ساخت ۱۷ هزار واحد مسکونی نهضت ملی در فارس/پیشرفت ۲۱٫۵ درصدی پروژه اکباتان

به مناسبت آغاز دهه حساب ۱۰۰ حضرت امام (ره) و سالگرد تاسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، تور خبری در راستای بازدید از پروژه‌های شهرک نشاط سلطان آباد، پروژه روستای گیاه زار و پروژه شهرک اکباتان صدرا با حضور اصحاب رسانه در محل پروژه‌ها برگزار شد و مدیرکل بنیاد مسکن در حاشیه این بازدید به ارائه عملکرد سالانه و وضعیت پروژه‌های ملی و استانی در دست اجرا پرداخت.

 

مدیرکل بنیاد مسکن فارس در جمع خبرنگاران گفت: در دولت سیزدهم ۴۰ درصد از اجرای طرح نهضت ملی مسکن به عهده بنیاد مسکن کشور گذاشته شده است.

 

سید علیرضا حمیدی با بیان اینکه نزدیک به ۲۹ هزار متقاضی در فارس واریز بالای ۴۰ میلیون تومان داشته‌اند، گفت: برای ۲۲ هزار متقاضی پروانه ساخت گرفته شده و برای ۴ هزار واحد هم تا پیش از ایام نوروز پول پروانه به حساب واریز شده است.

 

وی ادامه داد: ظرف یکی دو ماه آینده برای متقاضیانی که بالای ۴۰ میلیون واریزی داشته و در سبد بنیاد مسکن قرار دارند، پروانه ساخت واحد خواهیم گرفت.

 

مدیرکل بنیاد مسکن فارس همچنین با اشاره به این نکته که ساخت نزدیک به ۱۷ هزار واحد را در استان آغاز کرده‌ایم، تصریح کرد: هم در تامین و هم کسری زمین مقام نخست کشور را داریم.

 

حمیدی به طرح نهضت ملی روستایی هم اشاره و در این خصوص بیان کرد: قرار است بنیاد مسکن کشور یک میلیون قطعه زمین برای مسکن روستایی آماده و به متقاضیان واگذار کند تا از این طریق سهم خود را برای کمک به کمبود زمین ادا کند.

 

تامین ۱۲۰ هزار قطعه زمین ۲۵۰ متری برای نهضت ملی روستایی

مدیرکل بنیاد مسکن فارس با بیان اینکه سهمیه فارس برای نهضت ملی روستایی ۳۰ هزار قطعه زمین تعیین شده است، گفت: بنیاد مسکن فارس در حال تلاش برای تامین ۱۲۰ هزار قطعه زمین ۲۵۰ متری بیش از سهمیه اعلامی است و احتمالا تا پایان امسال زمین را تامین و آماده واگذاری به متقاضیان خواهد کرد.

 

وی با تصریح بر این نکته که به اقدامات پیشگیرانه در حوزه مسکن روستایی نیاز داریم، گفت: مقاوم سازی واحد‌های روستایی بخشی از نگرانی‌های ما را کم می‌کند.

 

به گفته حمیدی، حدود ۳۵۰ هزار واحد فرسوده در فارس وجود دارد که از این تعداد بالغ بر ۲۵۰ هزار واحد مقاوم سازی شده‌ است.

 

وی اضافه کرد: تسهیلات اختصاصی برای مقاوم سازی واحد‌های روستایی و شهر‌های زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت با افزایش بیش از ۷۵ درصدی به ۳۵۰ میلیون تومان رسیده است.

 

مدیرکل بنیاد مسکن فارس ادامه داد: در سال گذشته اعطای ۲۶ هزار فقره تسهیلات مقاوم سازی در دستور کار قرار گرفت که ۲۰ هزار پرونده به بانک‌های عامل ارسال شد.

 

حمیدی در خصوص آخرین وضعیت بازنگری طرح هادی روستایی در فارس هم عنوان کرد: ۲۳۳۸ روستای بالای ۲۰ خانوار در استان داریم که دارای طرح هادی هستند. از آنجا که هر ۱۰ سال یک‌بار این طرح بازنگری می‌شود، یکهزار و ۱۰۰ روستا مشمول بازنگری شده‌اند که بازنگری ۵۰۰ طرح هادی روستایی انجام شده و تا پایان امسال مابقی روستا‌های مشمول، بازنگری خواهند شد.

 

وی به وضعیت صدور اسناد روستایی هم گریزی زد و عنوان کرد: سالانه نزدیک به ۱۲ هزار سند روستایی در فارس صادر می‌شود.

 

مدیرکل بنیاد مسکن فارس با تصریح بر این نکته که ساخت و ساز غیرمجاز از نگاه ما یا خارج از محدوده روستا ساخته شده یا در محدوده کاربری غیرمصوب روستا ساخته شده و در این صورت سندی به افراد تعلق نمی‌گیرد، گفت: اجازه الحاق ساخت و ساز‌های غیرمجاز به محدوده روستا نداریم مگر با رای شورای حفظ حقوق بیت‌المال.

 

حمیدی همچنین با بیان اینکه طی دو سال گذشته اعتبار قیر به بنیاد مسکن برای آسفالت معابر روستایی اختصاص یافته است، خاطرنشان کرد: آسفالت معابر روستایی حاصل کاری مشترک بین دهیاری‌ها، شورا‌های روستاها، بخشداران و فرمانداران است و در این راستا طی دو سال گذشته بیش از شش میلیون مترمربع از معابر روستایی فارس آسفالت شده است.

 

سرعت عملکرد بانک‌های عامل ضعیف است

معاون عمران و مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی فارس نیز در ادامه این بازدید اظهار داشت: در دو حوزه اداره کل راه و شهرسازی فارس و اداره کل راه و شهرسازی لارستان برای ۳۲ هزار و ۲۲۶ واحد زمین تامین شده که یا به صورت مجتمع و یا پلاک‌های تک واحدی، دو طبقه دو واحدی و یا دو طبقه ۴ واحدی، ساخت انجام خواهد شد.

 

محمد رسول پروری با بیان اینکه برای ۲۷ هزار و ۵۰۵ نفر واحد تخصیص داده شده، دلیل اختلاف میزان زمین تامین شده و واحد اختصاصی را واریزی موثر متقاضیان ذکر کرد و گفت: برای ۲۲ هزار و ۵۸۸ واحد پروانه ساخت گرفته شده و اکنون نزدیک به ۱۷ هزار واحد هم در حال ساخت است.

 

معاون عمران و مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی فارس با تاکید بر اینکه فقط برای ۱۰ هزار و ۹۰۰ واحد، انعقاد قرارداد تسهیلات بانکی داشته‌ایم، گفت: سرعت عملکرد بانک‌های عامل به جز بانک مسکن در این باره چشمگیر نیست.

 

پروری از دستگاه‌های خدمات رسان خدمات روبنایی و زیربنایی خواست تا برحسب وظیفه ذاتی، به تعهدات خود در اجرای طرح نهضت ملی مسکن عمل کنند.

 

وی همچنین از خیرین مدرسه ساز و عرصه سلامت برای احداث درمانگاه، مدرسه و مجموعه‌های فرهنگی در طرح نهضت ملی مسکن دعوت کرد.

 

معاون عمران و مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی فارس در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه آورده متقاضیان در طرح نهضت ملی مسکن تاثیرگذار است و در صورت پرداخت‌ها در موعد مقرر، سرعت کار ساخت بالا می‌رود، تصریح کرد: تمام محصولات مورد نیاز در پروژه‌های حوزه مسکن و عمران شهری به جز میلگرد که در فارس تولید کننده نداریم، از خود استان تامین می‌شود.

 

پروری اضافه کرد: در حوزه لارستان نیز ۹ شهرستان داریم که راه و شهرسازی برای ۶۴۷۵ واحد، زمین تامین کرده و ۴۹۱۷ واحد هم تخصیص داده شده است. برای ۴۷۸۸ واحد نیز پروانه ساخت گرفته شده و اکنون ساخت ۳ هزار و ۶۲۶ واحد آغاز شده است.

 

مجتمع بزرگ نشاط تاسیس می‌شود

وی به طرح مسکونی نشاط سلطان آباد شیراز به عنوان یکی از طرح‌های با زیرساخت قوی و‌ مستحکم که با مشارکت بنیاد مسکن اجرا شده است، هم اشاره کرد و گفت: برای اجرای این پروژه ۱۸ طراحی پیشنهاد شد که یکی از این طرح‌ها پذیرفته شد.

 

معاون عمران و مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی فارس خاطرنشان کرد: این مجتمع مسکونی یک هزار و ۶۲۰ واحد مسکونی ظرفیت دارد و بین پنج تا شش هزار نفر در این مجتمع سکونت خواهند داشت.

 

به گفته پروری، پنج ناحیه مسکونی در شهرک نشاط سلطان آباد شیراز در نظر گرفته شده که همه خدمات روبنایی و زیر بنایی آب، برق و گاز برای آن پیش‌بینی شده است.

 

پرداخت وام به متقاضیان ۱۴۴ روستای شهرستان شیراز

مدیر بنیاد مسکن شیراز نیز در حاشیه این بازدید به عملکرد این شهرستان در بحث نهضت ملی مسکن اشاره کرد و گفت: در شیراز یک پروژه ۸۴۸ واحدی داریم که کار توسط بنیاد مسکن آغاز شده و در مرحله اسکلت قرار دارد. یک پروژه ۴۹۶ واحدی نیز تعریف شده که خوشبختانه در حال تحویل به متقاضیان است.

 

محسن ابراهیمی اضافه کرد: اجرای پروژه ۳۳۶ واحدی زیتون نیز به بنیاد مسکن شهرستان شیراز واگذار شده که زمین آن تحویل داده شده و کار آماده سازی در حال انجام است.

وی تاکید کرد: ۱۴۴ روستا در شهرستان شیراز داریم که می‌توانند از تسهیلات ۳۵۰ میلیون تومانی که نهضت روستایی هم محسوب می‌شود، استفاده کنند.

 

پیشرفت ۲۱٫۵ درصدی پروژه اکباتان 

علی‌اکبر مسعودی، مدیر پروژه اکباتان صدرا هم در حاشیه بازدید خصوص روند پیشرفت این پروژه گفت: ۳۱۵۲ واحد مسکونی در ۳۸ هکتار زمین و ۱۴۱ با اسلکت بتنی در حال ساخت است. مجموع این پروژه ۲۱٫۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

 

مسعودی با بیان اینکه بتن مورد نیاز در محل پروژه ساخته می‌شود تا کمترین بار مالی به مردم وارد شود، افزود: با آزادسازی تسهیلات، پیشرفت کار سرعت خواهد گرفت و پیش بینی می‌شود تا پایان ۱۴۰۴ این پروژه به بهره‌برداری برسد.

 

گیاه‌زار در مسیر اجرای پروژه نهضت روستایی 

مدیر امور اجرایی بنیاد مسکن فارس نیز در خصوص پروژه نهضت مسکن روستایی در روستای سجادیه گیاهزار بیان کرد: کلنگ ساخت واحد مسکونی نهضت روستایی در روستای گیاه‌زار در دور دوم سفر ریاست جمهوری به فارس به زمین زده شد. اکنون زمین اجرای طرح تملک و به روستا الحاق شده است.

کریمی عنوان کرد: ۳۶۰ قطعه مسکونی در این سایت پیش‌بینی شده که به زودی ساخت واحد‌های مسکونی آغاز شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.