پسر طلایی فوتبال ایران /گوجی حماسه‌ساز اولسان

نمی‌خواهیم بگوئیم قوچان‌نژاد، مارادونا است اما آرزوهای فوتبالی هر کشور سقفی دارد. اگر مارادونا در بازی تاریخی برابر انگلیس همه را دریبل می‌کند و بهترین گل قرن را با چاشنی انتقام از انگلیسی‌ها می‌زند، رضای ما هم در بازی با کره‌جنوبی عصبانیت همه ایرانی‌ها از گستاخی سرمربی کره و ایضا بازیکن چشم‌بادامی‌ها را به خوبی بر سر ورزشگاه اولسان خراب می‌کند تا دیگر کسی برای ایران خط و نشان نکشد و برای خون گریه کردن خودش ناراحت باشد!
رضا قوچان‌نژاد. اگر گل‌های دیگرت را هم نمی‌زدی و فقط گل صعود ایران به جام جهانی به نامت ثبت می‌شد بازهم روی دوشمان می‌گذاشتیمت و حلوا حلوایت می‌کردیم. رضا تو مثل خداداد عزیزی برای همیشه نامت را در تاریخ فوتبال ایران ثبت کردی. حالا حماسه‌ساز ایران تویی…
می‌خواهیم بگوئیم قوچان‌نژاد، مارادونا است اما آرزوهای فوتبالی هر کشور سقفی دارد. اگر مارادونا در بازی تاریخی برابر انگلیس همه را دریبل می‌کند و بهترین گل قرن را با چاشنی انتقام از انگلیسی‌ها می‌زند، رضای ما هم در بازی با کره‌جنوبی عصبانیت همه ایرانی‌ها از گستاخی سرمربی کره و ایضا بازیکن چشم‌بادامی‌ها را به خوبی بر سر ورزشگاه اولسان خراب می‌کند تا دیگر کسی برای ایران خط و نشان نکشد و برای خون گریه کردن خودش ناراحت باشد!
رضا قوچان‌نژاد. اگر گل‌های دیگرت را هم نمی‌زدی و فقط گل صعود ایران به جام جهانی به نامت ثبت می‌شد بازهم روی دوشمان می‌گذاشتیمت و حلوا حلوایت می‌کردیم. رضا تو مثل خداداد عزیزی برای همیشه نامت را در تاریخ فوتبال ایران ثبت کردی. حالا حماسه‌ساز ایران تویی…
نگاهی به کارنامه فوتبالی رضا قوچان‌نژاد
مهاجم قوچانی ایران که لقب گوچی را با خود به یدک می‌کشد، فوتبالیستی ایرانی – هلندی است که در حال حاضر برای تیم بلژیکی استاندارد لیژ بازی می‌کند. مهاجمی با قدرت خوب در پای چپ و با تکنیک که با بازیکن سابق هلند یعنی مارک اورمارس مقایسه شده است.
دوران باشگاهی
هیرن فین
قوچان‌نژاد در مشهد متولد شد و در کودکی به همراه خانواده‌اش به هلند مهاجرت کرد. او همچنین در موسیقی هم استعدادی دارد و ویولن می‌نوازد. رضا پیش از انتقال به تیم هیرن فین در سال ۲۰۰۵ در باشگاه‌های فریسیا و کامبور رشد پیدا کرد. در آوریل ۲۰۰۶ نخستین بازی حرفه‌ای خود را برای هیرن فین در بازی مقابل آلکمار انجام داد. او در این بازی به عنوان یار تعویضی و به جای هرناندو درولد وارد زمین شد. قوچان نژاد در دوره حضور ۴ ساله خود در هیرن فین دو بار به صورت قرضی به تیم‌های Go Ahead Eagles و Emmen پیوست. اما در تابستان ۲۰۰۹ به قراردادش با هیرن فین برای تمرکز روی تحصیل خود پایان داد و به عنوان یک بازیکن آماتور بار دیگر به تیم Go Ahead Eagles پیوست.
کامبور
با وجود اینکه قوچان نژاد در فصل ۲۰۱۰ – ۲۰۰۹ عضوی از باشگاه Go Ahead Eagles بود، تصمیم گرفت با قراردادی ۲ و نیم ساله به تیم کامبور برود. در نخستین بازی‌اش برای این تیم در ۲۲ ژانویه ۲۰۱۰ که برابر وین دام برگزار می‌شد، ۹ ثانیه پس از ورودش به زمین نخستین گل خود را برای تیمش به ثمر رساند.
“گوچی” به دلیل اینکه در تیم کامبور بیشتر در پست مهاجم کناری به کار گرفته می‌شد و سرمربی تیم هم به بازیکنی به نام مارک دی وریس علاقه داشت، نتوانست بازی‌های زیادی برای این تیم انجام دهد و در ۱۳ بازی دو گل به ثمر رساند. در فصل بعدی حضور در کامبور قوچان نژاد عملکرد بهتری داشت و در ۳۷ بازی ۱۵ گل به ثمر رساند. این مهاجم ایرانی بهترین عملکرد خود را در بازی مقابل Emmen به نمایش گذاشت و نخستین هت‌تریک دوران حرفه‌ای فوتبالش را تجربه کرد.
سنت ترویدن
در ۱۷ ژوئن ۲۰۱۱ قوچان نژاد به سنت ترویدن بلژیک پیوست. قرارداد او با این تیم سه ساله بود. نخستین گلش در لیگ حرفه‌ای بلژیک در بازی برابر تیم قدرتمند این کشور یعنی کلاب بروژ زده شد. با وجود اینکه مصدومیت، قوچان نژاد را هفته‌ها از میادین دور نگه داشت اما او توانست در نخستین فصل حضورش در سنت ترویدن در ۲۲ بازی ۱۲ گل به ثمر برساند و عملکرد خوب او باعث شد تیم‌هایی از آلمان، هلند و بلژیک برای به خدمت گرفتن او ابراز علاقه کنند.

استاندارد لیژ
در ۳۱ آگوست ۲۰۱۲ سنت ترویدن برای انتقال قوچان نژاد به استاندارد لیژ به توافق رسید. رضا در ژانویه ۲۰۱۳ و پس از عقد قراردادی ۳ و نیم ساله به تیم جدید خود ملحق شد. در حالی که در نیم فصل آن سال در ۱۲ بازی برای سنت ترویدن ۱۰ گل به ثمر رسانده بود. قوچان نژاد نخستین گلش برای استاندارد لیژ را هم در بازی پلی‌آف برابر لوکرن که با برتری ۴ بر ۳ استاندارد به پایان رسید به ثمر رساند.
تیم ملی
قوچان نژاد برای تیم ملی زیر ۱۹ ساله‌های هلند بازی کرده است اما با توجه به ملیت ایرانی خود می‌توانست برای تیم ملی این کشور هم بازی کند. رضا در بازی سنت ترویدن برابر لیرس با بازی خود تاثیر زیادی روی کارلوس کی‌روش گذاشت. در مارس ۲۰۱۲ عموی قوچان نژاد گفت که در حال فعالیت برای حضور قوچان نژاد در تیم ملی ایران است او نخستین بازی ملی خود برای ایران را در اکتبر ۲۰۱۲ پس ازپیروزی یک بر صفر ایران مقابل کره جنوبی در رقابت‌های انتخابی جام جهانی ۲۰۱۴ انجام داد. قوچان نژاد همچنین نخستین گل خود را برای ایران در بازی برابر لبنان که با برتری ۵ بر صفر شاگردان کی‌روش به پایان رسید، به ثمر رساند.
مهاجم طلایی فوتبال ایران در آخرین بازی‌های خود برای تیم ملی گل کاشت و دو گل ۶ امتیازی را در راه صعود به جام جهانی به ثمر رساند. دو گل سرنوشت‌ساز او به قطر و کره جنوبی و همچنین گلش به لبنان که باعث شد ایران در سه بازی پایانی خود ۹ امتیاز را به دست بیاورد و زمینه‌ساز چهارمین صعود ایران به جام جهانی شود. او پس از خداداد عزیزی دومین بازیکن مشهدی تیم ملی است که با گلزنی‌اش ایران را به جام جهانی برد.
منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.