صعود یک جوان شیرازی به قله های هیمالیا

اشکان واقفی، یک جوان شیرازی با تلاش و بدون حمایت هیچ سازمان و ارگانی توانست به یکی از قله های رشته کوه های هیمالیا به نام آمادابلام با ارتفاع ۶ هزار و ۸۱۲ متر صعود و پرچم افتخار ایران و شیراز را برافراشته کند.

البته این کوهنورد و دیگر اعضای تیم بخاطر احتمال سقوط بهمن تا ارتفاع ۶ هزار ۶۰۰ متری رفته و بازگشتند، پیش از این واقفی به قله آیلند پیک با ارتفاع ۶ هزار و ۱۶۰ متر نیز صعود کرده بود.

این قله که از قله های فنی محسوب می شود، دارای سختی صعود بیش از قله های با ارتفاع بالاتر از ۷ هزار متر است و کوهنورد به دلیل شرایط جوی و محیطی باید آمادگی جسمی و روحی لازم برای صعود به آن را داشته باشد.

قله آمادابلام قله ای فنی با پیمایش کم است که نیازمند کار طولانی با طناب است و بیشتر صعود با طناب انجام می شود و مانند قله های معمولی نیست بنابراین نیازمند کار قدرتی و هوشیاری زیاد است.

واقفی می گوید که از سال ۹۴ به سراغ کوهنوردی رفته اما دوره های خود را از سال ۹۶ به صورت حرفه ای آغاز کرده است.

او درباره این صعود خاطرنشان کرد: بسته به شرایط جوی و آب و هوا و همچنین مدت زمان سازگار شدن بدن با محیط این صعود بین ۱۰ روز تا دو هفته طول می کشد و در صورت بروز مشکل این زمان طولانی تر نیز خواهد شد.

این کوهنورد شیرازی ادامه می دهد: من با هزینه شخصی به این سفر رفتم، این سفرها خود نیازمند آمادگی بالا و تمرین زیاد دارد، بنابراین باید هئیت ورزشی استان از کوهنورد حمایت کند تا او بجای دغدغه اسپانسر پیدا کردن، وقت و انرژی خود را صرف تمرین کند.

واقفی با اشاره به روند فعالیت خود و سختی های رسیدن به این نقطه می افزاید: فروردین امسال با یک تیم ۲۲ نفره که ۶ نفر از شیراز بودیم به نپال رفتیم تا بتوانیم طبق برنامه برخی از قله ها را فتح کنیم که برای صعود به این قله ۱۰ بودیم که دو نفر یعنی من و خانم ثمین هاشمی از شهر شیراز بودیم.

این کوهنورد ۳۲ ساله شیرازی که برای صعود به این قله و سایر قله ها سختی فراوانی را متحمل شده تا افتخاری را برای شهر شیراز کسب کند خواستار حمایت هیئات ورزشی و اسپانسرهای ورزشی است تا بتواند فعالیت خود را ادامه دهد.

لازم به ذکر است این کوهنورد شیرازی صعود به قله آرارات ترکیه با ارتفاع ۵ هزار و ۱۳۷ متری در فصل زمستان را نیز در کارخانه صعود های برون مرزی خود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.