در نشست مطالعات آب جامع استان مطرح شد؛ تعیین اولویت‌های منابع و مصارف آب فارس

نماینده مجری طرح‌های مطالعاتی آبرسانی شرکت آب منطقه‌ای فارس گفت: تعیین اولویت‌های اصلی منابع و مصارف آب در سومین نشست عمومی مطالعات آب جامع استان فارس مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت.

نوذر جلالی در نشست مطالعات آب جامع استان فارس به میزبانی شرکت آب منطقه‌ای این استان که با حضور نمایندگان همه دستگاه های مسئول و اعضای شورای راهبردی استان تشکیل شد، اظهار داشت: تعیین اولویت های منابع و مصارف آب استان می‌تواند در برنامه‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت انتظارات از این طرح را تامین کند، انتظارات از نشست‌های مطالعات جامع آب استان بسیار بالا است و با توجه به شرایط حاد و شکننده تداوم خشکسالی‌ها و کاهش منابع آبی استان نتایج این مطالعات باید بتواند موانع موجود مدیریت منابع آب را از میان برداشته و در نهایت با جمع بندی تحلیل ها، چالش ها، حساسیت ها و تنش ها، راهکارهای مورد نیاز را ارائه دهد.

نماینده مجری طرح های مطالعاتی آبرسانی شرکت آب منطقه‌ای فارس، شرایط کنونی تامین منابع آب استان را بسیار مهم و با اهمیت دانست و گفت: آنچه در نشست‌های عمومی مطالعات آب استان مطرح و در باره آن بحث می‌گردد ابزار راهبردی و برنامه ریزی کلان آب استان فارس بشمار می‌آید؛ بنابراین باید حداکثر تلاش لازم برای تحقق اهداف این مجموعه به عمل آورد.

جلالی، به برخی از طرح‌های کلان تامین آب در بازه زمانی مختلف در استان فارس اشاره کرد و افزود: پویا بودن مدل های برنامه ریزی منابع آب و سیستم تصمیم گیری و تدوین بانک اطلاعاتی جامع که در شرح خدمات و نظامنامه مطالعات آب دیده شده، بسیار با اهمیت است و جزء مهمترین تفاوت های مطالعات جامع با تصمیم گیری های موقت است اگر بهای لازم به این تصمیمات داده نشود، این همفکری‌ها نیز نا تمام می‌ماند و به طور کامل قابل بهره برداری نیست.

نماینده مجری طرح های مطالعاتی آبرسانی شرکت آب منطقه ای فارس اضافه کرد: توجه به موضوعات مهمی مانند تغییر اقلیم، باروری ابرها، استفاده از آب های نامتعارف، پساب و بازچرخانی آب در مطالعات جامع آب استان بسیار مهم و تاثیرگذار است که باید مورد توجه قرار گیرد.

در ادامه این نشست مشاور پروژه گزارشی تجمیعی از جلسات قبل ارائه داد و نمایندگان دستگاه‌های دولتی و مسئول موارد و مباحث را مطرح کردند.

این موارد در چارچوب شرح خدمات و برنامه ریزی طرح جامع بررسی می‌شود، نمایندگان مشاور در دستگاه‌ها و سازمان های مسئول از نزدیک با مباحث و چالش‌های آب آشنا شدند.

در نشست‌های جامع مطالعات آب یکی از مواردی که مورد تاکید قرار می‌گیرد حضور فعال نمایندگان دستگاه‌های اجرایی است، در مواردی که به تصویب می‌رسد نمایندگان دستگاه‌ها به عنوان تصمیم گیر اصلی معرفی می‌شوند و مصوبات را تایید می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.