حسن روحانی به روایت استادش / خاتمی نبود دکتر روحانی نمی‌توانست رئیس‌جمهور شود

سایت خبری بهارنیوز گفت‌وگوی خود با پروفسور سیدحسن امین یکی از اساتید دکتر حسن روحانی در دانشگاه گلاسگو را پیرامون شخصیت رئیس‌جمهور کشورمان و همچنین تحصیل وی در دانشگاه گلاسگو اسکاتلند منتشر کرده است.
مشروح این گفت‌وگو که خبرگزاری ایسنا هم آن را منتشر کرده در ادامه می‌آید:
با سپاس از وقتی که به ما اختصاص دادید. می‌خواستیم کمی از سوابق علمی شما بیشتر بدانیم.
سیدحسن امین هستم، متولد سال ۱۳۲۷ در تهران. تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته حقوق از دانشگاه تهران در سال ۱۳۴۹ به پایان بردم و در سال ۱۳۵۴ برای ادامه تحصیل به کشور انگلستان مهاجرت کردم و توانستم در سال ۱۳۵۷ مدرک دکترای تخصصی خود را در حقوق بین‌الملل با محوریت ویژه خلیج فارس و مسائل حقوقی آن از دانشگاه گلاسگو اخذ کنم. تا سال ۱۳۶۰ مراحل استادیاری را در این دانشگاه طی کردم و به عنوان عضو هیئت علمی و استاد در این دانشگاه به فعالیت و تدریس مشغول شدم.
با دکتر روحانی چگونه آشنا شدید؟
آقای روحانی بدون اغراق بگویم جوانی محجوب و باشخصیت بودند. بنده پذیرش دوره فوق لیسانس و دکتری ایشان را امضا کردم و پیشنهاد پایان‌نامه وی با تغییراتی که بنده در آن دخیل بودم به تصویب کمیسیون ویژه پرونده‌های دکتری دانشگاه گلاسگو رسید.
شایعاتی مبنی بر اینکه مدرک دکتر روحانی مشکوک است و ایشان از پایان‌نامه دیگران در این زمینه استفاده کرده‌اند در ابتدای کار دولت مطرح شد. نظر شما به عنوان یکی از کسانی که از نزدیک در تمام مراحل به ایشان کمک کرده‌اید چیست؟
ببینید در دانشگاه‌های انگلستان هر دانشجوی دکتری به طور معمول یک استاد راهنما و سه سرپرست دارد. سرپرست اصلی ایشان دکتر مهدی الزهرا اهل سوریه هستند که تحصیلات خود را در دانشگاه دمشق و دکترای تخصصی خود را در دانشگاه گلاسگو طی کردند و در حال حاضر سرپرست چند دانشجوی دکترای تخصصی از کشورهای اسلامی هستند. وظیفه استاد راهنما از یک طرف و استادان دیگری که از دانشگاهای دیگر هستند اثبات اصالت پایان‌نامه دکتری دانشجویان است و در صورت کوچک‌ترین مشکلی دانشجو نمی‌تواند مدرک خود را اخذ کند. بنده بیش از ۱۰ بار با دکتر الزهرا صحبت کردم. ایشان به بنده با اطمینان کامل گفتند که هیچ مشکلی در پایان‌نامه دکتر روحانی مشاهده نکردند. تا جایی که بنده اطلاع دارم این شایعه برای نخستین بار از طرف یکی از روزنامه‌های مشهور بریتانیایی که ارتباطات بسیار زیادی با رژیم صهیونیستی دارد مطرح شد و هدف آنها از طرح چنین مسائلی فقط و فقط بر هم زدن نظم و امنیت کشور ما جهت رسیدن به مقاصد شوم خودشان است.
دکتر روحانی در زمان تحصیل ملبس به لباس روحانیت بودند یا با کت و شلوار به دانشگاه می‌آمدند؟
خیر، ایشان کت و شلواری بودند و جوانی با حسن خلق بالا و از نظر من به شدت اجتماعی و در رشته تحصیلی خود متخصص و متبحر و مسلط بودند چون موضوع پایان‌نامه ایشان انعطاف‌پذیری حقوق اسلام با تکیه مخصوص بر تجربه جمهوری اسلامی ایران بود.
به نظر شما دکتر روحانی اصلاح‌طلب هستند یا اصول‌گرا؟
هر دو از نظر من اموری نسبی هستند و من معتقدم ایشان مجتهد پویا و فرزانه‌ای هستند و چیزی بینابین آنچه شما فرمودید هستند.
آیا در زمان انتخابات برای دکتر روحانی فعالیت انتخاباتی هم کردید؟
بله، من برای ایشان سخنرانی هم کردم و در زمان انتخابات جزو تیم مشاوران ایشان بودم.
آیا به شما پیشنهاد مدیریتی در جایی تا کنون شده است؟
بله، به بنده پیشنهاد شد که سفیر ایران در یونسکو شوم ولی ترجیح می‌دهم باقی عمرم را در ایران با تحقیق بگذرانم.
به نظر شما دکتر توفیقی از مجلس می‌توانند رای اعتماد بگیرند؟
از نظر من ایشان در شرایط موجود بهترین گزینه هستند. من امیدوارم ایشان بتوانند از مجلس رای اعتماد بگیرند و دوباره شور و نشاط را به دانشگاه‌های کشور برگردانند.
به نظر شما سیدمحمد خاتمی با دکتر روحانی چه تفاوت‌های دارد؟
من سیدمحمد خاتمی را شخصیتی ارزنده و فهیم می‌دانم ولی دکتر روحانی را سیاست‌مدار می‌دانم و در اینکه اگر آقای خاتمی نبود دکتر روحانی نمی‌توانست رئیس‌جمهور شود کوچک‌ترین شکی ندارم. بنده دلیل آن را نفوذ بسیار زیاد معنوی آقای خاتمی در جامعه ایران می‌دانم.
در حال حاضر به چه فعالیتی مشغول هستید؟
فعلا به وکالت دادگستری مشغولم و همچنین به انتشار مجله حافظ با مباحث ایران‌شناسی به کمک برخی از دوستان مشغولم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.