در سفر به فارس سوغاتی چی بخریم؟

خبرپارسی -استان فارس در سوغات و سوغاتی دست خالی نیست، از بهارنارنج و گلاب گرفته تا آبلیمو و آبغوره همگی سوغات‌های فارس و شیراز را تشکیل می‌دهند. بهارنارنج شیراز زبانزد خاص و عام است. شیرازی‌ها نوعی پالوده به همان نام پالوده شیرازی دارند که یکی از بهترین انواع پالوده درایران و حتی جهان است. از سوغاتیهای دیگر انواع صنایع دستی است که از آن جمله می‌توان به گلیم، خاتم‌کاری،گبه، قالی و قالیچه اشاره کرد.

نقره‌کاری، سفال سازی، منبت‌کاری و قالی‌بافی نیز در دیگر صنایع دستی مهم استان فارس است.

نقره کاری ، سفال سازی ، منبت کاری و قالی بافی از صنایع دستی دیگر و از مهمترین سوغاتی های شیراز محسوب می شود.
عرقیات و شربت های طبیعی بهترین سوغاتی های شیراز است. عرق شاتره، بهار نارنج ، نسترن ، بیدیمشک ، تارونه ، اترج ، نعنا، چهل گیاه ، کاسنی، شربت به لیمو و نارنج ، گاوزبان و کیالک از این نمونه اند که هر کدام دارای خاصیت خود است.

گلاب میمند از سوغاتی های مهم فارس و شیراز است.
اصطخری در کتاب مسالک و ممالک می نویسد : ( گلاب فارس از جور خیزد و به دیار حجاز و یمن و شام و مصر و مغرب و خراسان ببرند و آب طلع ( عرق طارونه ) آنجا چکانند و هیچ جای دگر ندانند، زعفران و آب بید ( بیدیمشک ) بهتر از آن که به دیگر جای باشد )

ابوریحان بیرونی در کتاب صدینه می نویسد :
گلی را که از وی گلاب گیرند، اهل فارس به آن آزاد گل گویند . سرزمین فارس در سراسر دوران غزنویان، به گرفتن گلاب از گل شهرت داشت. اگر چه در گذشته، گلاب یزد، اصفهان و بصره، اسم و رسمی داشتند ولی سرزمین فارس مهمترین مرکز تولید گلاب و عطر های گوناگون بوده است.

دیگر سوغاتی های شیراز و استان فارس عبارتند از :

کلوچه و مسقطی شیراز

ترشی کازرون

لیمو ترش جهرم
خرمای جهرم
نان شیرین فسا
حلوای ارده و نان کنجدی
حلوای مسقطی لار
حاج بادام و نان کماج نی ریز
پرتقال داراب
گیوه آباده
رب انار ارسنجان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.