یادداشت عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز برای دکتر مجید ارشاد/او هیچ‌گاه از نقدبرآشفته نمی‌شود

خبر پارسی: انتصاب دکتر «مجید ارشاد» به سمت رئیس دانشگاه بزرگ و با سابقه شیراز با استقبال گسترده جریان های مختلف علمی و دانشگاهی کشور روبرو شده و امید به بازگشت دانشگاه شیراز به جایگاه علمی و پژوهشی و آموزشی سابق خود را در دوستداران این دانشگاه زنده کرده است.

اگرچه دکتر ارشاد همچون بسیاری از اساتید دیگر این دانشگاه بومی شیراز و فارس نیست و از خطه سرسبز گیلان است اما حضورش چه در زمان دانشجویی و چه در سال های عضویت در هیات علمی و نیز مدیریت دانشگاه شیراز همواره منشا خیر و خدمت بی ادعا در راستای توسعه آرمان های بلند علمی کشور بوده است.

البته فقط ویژگی های علمی و مدیریتی دکتر ارشاد نیست که او را از دیگران ممتاز می کند بلکه منش رفتاری و سلوک اخلاقی این مرد ریاضیدان است که همه را به تجلیل از وی واداشته و در همین راستا دکتر «یک عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز » در نوشتاری کوتاه که در اختیار خبر پارسی قرار داد، به پاره ای از این ویژگی های اخلاقی رئیس جدید دانشگاه شیراز اشاره می کند.

این استاد دانشگاه شیراز که اصرار دارد نامش محفوظ بماند در مقدمه کوتاهی که در اختیار خبر پارسی قرار داده،نوشته است: دوستان توجه دارند که این مطلب در منقبت شخص دکتر ارشاد نیست بلکه در واقع بیان ویژگی های یک مدیر دانشگاهی است که در ارشاد تبلور آن را می بینیم. هدف فرهنگ سازی و ارائه معیار برای انتخاب مدیران علمی است.

در یاداشت این عضو وابستهٔ فرهنگستان زبان و ادب فارسی که خود روزگاری در دانشگاه شیراز هم مسئولیتی بر عهده داشته آمده است:

دکتر مجید ارشاد را دانشگاهیان قدیمی شیراز به‌خوبی می‌شناسند. علاوه بر مسئولیت‌های متعدد، چهار سال معاون آموزشی و چهار سال هم رئیس دانشگاه شیراز بود. «مشک آن است که خود بگوید نه آنکه عطار بگوید.» اما چون خبرنامۀ پارسی خوانندگان عام هم دارد برخی خصلت‌های فردی ارشاد در خور یادآوری است تا دلایل انتخاب او به ریاست دانشگاه شیراز روشن‌تر شود. در اینجا به مقام علمی او در جایگاه استاد‌تمام رشتۀ ریاضی نمی‌پردازیم. اما چرا اکثریت قریب به‌اتفاق دانشگاهیان شیراز شخصیت دکتر ارشاد را دوست دارند و برایش احترام قائل هستند و از شنیدن این خبر خشنود شدند. ارشاد اهل اندیشه و مشورت است، میانه‌رو و آرام است، سنجیده سخن می‌گوید و عمل می‌کند، نرم‌خوی و صمیمی است، متواضع و عادل است، هیچ‌گاه کسی از او سخنی به‌درشتی نشنیده است، پرحوصله و صبور است، از چاپلوسی خوشش نمی‌آید، مقام او را دچار نخوت و تکبر نمی‌سازد، آرامش درونی او دیگران را  هم به آرامش دعوت می‌کند. مشخصۀ ممیزۀ دکتر ارشاد نقد‌پذیری اوست. هیچ‌گاه از نقد برآشفته نمی‌شود، وسعت دید و گستردگی افق فکریش مثال‌زدنی است. جرأت تغییر و نوآوری دارد. سخن کوتاه، ارشاد مؤمن و خداترس است. در تأیید این سخنان همان بس که علی‌رغم درخواست و اصرار اکثریت دانشگاهیان شیراز و مسئولان وزارت علوم این مسئولیت سنگین را تا همین چندی پیش نمی‌پذیرفت. فروتنانه معتقد بود افراد توانمند دیگری در دانشگاه شیراز هستند. ارشاد در طول مدیریت پیشینۀ خود نشان داد که جناحی و گروهی عمل نمی‌کند. به‌هرنوع سلیقه و طرز تفکر در قالب قانون به دیدۀ احترام می‌نگرد. ارشاد اقتدارگرا و خودشیفته نیست، به خرد جمعی و برنامه‌ریزی علمی اعتقاد دارد. دستاوردهای مدیریتی دکتر ارشاد نیاز به بازگویی ندارد. همین بس که اوهیچ‌گاه کیفیت آموزش و پژوهش دانشگاه را فدای کمیت و نام‌آوری برای خودش نکرد. شأن استاد، کارمند و دانشجو را همواره حفظ ‌کرده است. دوران مدیریت گذشتۀ دکتر ارشاد دوران پرنشاطی برای دانشگاهیان بود. قدر مسلم این است که مدیران یکی پس از دیگری می‌آیند و می‌روند ولی نام مجید ارشاد در خاطرۀ دانشگاه شیراز به نیکی ماندگار خواهد شد. عملکرد ارشاد در سال‌های آینده دیگربار خصلت‌های فردی او را آشکارتر خواهد ساخت. انشاالله

آخر چو فسانه می‌شوی ای بخرد/ افسانۀ نیک شو نه افسانۀ بد  (جلال‌الدین همایی)

6 دیدگاه برای “یادداشت عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز برای دکتر مجید ارشاد/او هیچ‌گاه از نقدبرآشفته نمی‌شود

 1. لطفا برای رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز بفرستید تا بخواند شاید قدری تفکر نماید

 2. از یکی از آشنایان که از اساتید قدیمی و برجسته دانشگاه شیراز است در مورد جناب آقای پرفسور ارشاد سوال کردم و ایشان اظهار کردند که
  دکتر ارشاد فردی به معنی واقعی انسان و دانشگاهی و مدیری مدبر و راستگو و درستکار هستند که همیشه با حوصله و حسن نیت و مدارا به انتقادات توجه کرده و هیچگاه در پی انتقام جویی و خاموش کردن منتقدان نیستند و موهبتی است برای دانشگاه شیراز که ایشان مدیریت را دوباره در دست گرفته اند.
  در اینجا لازم است که از مرحوم دکتر مصطفوی که قبل از دکتر ارشاد ریاست دانشگاه را بر عهده داشتند و دکتر ارشاد را به معاونت آموزشی خود انتخاب کردند یادی کرد که آن مرحوم جان خود را فدای دانشگاه شیراز کرد و پایه و اساس مدیریت صحیح و منطقی را او ایجاد نمود.
  متاسفانه پس از ایشان و دکتر ارشاد ، آمدن مدیرانی ناآگاه به علم مدیریت و جناهی و سیاسی کار چون دکتر صادقی صدمه فراوانی به دانشگا زده شد.

 3. دانش را می توان در کتابها یافت ولی تفکر انتقادی و ذهنیت پرسشگری را باید در دانشگاه جست. مدیر موفق کسی است که بتواند چنین فضایی را در دانشگاه ایجاد کند. دانشگاه محل برده داری فکری نیست.

 4. جناب آقای دکتر ارشاد
  سلام و یک پیشنهاد
  آیا بهتر نیست به همان روشی که خودتان انتخاب شدید برای تعیین روسای دانشکده ها عمل نمایید؟
  هیاتی را (خارج از اساتید هر دانشکده) برای شنیدن حرف ها و پیشنهادات به هر دانشکده اعزام نمایید و پس از دریافت پیشنهادات حسب صلاحدید عمل نمایید

 5. نویسنده این مطلب استاد زبان و ادبیات فارسی هستند یا استاد خالی بندی؟!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.