اقتصاد فارس در بخش گردشگری سلامت شکوفا می شود

همزمان با دور دوم سفر ریاست جمهوری اسلامی ایران جناب آقای دکتر رئیسی، به منظور آشنایی با پروژه در حال احداث شهر بین المللی سلامت در شیراز، منطقه ویژه اقتصادی شیراز میزبان آقای دکتر عبدالملکی مشاور محترم رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور و جناب آقای دکتر منظور معاون محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه بودجه کشور بود.

در نشستی که به همین منظور در منطقه ویژه اقتصادی شیراز برگزار شد سعید مصفا مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی شیراز و نایب رییس هیئت مدیره شهرسلامت ضمن خوش آمد گویی، گزارشی از اقدامات انجام شده را تشریح و برنامه های آتی را ارائه کرد.

مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی شیراز با بیان اینکه منطقه ویژهاقتصادی شیراز از لحاظ ساختاری دارای سه سایت صنعتی،سلامت و شهر دانشگاهی است، گفت: منطقه ویژه اقتصادیشیراز مجموعا در زمینی به مساحت حدود ۳۶۰۰ هکتار واقع شده است که حدود ۱۷۶ واحد صنعتی در منطقه ویژه صنعتی در حال فعالیت و اجرا هستند.

مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی شیراز با اشاره به فعالیت بیش از ۴ هزارنیروی کار و پرسنل در منطقه ویژه اقتصادی صنعتی شیراز ادامه داد: وجود شرکت های بزرگ در این منطقه بیانگر فراهم بودن زمینه تولید و زیر ساخت ها است.

وی در ادامه با اشاره به راه اندازی دهکده لجستیک یکی از پروژه های مهم این منطقه در جوار منطقه ویژه اقتصادی شیراز گفت: مرکز لجستیکی با ظرفیت و سطح عملکردی بالا، دارای حیطه فعالیت و گستره غالبا بین، دارای بندر خشک و دسترسی پرظرفیت ریلی و جادهای، جهت ترکیب، توزیع، تخلیه، بارگیری، نگهداری، خدمات ارزش افزوده به افراد ارائه می کند.

وی با بیان اینکه راه اندازی شهرسلامت شیراز نقش مهمی در توسعه گردشگری تندرستی و درمان خواهد داشت گفت: صنعت گردشگری بعد از صنایع نفت و خودرو سازی، یکی از صنایع مهم جهان است که نقش پررنگی در حوزه اقتصاد داشته و قطعا سرمایه گذاری در این حوزه سبب رونق تمامی حوزه ها می شود.

سعید مصفا با بیان اینکه رونق و راه اندازی شهر سلامت شیراز زمینه ایجاد اشتغال پایدار برای افراد زیادی فراهم خواهد کرد، تصریح کرد: با هدف توسعه صنعت گردشگری در شاخه توریست درمانی، سرمایه گذاران بسیاری با پتانسیل های بالا جهت رونق شهر سلامت اعلام آمادگی کرده اند.

مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی شیراز با اشاره به جوانی و نوپایی پروژه شهر سلامت شیراز تاکید کردند برای رونق و توسعه آن از ابتدای سال جاری سرمایه گذاری های مناسبی برای بسترسازی و تامین زیر ساختها انجام شده و تمام تلاش منطقه ویژه اقتصادی برآن است که طبق برنامه های پیش بینی شده اجرای زیر ساخت فاز نخست این پروژه عظیم با وسعت حدود ۱۳۰ هکتار در آینده ای نزدیک آماده و به بهره برداری برسد.

مصفا با اشاره به اینکه ارز آوری و ایجاد اشتغال از اولویت های مهم راه اندازی این منطقه است، بیان کرد: قطعا رونق گردشگری سلامت تاثیر بسزایی در مثبت کردن تراز تجاری و اقتصادی کشور دارد.

نائب رئیس هیئت مدیره شهر سلامت شیراز با اشاره به اینکه طبق اهداف تعریف شده برای شهر سلامت در استان فارس، طی سال های آینده شاهد حضور قابل توجه گردشگران سلامت و حوزه درمان در شیراز و استان باشیم، ادامه داد: ورود گردشگران سلامت به شیراز ارز آوری و مناسبی را برای کشور درپی خواهد داشت که استفاده از این ظرفیت و در آمدهای حاصل از آن می تواند باعث توسعه و پیشرفت در تمام حوزه ها شود.

مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی شیراز با بیان اینکه سرمایه گذاری در شهر سلامت اتفاقات مثبتی را در اقتصاد استان و GDP استانی و ملی رقم خواهد زد، خاطر نشان کرد: امیدواریم با حمایت و کمک تمامی ارگانهای دولتی وبخش خصوصی شاهد شکوفایی اقتصاد استان در بخش گردشگری سلامت باشیم.

نائب رئیس هیئت مدیره شهر سلامت شیراز همچنین از احداث بیمارستان صنعت نفت جنوب کشور در شهر سلامت شیراز در آینده ای نزدیک خبر داد و گفت: طبق پیگیری های انجام شده مسئولان ارشد استان و نمایندگان شیراز در مجلس و با موافقت وزیر نفت مقرر شد تا بیمارستان۲۰۰ تختخوابی صنعت نفت در آینده ای نزدیک در شهر سلامت شیراز احداث شود و از طرف ریاست محترم سازمان برنامه و بودجه نیز مبلغ ۴ هزار میلیارد ریال از محل اعتبارات سلامت نیز طی دو سال جهت هزینه های آماده سازی شهر سلامت اختصاص یابد.

مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی شیراز افزود: واگذاری زمین در نخستین شهرک صنعتی غیر دولتی در مرکز استان فارس و شیراز بخش قابل توجهی از نیاز سرمایه گذاران در شیراز و استان را پاسخ خواهد داد و فرآیند جذب سرمایه گذار و توسعه صنعتی  و ایجاداشتغال پایدار شتاب می گیرد.

وی در پایان ضمن تقدیر از تشریف فرمایی آقایان دکتر منظور، دکتر عبدالملکی و هیئت همراه از زحمات و مساعدتهای ریاست محترم سازمان برنامه بودجه استان ، دبیر محترم شورای عالی مناطق تجاری، صنعتی ، آزاد و ویژه اقتصادی کشور ، استاندار فارس و مدیران محترم استان نیز تشکر و قدردانی کرد.

**طرح های توسعه شهر سلامت در حال شکل گیری است

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور هم در ادامه این جلسه با اشاره به اینکه فعالیت های مستمر و ویژه ای در منطقه ویژه اقتصادی شیراز در حال انجام است ، گفت: زیر ساخت های خوبی در این منطقه فراهم شده و طرح های توسعه بزرگی در حال شکل گیری است.

دکتر داوود منظور افزود: مذاکراتی در رابطه با برنامه های توسعه ای منطقه ویژه اقتصادی شیراز شکل گرفته است؛ در تلاش هستیم تا سازمان برنامه و بودجه کشور و همچنین سازمان مدیریت برنامه ریزی استان را برای راهبرد برنامه های توسعه ای پای کار بیاوریم.

وی با بیان اینکه به طور مشخص شهر سلامت در حال تاسیس شیراز مورد توجه خاصی قرار گرفته است، گفت: کارهای مقدماتی این شهرک شروع شده است ؛ در حال آماده سازی آن هستیم و مقرر شده از محل اعتبارات بخش سلامت و ارزش افزوده کمک شود تا زیرساخت های این پروژه تا دو سال آینده فراهم شود.

معاون رئیس جمهور گفت: امیدواریم با توسعه گردشگری سلامت و تبدیل این منطقه وِیژه به یکی از قطب های گردشگری سلامت، درآمدهای ارزی و گردشگران خارجی را بتوان جذب کرد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به اینکه شیراز در حال حاضر قطب گردشگری سلامت است ، یادآور شد: شهر سلامت شیراز به دلیل داشتن ماهیت های مالیاتی، گمرکی و مشوق های که دارد می تواند به رونق گردشگری سلامت کمک کند.

وی از دستگاه اجرایی خواست تا در کنار بیمارستان های تخصصی و فوق تخصصی مثل بیمارستان وزارت نفت که در این مکان قرار است احداث شود حمایت کنند و امکانات اقامتی و سیاحتی خوبی برای گردشگران فراهم و هتل های مناسبی ساخته شود

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور بیان کرد: بندهایی را در مصوبه سفر رئیس جمهور و هیات دولت به استان فارس داشته ایم و سعی بر این شد تا موضوع منطقه ویژه سلامت شیراز نیز به این مصوبه افزوده شود.

** تراز تجاری منطقه ویژه اقتصادی شیراز مثبت است

مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی با بیان اینکه سفرهای استانی دولت به عنوان یک الگوی بسیار مناسب جهت توسعه مناطق و نقاط کشور در جمهوری اسلامی به شمار می رود، گفت: حضور رئیس جمهور و اعضا هیئت دولت به صورت مداوم در استان ها و بازدید میدانی در شهرستان ها از برکات انقلاب اسلامی ایران است.

حجت الله عبدالملکی با بیان اینکه بررسی مصوبات دور اول سفر های ریاست جمهوری و میزان پیشرفت آن ها از مواردی بود که آقای رئیسی نسبت به آن تاکید ویژه دارد، افزود: از این رو بنده هم در معیت هیئت دولت وارد استان فارس شدم و به نمایندگی از دولت در شهرستان جهت افتتاح و شرکت در جلسات متفاوت در سه شهرستان حضور پیدا کردیم.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی با اشاره به اینکه مناطق ویژه اقتصادی بسیار خوبی در استان فارس و شهر شیراز وجود دارد، ادامه داد: منطقه ویژه اقتصادی شیراز در سه سایت صنعتی، سلامت و دانشگاهی فعالیت می کند که این منطقه یکی از مناطق ویژه اقتصادی بسیار موفق در کشور محسوب می شود.

عبدالملکی با بیان اینکه حدود ۲۰۰ شرکت واحد تولیدی و تجاری و در سایت صنعتی منطقه ویژه اقتصادی شیراز در حال فعالیت و احداث هستند، بیان کرد: حدود ۴۲۰۰ نفر در سایت منطقه ویژه اقتصادی شیراز مشغول به فعالیت هستند.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی با بیان اینکه خوشبختانه تراز تجاری منطقه ویژه اقتصادی شیراز مثبت است، افزود: تراز تجاری منطقه ویژه اقتصادی شیراز در سال گذشته حدود ۷۰ میلیون مثبت بوده است و پیش بینی می شود در سال ۱۴۰۲ این میزان افزایش خواهد یافت و میزان صادرات کالا از این منطقه جهش قابل قبولی را نسبت به واردات خواهد داشت.

عبدالملکی با اشاره به اینکه منطقه ویژه اقتصادی شیراز ظرفیت بسیار بزرگی دارد، ادامه داد: تمام تمرکز و تاکید ما بر این است که سایت سلامت منطقه ویژه اقتصادی شیراز(شهر سلامت شیراز) در اسرع وقت و هرچه زودتر به بهره برداری برسد.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی در ادامه با اشاره به اینکه زیر ساخت های فاز نخست شهر سلامت شیراز در حال تکمیل است، افزود: از این رو آقای منظور رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور پذیرفت که مبلغی حدود ۴۰۰ میلیارد تومان در دو سال و هر سال ۲۰۰ میلیارد تومان در جهت تکمیل زیر ساخت ها و در دو بخش به این سایت کمک کنند.

وی با بیان اینکه ریاست محترم سازمان برنامه و بودجه کشور در جهت بهره برداری و پیشرفت و توسعه شهر سلامت هم قول داد که حدود ۳۰۰ میلیارد تومان از محل مولد سازی به دانشگاه علوم پزشکی به عنوان یکی از سهام داران شهر سلامت شیراز است، تصریح کرد: خوشبختانه منطقه ویژه اقتصادی شیراز توانسته سهم بسزایی در تکمیل و آماده سازی پروژه شهر سلامت ایفا کند که امیدواریم در ماه های آینده زمینه برای حضور سرمایه گذاران سلامت در شهر سلامت شیراز فراهم شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.