معاون فرهنگی شهردار خبرداد؛ برگزاری هفته شیراز امسال با ۱۳ رویداد فرهنگی و هنری

خبرپارسی – معاون فرهنگی شهردار و رییس سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز برنامه‌های هفته نکوداشت شیراز را در سال ۱۴۰۰ اعلام کرد.

مرتضی جعفری در جمع خبرنگاران برنامه های روز شیراز را به ترتیب تشریح کرد و گفت: چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت هم‌زمان با روز شیراز ساعت ۳۰/۱۸  مراسم گشایش نکوداشت هفته شیراز در مسجد نصیرالملک با حضور مدیران و مسئولان شهری به‌صورت محدود برگزار و از طریق شبکه‌های اجتماعی به‌صورت زنده پخش می‌شود.

پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت در سینما گلستان شیراز محصولات چندرسانه‌ای و سینمایی شهرداری شیراز در قالب مجموعه «دیبای منقش» رونمایی و همچنین فیلم آینه‌دار که شهرداری شیراز با سازمان صداوسیما در ساخت آن مشارکت داشته است، اکران می‌شود. این فیلم به کارگردانی پویان کاظمی مستندی است که در گفت‌وگوی یک زن با میرزا حسن کازرونی، عکاس‌باشی شیرازی عهد قاجار، صفحاتی از تاریخ شیراز را در قرن گذشته ورق می‌زند و برشی از تاریخ شیراز در دوره قاجار و مشروطه را به تصویر می‌کشد.

جمعه ۱۷ اردیبهشت ماه ساعت ۱۸ نشستی جذاب با عنوان «آیین‌های مردم شیراز در رمضان» در مرکز شیرازشناسی برگزار می‌شود که در آن ابوالقاسم فقیری فارس‌شناس پیشکسوت و امیرحسین حکمت نیا شیرازشناس سخنرانی می‌کنند.

 این نشست از طریق صفحه رسمی سازمان فرهنگی شهرداری شیراز و مرکز شیراز شناسی  در اینستاگرام به‌صورت زنده پخش خواهد شد.  @farhangi.shiraz @shirazshenasi.ir

شنبه ۱۸ اردیبهشت طی مراسمی کتابخانه فرهنگسرای شهروند با بهره‌گیری از بخش تخصصی شهروندی افتتاح و از محصولات شهروندی تولیدی سازمان شامل ۱۰ جلد کتاب کودک ،۲عروسک و ۴ محصول چندرسانه‌ای رونمایی خواهد شد. همچنین از پوستر یک جشنواره سینمایی رونمایی و ۲ محصول مکتوب و شنیداری در حوزه اجتماعی نیز در این مراسم معرفی می‌شود.

یکشنبه ۱۹ اردیبهشت، شب موسیقایی هفته نکوداشت شیراز رقم می‌خورد و آلبوم «ترانه شیراز»  که بازآفرینی قطعات فولکلور شیرازی است، با پژوهش خشایار طیار، تنظیم کاوه پیمان و خوانندگی محمد ذاکر حسین معرفی و دو قطعه از این آلبوم اجرا می‌شود. رونمایی از نماهنگ «سرو ناز» با صدای هفت خواننده شیراز زیر نظر حامد فقیهی از دیگر برنامه‌های شب موسیقی هفته شیراز خواهد بود. همچنین در این شب قطعه «شب‌های شیراز» با صدای محمد رضازاده و دو قطعه از آلبوم آوازهای محلی شیراز زیر نظر مهران بردیده برای اولین بار اجرا می‌شود. کلیه این قطعات به سفارش سازمان فرهنگی شهرداری شیراز تولید شده و برنامه نیز به‌صورت زنده از طریق شبکه‌های اجتماعی پخش می‌شود.

دوشنبه ۲۰ اردیبهشت برنامه‌ای با عنوان مکتب عشق در خانه زینت‌الملک برگزار می‌شود که در آن هنرمندان پیشکسوت رشته‌های خاتم، گل و مرغ، قلم‌زنی و کاشی هفت‌رنگ که شیراز در آنها صاحب مکتب است، به معرفی این هنرها در قالب کارگاه تجربی می‌پردازند که در قالب یک مستند در این روز اکران خواهد شد.

سه‌شنبه ۲۱ اردیبهشت مراسم بزرگداشت زنده‌یاد دکتر سیمین دانشور مادر داستان‌نویسی ایران و آیین پایانی و معرفی برگزیدگان جایزه پژوهش‌های ادبی سیمین در سینما فرهنگ شیراز برگزار و به‌صورت زنده پخش می‌شود. در این مراسم پیام ویدیویی علی دهباشی ادب‌پژوه و مدیر مجله بخارا و خواکین رودریگرز مترجم رمان سووشون به زبان اسپانیولی پخش، رضا توسلی مدیر «خانه-موزه سیمین و جلال» و کوروش کمالی سروستانی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران-مرکز فارس و ابوتراب خسروی داستان‌نویس سخنرانی می‌کنند.

چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت کتاب‌های تولیدی شهرداری شیراز در حوزه شاخص‌های هویتی و تمدنی در یک سال اخیر در  تالار سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران-مرکز فارس رونمایی می‌شود. این کتاب‌ها در قالب دو مجموعه «کتاب شیراز» و «نقش ماندگار» راهی بازار نشر می‌شود. مجموعه «نقش ماندگار» کتاب‌هایی با موضوع معرفی مکتب هنری شیراز، آیین‌ها، باورها و ظرفیت‌های گردشگری و تاریخی این شهر است که ۲۰ عنوان کتاب را در برمی‌گیرد.

 مجموعه «کتاب شیراز»  نیز در ۲۰ جلد به شخصیت‌های تأثیرگذار ادبی و فرهنگی شیراز با پژوهش اساتید دانشگاه و شیرازپژوهان می‌پردازد. در این روز ۱۰ جلد کتاب از مجموعه نقش ماندگار و ۱۰ جلد از «کتاب شیراز» رونمایی می‌شود که در نیمه اول امسال ۲۰ جلد کتاب دیگر از این دو مجموعه به زیور طبع آراسته خواهد شد.

چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت همچنین نمایشگاه آثار هنرمندان تجسمی به ارزش ۵ میلیارد ریال که توسط شهرداری با مصوبه شورای اسلامی شیراز از ۲۷ هنرمند خریداری شده، در نگارخانه ملی شیراز گشایش می‌یابد.

 در این مراسم جمعی از هنرمندان تجسمی پیشکسوت حضور خواهند داشت و مرحله دوم خرید آثار هنری به ارزش ۲۰ میلیارد ریال کلید می‌خورد.

پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت اختتامیه جشنواره شهروند برگزیده برگزار می‌شود که در آن ۳ شهروند فعال و مشارکت‌جو به‌عنوان شهروند برگزیده شیراز در حوزه مشارکت‌های اجتماعی معرفی

و با اهدای نشان و تندیس شهروند برگزیده و جایزه  ۵۰۰ میلیون ریالی از آنها تقدیر می‌شود. همچنین ۱۰ شهروند نیز به عنوان شایسته تقدیر در این حوزه معرفی و به هریک از آنها جایزه ۱۰۰ میلیون ریالی اهدا می‌شود.

علاوه بر این، در این روز از برگزیدگان فراخوان هویت بصری شیراز نیز تقدیر و از نشان طراحی و انتخاب شده‌ی شیراز رونمایی خواهد شد.

در این مراسم قطعه «شیراز» با صدای سالار عقیلی نیز  رونمایی و برای اولین بار در باغ عفیف‌آباد شیراز اجرا می‌شود.

وبینار شیرازی‌های موفق نیز با حضور مجازی شیرازی‌های موفق داخل و خارج کشور به‌منظور انتقال تجربیات و ارج‌گذاری خدمات ایشان در شورای اسلامی شیراز در این هفته برگزار  می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.