معاون فرهنگی شهردار خبر داد؛ اجرای ۳۰ برنامه به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس در شیراز

خبرپارسی – معاون شهردار و رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز گفت: به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس و بزرگداشت ایثارگری‌ها و جانفشانی‌های آن دوران باشکوه، بالغ بر ۳۰ برنامه از سوی شهرداری پیش‌بینی شده است.

مرتضی جعفری یکشنبه ۳۰ شهریور در جمع خبرنگاران با بیان اینکه دفاع مقدس برشی مهم از تاریخ ایران و انقلاب اسلامی به شمار  می رود، گفت: با توجه به اینکه نسل جوان در این دروان حضور نداشته است، مهمترین وظیفه همه دستگاه های متولی ایجاد احساس تعلق خاطر به این واقعه و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت با استفاده از ظرفیت های علمی، فرهنگی و هنری است.

او ادامه داد: واقعیات دفاع مقدس برای نسل امروز به دور از شعارزدگی و با استفاده از دلسوزان و افراد آگاه و دغدغه مندان جبهه های حق علیه باطل بیان شود که نشست تخصصی «واقعیات دفاع مقدس» بر همین مبنا در روز چهارشنبه دوم مهرماه با حضور تعدادی از رزمندگان و ایثارگران شناخته شده شیراز برگزار و در بستر شبکه های اجتماعی اکران می شود.

معاون فرهنگی شهردار شیراز، اعزام رزمندگان به جبهه را یکی از خاطره انگیرترین روزهای دفاع مقدس توصیف و خاطرنشان کرد: در رویدادی با عنوان «دروازه بهشت» با همراهی سپاه ناحیه بقیه الله (عج) خاطرات اعزام رزمندگان شیراز در روز یکم مهرماه از مقابل مجتمع شلمچه بازآفرینی می شود.

وی با یادآوری خدمات گسترده شهروندان و به ویژه صنوف شیراز در حمایت از رزمندگان، گفت: اصناف شهر شیراز نقش مهمی در پشتیبانی از جبهه ها داشتند که کمتر از آنها یاد شده است بنابراین در  برنامه ای با عنوان «گمنامان دفاع»  ضمن بیان خاطرات، برنامه قدردانی از جمعی از افراد برگزار خواهد شد.

جعفری قدردانی از شهدای شهری را از دیگر برنامه های سازمان اعلام و اضافه کرد: بمباران شهر شیراز منجر به شهادت و جانبازی تعدادی از شهروندان شد؛ امسال برنامه‌ای با هدف قدردانی و تجلیل از جانبازان و خانواده شهدای آن حملات هوایی، انجام خواهد شد.

معاون فرهنگی و امور اجتماعی شهردار شیراز ادامه داد: پزشکان و پرستاران چه در شهرها و چه در بطن جبهه ها ایثارگرانه  نقش مهمی را ایفا می کردند که آنها نیز کمتر مورد توجه قرار گرفته اند بنابراین در رویدادی به نام «کلینیک عاشقی» از جمعی از پزشکان و پرستاران تأثیرگذار به نمایندگی تقدیر می شود هچنین با توجه به نقش ایثارگرانه آنها در مبازره با کرونا،از  سه پزشک و پرستار این عرصه نیز تکریم خواهند شد.

جعفری “چهارمین سوگواره هنر و حماسه”، “اولین نمایشگاه چیدمان” و “هنر مفهومی عاشورایی «تماشاگه راز»” را از دیگر برنامه‌های مهم این هفته برشمرد و گفت: نمایشگاهی با استفاده از ظرفیت هنرمندان تجسمی و گرافیست شیراز در خیابان ۹ دی و ابتدای کوچه شربتی ها که نماد نذر در شیراز نیز هست برگزار خواهد شد. این نمایشگاه ساعت ۲۰:۰۰ سوم مهرماه افتتاح می شود و تا پایان ماه صفر میزبان علاقه مندان به هنر و فرهنگ عاشورا و شهادت خواهد بود.

وی مسابقه کتاب آنلاین «معبر دانایی» در بستر فضای مجازی و اکران آنلاین نمایش «بغض شیرین» را نیز دیگر برنامه های هفته دفاع مقدس اعلام کرد و ادامه داد: در برنامه ای با عنوان «عطر خاک به روایت عاشقی»، اعلام فراخوان تهیه کلیپ شهدای شاخص محلات، تجلیل از بانوان شاخص و تأثیرگذار هشت سال دفاع مقدس، بررسی اشتغال خانواده ایثارگران با مجموعه های کارآفرینی برنامه هایی است که در حوزه اجتماعی اجرا می شود.

تجلیل از محمدرضا میرزایی، قهرمان رشته پرتاب نیزه و دیسک پارالمپیک، انجام پیاده روی خانوادگی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، مسابقه ویلچررانی، کوه پیمایی خانوادگی در تپه نورالشهدا از برنامه‌های واحد ورزشی این سازمان در هفته دفاع مقدس است که رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز به آنها اشاره کرد.

رئیس سازمان فرهنگی شهرداری شیراز همچنین گفت: امسال با توجه به گرامیداشت چهل سالگی دفاع مقدس علاوه بر رویدادهای هفته دفاع مقدس،  ۸ برنامه مشترک با بنیاد حفظ و نشر ارزش‌های دفاع مقدس تدارک دیده شده است که تا پایان سال اجرا خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.