پای درد دل یک تولید کننده قارچ در شیراز:متاسفانه در استان فارس کمپوست تولید نمی شود / تهران،اصفهان،شمال و درفول کارخانه تولید کمپوست دارند،فارس نه/ خاک پوششی ۹۰ هزار تومانی فارس را به اجبار از تهران و اصفهان ۱۶۰ هزار تومان می خریم

خبر پارسی – فرزاد صدری – خودش می گوید قبل از اینکه وارد پرورش قارچ شود،تراشکار بوده اما کم لطفی نهادها و ادارات دولتی باعث شده عطای تراشکاری را به لقایش ببخشد.می گوید:وقتی دیدم پولم را به موقع پرداخت نمی کنند و یا کمتر از حقم را به من می دهند دستگاه تراش را فروختم و به یُمن آشنایی با کارگاه های آموزشی جهاد دانشگاهی وارد پرورش قارچ شدم کاری که سختی های خاص خودش را دارد و  شاید  در کنار تهیه کمپوست مرغوب، نگهداری قارچ به دلیل عمر کوتاهش مهمترین مشکل ما باشد. او در گفت و گو با ما از مشکلات کارش گفت.از اینکه اصفهان سه کارخانه تولید کمپوست دارد فارس هیچی! می گوید : جالب است بدانید اصفهان،تهران و قزوین از اینجا کاه می برند کمپوست تولید می کنند و تازه آشغالش را به ما می دهند!

با عبدالرضا فلامرزی گپ و گفت کوتاهی داشتیم که در ادامه می آید.

gharch

*چرا پرورش قارچ؟

خب راستش پرورش قارچ از آن دسته شغل هایی است که می شود با هزینه اندک هم شروع کرد.در واقع می شود به نوعی از آن به عنوان یک شغل خانگی نام برد حداقل برای شروع می شود از خانه شروع کرد و این برای من که سرمایه زیادی نداشتم یک چالش مهیج می توانست باشد.

*برای این کار از کجا شروع کردی؟

از یک آگهی شروع شد.در یکی از روزنامه های محلی.وقتی آگهی جهاد دانشگاهی را در این ارتباط دیدم استخاره را جایز ندانستم چرا که به هر حال شما وقتی در یک مجموعه دانشگاهی آموزش ببینید خاطرتان جمع است.وقتی پا به “سازمان همیاری اشتغال دانش آموختگان جهاد دانشگاهی” گذاشتم در تصمیم خود تردید نکردم.

*از کلاس ها راضی بودی؟

کلاس ها خوب بود.هم تئوری درس می دادند و هم کارگاه عملی  داشتند.مدرس هم به موضوع مسلط بود و به هر حال انگیزه مضاعفی گرفنیم که کار را شروع کنیم.

*از مشکلات بگو.مشکل عمده شما در این مسیر چیست؟

متاسفانه در استان فارس کمپوست تولید نمی شود و همین موضوع کار ما را سخت می کند.کمپوست را باید به اصفهان سفارش بدهیم که البته تا بیاید شیراز آسیب می بیند.گاهی بیماری می گیرد و آفت می زند.فقط هم این نیست کمپوست مور نیاز شما برای کسی مثل من که سالن خیلی بزرگی ندارد ۲تن است اما کمنر از ۴ تن به شما نمی دهند و حتی باید پول آن را نیز پیشاپیش واریز کنی.گاهی حتی باید تا ۴۰ روز در نوبت دریافت کمپوست باشیم.

*فقط از اصفهان سفارش کمپوست می گیرید؟

اصفهان هم به شیراز نزدیک تر است و هم کار شرکت یکتا خوب است.کمپوست ملارد کیفیتش خوب نیست و کلا شرکت های تهرانی کمپوستی که ارائه می دهند نه تضمین شده است و نه معمولا مرغوب.مسافت تهران و سایر شهرهایی که کمپوست تولید می کنند نیز تا شیراز زیاد است.با این وجود گاهی مجبور به خرید از آنها می شویم که در اغلب موارد پشیمان می شویم.متاسفانه باید بگویم فروشندگان کمپوست پشت پرده هستند و ما نمی دانیم از چه کسی خرید می کنیم.یک شماره تلفن و دیگر هیچ!

*ماده اولیه کمپوست کاه و کود اسب است.حداقل می دانم که فارس رتبه اول تولید گندم در کشور را دارد چرا شیراز نباید تولید کمپوست داشته باشد؟

خیلی خوب می شد اگر این اتفاق می افتاد.الآن تهران،اصفهان،شمال و درفول کارخانه تولید کمپوست دارند.اصفهان ۳ کمپوست سازی دارد. فارس اما هیچی!اتفاقا به کاه اشاره کردید جالب است بدانید کاه کیلویی ۲۰۰ یا نهایتا ۳۰۰ تومان است.۱۰ تن کود اسبی یا مرغی هم ۳۵ هزار تومان .خب اگر کسی همت کند و کارخانه تولید کمپوست راه بیندازد خیلی به نفعش می شود. به نفع استان هم است و خب تعدای هم شغل ایجاد می شود.جالب است بدانید اصفهان،تهران و قزوین از اینجا کاه می برند کمپوست تولید می کنند و تازه آشغالش را به ما می دهند! اگر کارخانه تولید کمپوست ایجاد می شد،خیلی از هزیته های ما نیز کم می شد و با کمپوست تازه تر قارچ با کیفیت تری هم ارائه می دادیم.در حال حاضر کمپوست را تنی ۵۷۰ هزار تومان می خریم و برای ۴ تن کمپوست باید بالای ۳ میلیون تومان پول بپردازیم که البته بخشی از آن برای خاک پوششی و بخشی هم برای کرایه راه است.

*خاک فارس که خاک مرغوبی است.خاک را هم وارد می کنید؟

 شرکت هایی که کمپوست ارائه می دهند،آن را با خاک پوششی به شما می فروشند،وگرنه خاک پوششی استان فارس هم کیفیت بهتری دارد و هم قیمت ارزانتری.اینجا خاک پوششی را از ۹۰ هزار تومان تا ۱۲۵ هزار تومان می فروشند،اما اصفهان و تهران خاک را به ما ۱۶۰ هزار تومان می فروشند و به دلیل خرید کمپوست ناچار از خرید خاک هم هستیم.

*از بحث کمپوست که خارج شویم،برای عرضه محصولات خود مشکلی تدارید؟

خب چرا . می دانید که قارچ محصولی نیست که بشود آن را نگه داشت.اگر برداشت محصول به تعطیلات بخورد و شما سردخانه نداشته باشد ضرر خواهید کرد. یکی از مشکلات ما نیز در حال حاضر نداشتن سردخانه است وکاش جهاد دانشگاهی یا مثلا جهاد کشاورزی در این رابطه تمهیدی می اندشید و مثلا به امثال ما وام خود اشتغالی می داد تا حداقل می توانستیم سردخانه کوچکی مهیا کنیم تا قارچ هایی که تولید می کنیم آسیب نبینند.

*جهاد دانشگاهی می تواند شما را برای دریافت وام معرفی کند.آیا در این زمینه اقدامی هم کرده اید؟

نه اطلاع نداشتم اگر سازمان همیاری اشتغال دانش آموختگان جهاد دانشگاهی به این نوع مشاغل توجه بیشتری کند طبیعتا تعداد بیشتری از افراد جامعه جذب بازار کار می شوند و به کم شدن آمار بیکاری کمک شایان توجهی می کند.

در ضمن فقط جهاد دانشگاهی نیست معتقدم سازمان جهاد کشاورزی هم می تواند به امثال ما کمک کند،همچنان که فرمانداری ها نیز می توانند دریافت تسهیلات خود اشتغالی را برای شهروندان آسان کنند.رفاه حداقلی حق هر شهروند است لااقل شهروندی که برای تولید انگیزه دارد.

*به عنوان سئوال آخر بفرمایید که آیا غیر از جهاد دانشگاهی به مراکز آموزشی دیگر هم سر زدید؟

بله یکی دو جای دیگر هم مراجعه کردم که البته ننویسید چون تبلیغ منفی برایشان می شود اما می توانم بگویم:سطح کیفی آموزش های جهاد دانشگاهی انصافا بالاست ضمن اینکه هزیته های کمتری هم دریافت می کنند و تفاوت قیمت واقعا چشمگیر است.یک حُسن دیگری که جهاد دانشگاهی دارد این است که هر زمان از شبانه روز با آنها تماس بگیرید با روی گشاده و بدون اخذ هیچگونه وجهی پاسخگوی سئوالات شماست.آنها دل می سوزانند و همیشه پاسخگوی کارآموزان خود هستند و نکته مهم دیگری که در کارگاههای آموزشی جهاد دانشگاهی مشهود است،این است که دوره ۴۰ روزه را نمی کنند ۲ ماهه!چرا که ملاک برای آنها پول نیست و سازمان همیاری اشتغال دانش آموختگان جهاد دانشگاهی واقعا همیار خوبی برای اشتغال در سطح جامعه است.

2 دیدگاه برای “پای درد دل یک تولید کننده قارچ در شیراز:متاسفانه در استان فارس کمپوست تولید نمی شود / تهران،اصفهان،شمال و درفول کارخانه تولید کمپوست دارند،فارس نه/ خاک پوششی ۹۰ هزار تومانی فارس را به اجبار از تهران و اصفهان ۱۶۰ هزار تومان می خریم

  1. سلا م من لیسانس عمران هستم میخوام شغل پرورش قارچ رو شروع کنم تجهیزاتش هم خریداری کردم دریک مکان ۲۰۰متری چیکار کنم که محصول مرغوب بتونم تولید کنم ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.