نفوذ فناوری باید در کشاورزی افزایش یابد

رئیس پارک علم و فناوری استان فارس گفت: در حوزه شرکت های دانش بنیان و فناوری بخش کشاورزی باید نفوذ فناوری در کشاورزی افزایش پیدا کند.

امین رضا ذوالقدر در نشست هم اندیشی شرکت های دانش بنیان بخش کشاورزی، افزود: برای رسیدن به این هدف باید زمینه هایی را به وجود آوریم تا مشوق به وجود آید و فارغ التحصیلان دانشگاهی و شرکت های فناور و دانش بنیان تمایل بیشتری را داشته باشند در این حوزه وارد شوند.

به نقل از جهادکشاورزی، ذوالقدر با بیان اینکه شرکت های دانش بنیان بخش کشاورزی مشکلاتی در این حوزه دارند، اظهار کرد: با توجه به رویکرد ای که در جهاد کشاورزی استان  فارس وجود دارد امیدواریم که این مشکلات حل خواهد شد.

ذوالقدر با اشاره به اینکه باید بتوانیم با یک هم افزایی بین بخش های مختلف تعداد شرکت های دانش بنیان را افزایش دهیم، ابراز کرد: این شرکت ها باید بتوانند موفق باشند و از مشکلات مشکلات بکاهند.

ارتقاء بهره وری با علمی کردن تولید محصولات کشاورزی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس نیز گفت: یکی از رویکردهای ارتقاء بهره وری تولید در حوزه کشاورزی علمی کردن تولید است، ایده های نوآورانه ی شرکت های دانش بنیان می تواند محملی برای افزایش تولید و کاهش هزینه ها در واحد سطح باشند.

مجتبی دهقان پور در نشست هم اندیشی شرکت های دانش بنیان بخش کشاورزی تصریح کرد: با اتکا به رویکرد های مذکور باید به دنبال استفاده حداکثری از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان در این استان باشیم.

به گفته وی؛ استان فارس به لحاظ علمی دارای پتانسیل های منحصر به فردی است، دانشگاه شیراز، دانشکده کشاورزی، پارک علم و فناوری، شرکت های دانش بنیان و کلیه کنشگرانی که در حوزه علم و دانش در این استان فعال هستند می توانند عوامل اثر گذاری برای مدیریت دانش بنیان در اقتصاد کشاورزی استان باشند.

او افزود: بخش کشاورزی در استان فارس یکی از بخش های اثرگذار است که می تواند در تامین امنیت غذایی استان و حتی کشور نقش آفرینی ویژه‌ای داشته باشد بنابراین باید به دنبال عواملی باشیم که بهره وری تولید در واحد سطح و تاب آوری این بخش در برابر تکانه های محیطی و اقتصادی افزایش دهد، استفاده از علم در حوزه اجرا می تواند موثر باشد.

وی با بیان اینکه امید است نشست هم اندیشی با شرکت های دانش بنیان به افزایش نفوذ فناوری در بخش کشاورزی و توسعه شکوفایی این بخش کمک کند، اظهار کرد: در سازمان جهاد کشاورزی استان فارس آمادگی کامل را داریم که ایده های نوآورانه ای که قابلیت تحول در واحدهای تولیدی را دارد نشر و ترویج دهیم.

دهقان پور گفت: لازمه پیشرفت در کشاورزی افزایش ضریب نفوذ دانش در واحدهای تولیدی کشاورزی است، با این باور دفتر ارتباط با مراکز علمی و دانشگاهی توسط سازمان جهاد کشاورزی استان فارس ایجاد شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با اشاره به اینکه خیلی از ایده های جدیدی که در زمان مدیریت قبل مطرح شد خروجی اتاق فکر بود، افزود: این اتاق متشکل از بهره برداران، کارشناسان، محققین و اعضایی که در حوزه علم و دانشمند فعالیت می کردند، بود.

او یاد آور شد: با هدف افزایش ضریب فناوری در واحدهای تولیدی، تفاهم نامه چندجانبه با موضوع ایجاد پردیس کشاورزی و منابع طبیعی بین سازمان جهاد کشاورزی، پارک علم و فناوری، مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی و وزارت علوم منعقد شده است.

وی با تاکید بر اینکه باید فاصله بین علم و اجرا کم شود ابراز کرد: امروزه بسیاری از دانش آموختگان به دنبال پایان نامه هایی با موضوعات متناسب با بخش اجرا هستند. در پارک علم و فناوری برای اولین بار، سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، دفتری را مشخص کرده است، دو روز در هفته در آنجا حضور دارند و گوش شنوای فعالین هستند.

در نشست هم اندیشی شرکت های دانش بنیان بخش کشاورزی علاوه بر مجتبی دهقان پور رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، ابراهیم عزیزی، جعفر قادری و روح الله نجابت از نمایندگان مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی و امین رضا ذوالقدر رئیس پارک علم و فناوری استان فارس نیز حضور داشتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.