مردم چهارشنبه سوری را اصیل برگزار کردند؛ حوادث کاهشی شد

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز گفت: امسال با همراهی مردم، رسانه، شورای اسلامی شهر، شهرداری، آموزش و پرورش و سایر ارگان های خدمات رسان شاهد اجرای دومین پویش بزرگ چهارشنبه‌سوری اصیل و کاهش۸۱ درصدی عملیات‌های حریق مرتبط با این روز در مقایسه با سال ۱۴۰۰ (قبل از اجرای پویش) و کاهش ۵۵ درصدی در مقایسه با سال ۱۴۰۱ و اولین پویش بودیم.

هادی عیدی‌پور چهارشنبه ۲۳ اسفند به خبرنگاران گفت: شهروندان شیرازی امسال نیز برای دومین بار با همراهی چهارشنبه سوری اصیل این رویداد را در مقایسه با سال‌های گذشته متفاوت تجربه کردند به این معنا که عملیات‌های چهارشنبه سوری سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز با کاهش۸۱ درصدی در حوادث آتش سوزی و انفجار نسبت به سال های قبل از اجرای پویش ختم شد.

او با اشاره به اینکه به رغم آماده باش کامل نیروهای عملیاتی در ایستگاه‌ها و نقاط مختلف شهر شیراز، زنگ تلفن ۱۲۵ کمتر شنیده شد، عنوان کرد: در مقایسه با سال ۱۴۰۰ از ۱۳۰۰ مورد تماس با این سامانه، تماس‌های سال جاری در شب چهارشنبه سوری به ۸۹۲ مورد کاهش یافت.

بالاترین مقام سازمان آتش‌نشانی شیراز با بیان اینکه شاهد کاهش ۸۱ درصدی عملیات‌های چهارشنبه سوری بوده‌ایم، عنوان کرد: عملیات‌های حریق مرتبط با چهارشنبه آخر سال در سال ۱۴۰۰ تعداد ۴۴ مورد بوده، در سال ۱۴۰۱ تعداد ۱۸ مورد و در سال جاری۱۴۰۲ تعداد ۸ مورد گزارش شده است که نشان می دهد در دو سال اجرای پویش چهارشنبه سوری اصیل با کاهش ۸۱ درصدی عملیات مواجه بوده ایم و آژیر خودروهای آتش‌نشانی کمتر از سال‌های پیش در خیابان‌های مناطق مختلف شیراز به صدا درآمد.

او با ابراز خرسندی از اینکه با همراهی مردم شریف و فهیم کلانشهر شیراز و سایر مجموعه ها توانستیم کاهش عملیات و تماس‌ها را داشته باشیم، خاطرنشان کرد: اقدامات پیشگیرانه سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز در گسترش اطلاع رسانی از طریق رسانه‌های مجازی، آنلاین و مکتوب، محیطی و رادیو و تلویزیون در قالب‌های مختلف و موضوعاتی آموزشی و آگاهی بخشی انجام شد.

عیدی پور ادامه داد: همکاری ویژه آموزش و پرورش در برگزاری دوره های آموزشی با حضور آتش نشانان در کلاس های درس، برگزاری همایش ۱۰۰۰ نفری دانش آموزی با دانش آموزان نواحی ۴ گانه شیراز در این پویش، همراهی با فعالان فضای مجازی در تولید محتوای مرتبط با ذائقه و سلیقه نوجوانان و جوانان برای افزایش ایمنی، همکاری نیروی های آتش نشان داوطلب در دومین پویش چهارشنبه سوری اصیل، سطح کیفیت و اثرگذاری این پویش را افزایش داد.

رئیس سازمان آتش‌نشانی شهرداری شیراز همچنین با تاکید بر اینکه یکی از اهدف اصلی این سازمان در سال جدید نیز آگاهی بخشی، آموزش و فرهنگ سازی در حوزه های مختلف ایمنی به شهروندان شیراز در موضوعات مختلف است، افزود: امیدواریم با آگاهی بخشی و پیشگیری کمترین میزان حوادث را در موضوعات مختلف و مرتبط با این سازمان تجربه کنیم.

عیدی‌پور در پایان عنوان کرد: نیروهای آتش نشانی همانند سال های گذشته در ایام نوروز ۱۴۰۳نیز به صورت ۲۴ ساعته آماده باش بوده و در کنار شهروندان شیراز و مسافران در کمپ های اسکان همراه آنها خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.