مهندسی مدیریت ساخت از موضوعات جدی حوزه عمرانی است

شهردار شیراز یکی از موضوعات جدی در حوزه عمرانی در شهرداری‌ها و ظرفیت آنها را بحث مهندسی مدیریت ساخت دانست.

سید احسان اصنافی سه‌شنبه ۱۷ اسفند در سی و یکمین نشست تخصصی کمیسیون فنی و عمرانی کلانشهرها که به میزبانی کلانشهر شیراز برگزار شد، گفت: اداره علمی حوزه‌های عمرانی نیز در همین بحث می‌گنجد، حوزه مهندسی ارزش، حوزه‌های مهندسی ساخت، تحلیل سازه‌ها، حسابداری عمرانی و دیگر حوزه‌ها ۹۰ درصد حوزه عمرانی ما را پوشش می‌دهد.

شهردار شیراز ادامه داد: با این ظرفیت ایجاد شده امید است که بتوان به نتایج کاربردی رسید، انتقال تجربیات حرف اول در حوزه عمرانی می‌زند که این نشست با همین هدف برگزار شده است.

اصنافی با اشاره به تاثیر بازدیدها از پروژه‌های عمرانی دیگر شهرها در انجام پروژه‌های بزرگ، بیان کرد: با بازدید از یکی از شهرهای خیلی کوچک، پروژه‌های خیلی ویژه و کاربردی را مشاهده کردیم که با ارتباط با طراح، اجرای آن در شیراز برنامه ریزی شد، خیلی از پروژه‌های شهرها از تبادل اطلاعات و تجربه‌های عمرانی دیگر شهرها اجرایی شده است.

احسان متولیان، دبیرکل مجمع شهرداران کلان شهرهای ایران نیز در این نشست گفت: روزمرگی در شهرداری‌ها سبب کاهش خلاقیت و اجرای ایده‌های جدید شده است.

او با اشاره به لزوم اجرای ایده‌های جدید در کشور، متذکر شد: به دلیل نگاه مدیریت‌های پیشین، مردم در شهرها آسیب دیدند، مردم باید لذت خدمات رسانی در شهرها به ویژه شهرهای محروم را بچشند، باید طرح‌های عمرانی اولویت بندی شود و با پیوست فرهنگی به سمت محرومیت زدایی و رفع نیاز مردم برویم.

متولیان با تاکید بر جذب مشارکت مردمی، خاطرنشان کرد: با مشارکت‌های مردمی دست شهرداری‌ها نیز برای اجرای پروژه‌ها باز می‌شود.

معاونی فنی و عمرانی شهرداری شیراز نیز در حاشیه این نشست، با اشاره به فعالیت‌های مختلف در کلان شهرهای کشور گفت: برگزاری چنین نشست‌هایی سبب تبادل اطلاعات و تجربه‌ها و از همه مهتر هم افزایی در حوزه فنی و عمرانی می شود.

محمد امین هدف اصلی برگزاری این نشست‌ها را هم افزایی بین کلان شهرها عنوان کرد و افزود: این هم افزایی از اتلاف وقت و هزینه در کسب تجربه ها جلوگیری می‌کند، این مجمع بین قسمت‌های مختلف شهرداری که حوزه های یکسانی دارند ارتباط برقرار می کند، که در حوزه فنی عمرانی مسائلی مانند انجام پروژه های عمرانی، نهضت آسفالت و غیره است که با هم هماهنگ می شود و تجربه ها و اطلاعات خود را به اشتراک می گذارند تا تجربه‌های بد تکرار نشود و هزینه‌ها مدیریت شود.

او تاکید کرد: پروژه‌های کاربردی خوب در تمام کلان شهرها اجرایی می شود و مجمع کلان شهرها روی اجرای پروژه‌های بزرگ مشترک مثل مترو نظارت می‌کند.

امین در نظر گرفتن تفاوت فرهنگی در اجرای پروژه‌ها را از الزامات خواند و گفت: پروژه هایی مانند مترو و کمربندی ها در تمام شهرها مشترک است و تفاوت فرهنگی، چندان در اجرای آن تاثیر ندارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.