نصب کنتور و تجهیزات اندازه گیری بر روی چاه‌ها، با اولویت در استان فارس دنبال می‌شود

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای فارس با بیان اینکه نصب کنتور و تجهیزات اندازه گیری برای مدیریت و پایش برداشت از منابع زیر زمینی با اولویت در استان فارس دنبال می شود گفت: در دو سال گذشته بیش از ۴ هزار کنتور آب روی چاه‌های کشاورزی استان نصب شده است.

به گزارش روابط عمومی آب منطقه‌ای استان فارس، سیاوش بدری با ارائه گزارشی از جزئیات نصب کنتور در چاه‌های کشاورزی، شمار کنتورهای نصب شده از ابتدا تا کنون را بالغ بر ۲۰ هزار اعلام کرد و افزود: این اقدام در راستای حفاظت از منابع آب‌های زمینی و جلوگیری از اضافه برداشت های غیر مجاز از چاه‌های پروانه دار است و تحویل حجمی آب به منظور کنترل هر چه بهتر برداشت‌ها را محقق می کند.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای فارس انواع کنتورها را شامل مکانیکی، هوشمند آب و برق، هوشمند حجمی و هوشمند حجمی الکترومغناطیس ذکر کرد و گفت: در مجموع ۷ هزار کنتور دیزلی و ۱۴ هزار و ۸۵۰ کنتور برقی در چاه‌های کشاورزی استان فارس نصب شده است.

رئیس هیئت مدیره شرکت آب منطقه‌ای فارس برخی از مزایای کنتورهای هوشمند حجمی الکترومغناطیس را برشمرد و یاد آور شد: مدیریت کامل مصرف آب و برق ، امکان قرائت از راه دور از طریق ارتباط با کنتور هوشمند، قابلیت تنظیم میزان آب ورودی با دقت ۰٫۵ درصد، توانایی اجرای سهمیه بندی آب طی ۲۰ دوره زمانی و میسر نبودن دستکاری در میزان برداشت آب مصرفی از جمله این مزیت ها است.

بدری با تاکید بر اینکه نصب کنتورهای هوشمند بر چاه‌های کشاورزی پیگیری می شود اضافه کرد: با این اقدام می‌توان جلوی برداشت بی‌رویه از چاه‌های دارای پروانه را گرفت. اضافه برداشت آب از چاه‌های کشاورزی و تبعات آن بر تأمین آب شرب و امنیت غذایی جامعه بسیار مشهود است، حدود ۹۰ درصد از آب مصرفی در حوزه کشاورزی و ۱۰ درصد نیز در حوزه صنعت و شرب مصرف می‌شود؛ لذا باید وضعیت را به‌گونه‌ای مدیریت کنیم که بهره‌وری آب افزایش پیدا کرده و صرفه‌جویی در حد اعلا باشد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای فارس خاطر نشان کرد: باتوجه به وضعیت بحرانی افت سطح آب زیرزمینی و برداشت‌های بی رویه و بدون برنامه از آبخوان‌ها و همچنین به منظور امکان مدیریت منابع آب و کنترل میزان بهره برداری از چاه‌های پروانه دار و کمک به تعادل بخشی منابع آب های زیرزمینی دشت‌ها، ضروری است همه چاه‌های پروانه‌دار به کنتور حجمی و هوشمند مجهز شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.