روش‌های محدود رفع تعهدات ارزی ابلاغی بانک مرکزی نوعی خود تحریمی است

هفتادمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان فارس با دو پیش از دستور و نگاهی بر وضعیت سرمایه گذاری در ایران و ارائه گزارش شاخص مدیران خرید(شامخ) مرداد ۱۴۰۲ و دو دستور جلسه عدم پذیرش لیست بیمه پیمانکاران که صورت وضعیت از کارفرما دریافت نکرده اند، توسط سازمان تامین اجتماعی و مشکلات صادرکنندگان در سامانه جامع تجارت، در استانداری فارس برگزار شد.

به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، هفتادمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان فارس با حضور استاندار فارس، رئیس اتاق بازرگانی، اعضای دولتی و بخش خصوصی شورای گفتگوی استان و همچنین مدیران کل دستگاه های اجرایی و بخش خصوصی در سالن شهید قاضی استانداری فارس برگزار شد.

در این جلسه محمدصادق حمیدیان رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس گفت: بر اساس بخشنامه سازمان توسعه تجارت ایران مبنی بر تعلیق کارت‌های بازرگانی اعم از واحدهای تولیدی و غیر تولیدی به صورت سیستمی با رفع تعهد ارزی کمتر از ۶۰ درصد عملا استفاده از روش واردات در برابر صادرات خود به عنوان مفیدترین روش بازگشت ارز غیر ممکن نموده و امکان ایفای تعهدات آنان را سلب کرده است.

وی افزود: از طرف دیگر تحریم های شدید بین المللی موجب شده بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده ای که صادرات به کشورهای همسایه دارند و صادراتشان دلاری انجام نمی‌شود، دچار مشکلات رفع تعهد ارزی و تعدیل نیرو شده و در معرض تعطیل شدن قرار گرفته اند.

حمیدیان اظهار کرد: این شرایط موجب خروج تعداد قابل توجهی از صادر کنندگان با سابقه و نمونه ملی و استان از چرخه فعالیت و رونق کارت های بازرگانی اجاره‌ای شده که بسیاری از افراد غیر حرفه ای و ناوارد در زمینه تجارت صرفا با هدف اجاره دادن کارت بازرگانی خود به این حوزه از طریق سامانه جامع تجارت ورود کرده‌اند.

رئیس اتاق بازرگانی فارس با اشاره به اجرا شدن این بخشنامه در مدت زمان کوتاهی در کشور اضافه کرد: با اجرای این نامه در سازمان توسعه تجارت برخی از شرکت های بزرگ صادراتی استان دچار مشکلات شده و کارت بازرگانی و روند صادرات آنها با مشکل اساسی روبرو شده است.

وی ادامه داد: سازمان صنعت، معدن و تجارت و اتاق بازرگانی استان به دنبال رفع مشکلات این واحدها به صورت موردی و با حدود اختیارات استانی هستیم اما در بلند مدت مشکلات استان جدی و گسترده تر خواهد بود از این رو نیاز است این موضوع با اتخاذ تصمیم های جدی از سوی استان در کشور دنبال شود.

حمیدیان عنوان کرد: بخشنامه ها بدون پشتوانه کارشناسی صادر می شود و همین موضوع موجب وارد شدن صدمات جدی به اقتصاد، تولید و صادرات کشور شده است که این امر در تعارض با تحقق شعار سال تحت عنوان مهار تورم و رشد تولید بوده و پیامدهای منفی متعدد اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی دارد.

همچنین در این جلسه استاندار فارس و سایر مدعوین به بیان دیدگاه های خود در خصوص دستور جلسات پرداختند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.