ابتکار: خانواده باید زمینه پذیرش و شنیدن صدای جوانان را داشته باشد

خبرپارسی – معاون امور زنان و خانواده گفت: خانواده ایرانی باید زمینه پذیرش و شنیدن صدای جوانان را داشته باشد و به دنبال جریان سازی و فرهنگسازی در این زمینه هستیم .
معصومه ابتکار در مراسم اختتامیه اولین همایش مجمع ملی سازمانهای مردم نهاد جوان با اشاره به اینکه این معاونت حدود۲۵۰ پروژه در سراسر کشور با سمن‌ها اجرا کرده است، از دسترسی ویژه اعضای سمن‌های جوانان فعال حوزه زنان و کودکان به پورتال معاونت زنان و خانواده رئیس جمهور خبرداد .
معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور با اشاره به اینکه این معاونت حدود۲۵۰ پروژه در سراسر کشور با سمن‌ها اجرا کرده است، از دسترسی ویژه اعضای سمن‌های جوانان فعال حوزه زنان و کودکان به پورتال معاونت زنان و خانواده رئیس جمهور خبرداد .
وی با بیان اینکه مباحث مختلف زنان، کودکان و محیط زیست بسیار خوب در سازمان‌های مردم نهاد شکل گرفته گفت: قرار نیست این مساله آسیب‌هایی نداشته باشند. این سازمان ها در زمینه‌های سیاست گذاری دخالت داشته و آنان در سیاست‌های غیر دولتی کلان در دولت یازدهم و دوازدهم بسیار مورد توجه قرار گرفته است .
معاون زنان و خانواده ریاست جمهوری با اشاره به اینکه به زودی آیین نامه جدیدی در دولت برای حضور بیشتر سازمان‌های مردم نهاد در تصمیم گیری‌های دولت به تصویب می رسد گفت: دولت به دلیل مشکلان کلان، زوایای پنهان را نمی‌بیند و این سازمان‌های مردم نهاد هستند که می‌توانند زوایای پنهان را ببینند. تشکل‌ها می‌توانند به هم افزایی با جریانات اجتماعی و بسیج اجتماعی در حوزه‌های مختلف کمک کنند و آگاهی بخشی و جریان‌سازی اجتماعی بپردازند .
ابتکار نهادهای اجتماعی را همیار دولت دانست و تاکید کرد: نهادهای اجتماعی می تواند در کنار اینکه همیار دولت باشد مستقل از آن عمل کرده و شرایط را دیدبانی را رصد کنند. اگر جریان‌های اصلاحی در هر جامعه شکل بگیرد منجر به پیشرفت آن جامعه‌ می‌شود .
معاون زنان و خانواده نهادهای اجتماعی را مانند نورافکن دانست و افزود: نهادهای مدنی مشکلات، مسائل و انحراف از قوانین را روشن می کنند .
وی نقش سازمان های مردم نهاد را همانند رسانه‌ها عنوان کرد و ‌گفت: این نقش برای حکمرانی خوب حائز اهمیت است و حکمرانی خوب علاوه بر اقتدار، پایبندی از قوانین، تحقق عدالت را به دنبال دارد .
ابتکار همچنین از تشکیل کارگروه دختران و جوانان و توان افزایی سازمان های مردم نهاد با همکاری مدیران کل ستادی در این معاونت خبر داد و گفت: در ۴ ماه گذشته جلسات گفتگوی بین نسلی شکل گرفته تا مطالبات جوانان دهه ۶۰ و ۷۰ شنیده شود .
وی با اشاره به ارزیابی های صورت گرفته در این باره گفت: خانواده ایرانی باید زمینه پذیرش و شنیدن صدای جوانان را داشته باشد و به دنبال جریان سازی و فرهنگسازی در این زمینه هستیم .
ابتکار ادامه داد: اگر نتوانیم با نگرش صحیح فرهنگی به توان افزایی خانواده بپردازیم در مسائلی مثل فضای مجازی صدمه می بینیم .
معاون اموز زنان و خانواده با تاکید بر اینکه مساله خشونت و ابعاد آن در این معاونت به صورت جدی دنبال می شود، خشونت علیه زنان و کودکان را از جلوه های آن عنوان کرد .
وی افزود: رسیدگی به بحث خشونت در قالب لایحه امنیت اجتماعی و لایحه حمایت از کودکان در حال پیگیری است و می تواند موجب امید و نشاط در جامعه شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.