فست فود فروشی های زیادی وجود دارد که مهمترین آن ها رستوران لبنانی است.شهرت این رستوران علاوه بر غذاهای لبنانی،صبحانه ارزان قیمتی است که با کیفیت مطلوب ارائه می دهد و فضای باز رستوران توام با آلاچیق هایی که به طرز زیبایی طراحی شده است،سیل شهروندان را در صبح های زود به این رستوران روانه می کند.صبحانه این رستوران را برخی ارزان ترین صبحانه در دنیا می دانند.آش سبزی معروف شیرازی ها،کره و پنیر و عسل و مربا و نیمرو همراه با شربت آب پرتقال و چای و نان بربری و سنگک طعم خوب یک صبحانه را در ذهن شما ماندگار می کند.

وجود باغ رویا در بولوار چمران نیز به طرفدران این بولوار زیبا اضافه کرده است که البته معمولا جشن ها و پذیرایی ها در آن صورت می گیرد.

هتل ۱۵ طبقه چمران نیز مکانی مناسب برای گردشگران داخلی و خارجی است.استخر و رستوران این هتل نیز در میان شیرازی ها طرفداران بسیار دارد.

شیرازی ها جشن عروسی خود را با عبور ماشین عروس در این بولوار و فیلمبرداری از نما های زیبای آن تکمیل می کنند.

2482

شلوغ ترین روزهای این بولوار پنج شنبه شب ها و عصر های جمعه است.تعطیلات نوروزی به ویژه ۱۳ بدر نیز بولوار چمران مملو از مسافران نوروزی است.

دروازه قرآن و خواجو

sjcjhqldup33ui07sx

نمای بسیار زیبای شیراز به ویژه در شب ها از فراز دروازه قرآن و خواجو نظر هر بیننده ای را جلب می کند.وجود آب نما های زیبا و آثار تاریخی دروازه قرآن و مقبره خواجوی کرمانی توام با نورپردازی زیبایی این مکان ها و همچنین هوای بسیار خوب این منطقه در کنار آب رکنی از دیگر دلائل استقبال شهروندان شیرازی و گردشگران از این منطقه است.بسیاری از خانواده های شیرازی ترجیح می دهند شب ها شام خود را در این منطقه زیبا و خوش آ ب و هوا صرف کنند و برخی نیز منقل آتش فراهم می کنند و جوجه کباب بر آن طبخ می کنند.

وجود یک فروشگاه کوچک صنایع دستی در نزدیکی مقبره خواجو که همواره نوای موسیقی سنتی نیز پخش می کند فضای دل انگیزی را برای شهروندانی که این منطقه را برای تفریح انتخاب کرده اند بوجود می آورد.

بازار انداختن عکس یادگاری از چشم اندازهای زیبای این مکان نیز همواره گرم است.

پارک خلدبرین

پارک خلدبرین هم محبوب شیرازی هاست.

ورزش همگانی در صبح ها و صرف آش سبزی در آنجا تقریبا یک عادت برای شیرازی ها شده است.

البته اگر دل تان می خواهد موسیقی جنوبی بشنوید،بعد از ظهرها و شب های این پارک را از دست ندهید.

بابا کوهی

چشم انداز بسیار زیبای بابا کوهی برفراز پارک کوهپایه در نزدیکی دروازه قرآن باعث شلوغی این مکان در صبح ها و شب ها شده است.

بیشتر کسانی که صبح به این منطقه می روند برای ورزش صبح گاهی و صرف صبحانه بر بام شیراز است.

وجود مقبره شهدای گمنام برفراز این منطقه و قرائت دعای ندبه در صبح های جمعه در کنار آرامگاه شهدا به طرفداران این منطقه افزوده است.

حافظیه

محوطه بسیار زیبای آرامگاه حافظ در شیراز و وجود درختان نارنج و گل های زیبای فصول مختلف این مکان فرهنگی را به یکی از مهمترین تفریح گاه های این شهر در زمستان و تابستان تبدیل کرده است.حافظیه تنها مکان تفریحی شیراز است که در همه فصول سال مورد استقبال قرار می گیرد و خیلی از مردم شیراز عادت دارند لحظه تحویل سال را در کنار آرامگاه حافظ بگذرانند.

سعدیه

وجود درختان بلند قامت سرو توام با چمن های وسیع محوطه که به طرز زیبایی گل کاری شده است،از جمله دلائل انتخاب این مکان برای تفریح مردم شیراز به ویژه مناطق جنوبی شهر است.

وجود بستنی فروشی های متعدد در نزدیکی آرامگاه سعدی و بستنی های سنتی خوشمزه ای که ارائه می دهند به طرفداران استفاده از این منطقه افزوده است.

باغ ارم

باغ ارم شیراز بدون تردید زیبا ترین باغ ایرانی است که وجود عمارت تاریخی زمان قاجاریه در دل این باغ باعث  شده بسیاری از خانواده ها این مکان  رویایی را برای تفریح و آرامش خود انتخاب کنند.

باغ ارم شاید تنها مکانی باشد که علاوه بر عصر ها ،صبح ها نیز طرفداران خاص خود را دارد.طرفدارانی که نه برای ورزش بلکه برای آرامش و مطالعه آنجا را انتخاب می کنند.

باغ ارم در چند قدمی دانشگاه شیراز است و به همین خاطر در روزهای هفته نوعی تفرجگاه دانشجویی است.

شهر بازی:

اگر بچه کوچک دارید،شیراز شهر بازی هم دارد.پارک آزادی در میدان آزادی یا به قول شیرازی ها فلکه گاز،یک پارک کوچک و جمع و جور است،که وسایلی مثل چرخ و فلک و ماشیت های برقی دارد.اما لونا پارک شناخته ترین شهربازی شیراز است که در نزدیکی دروازه قرآن و بعد از میدان ابوالکلام قرار دارد و از ساعت ۵ و نیم عصر تا ۱۱ شب باز است.

۲ شهر بازی سرپوشیده در مجتمع های خلیج فارس و ستاره فارس نیز بازی های مدرن را به کودکان و نوجوانان و حتی بزرگسالان ارائه می دهند.پیشنهاد می کنم سالن بولینگ و سینمای ۴ بعدی این مکان ها را از دست ندهید.

مجتمع خرید زیتون در خیابان مشیر فاطمی در چهارراه پارامونت نیز علاوه بر اینکه مرکز تجاری تفریحی خوبی محسوب می شود،یک سالن بیلیارد معروف دارد که استفاده از آن لحظات خوشی را برای شما رقم می زند.

 از فالوده نگذرید:

اصولا نمی توان در شیراز گشت و تفریح کرد،اما فالوده شیرازی نخورد.این خوردنی خوشمزه را در همه فالوده بستنی های شیراز می توان پیدا کرد اما پیشنهاد من فالوه فروشی جوانمردی در خیابان فردوسی،فالوده فروشی پائیزان و کلبه در بلوار گلستان و فالوده فروشی های جنب آرامگاه سعدی است.

7 دیدگاه برای “فراغتی و گوشه چمنی/راهنمای تفریح تابستانی در شهر شیراز به روایت فرزاد صدری

  1. سلام .جناب صدری چند روز قبل همانند همیشه با تعجب مشاهده کردم که هیچ مطلبی اضافه نشده .روز بعد هم.نگرانتر چون هیچ گونه اطلاع رسانی هم نشده بود ما هم که عادت کردهایم با خواندن مطالب واقع سایت شما کمی از اوضاع و احوال شهرمان با خبر شویم .بسیار نگران.تا اینکه بعد از چند روز خوشبختانه مجدد سایت فعال شد.اگر امکانش هست دوستان علاقه مند به جنابعالی را از جریان امور مطلع فرمائید. سپاسگزارم– باارزوی توفیق و سعادت روز افزون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.