فلسطین به یک مسئله جهانی تبدیل شده است

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه بعد از طوفان‌الاقصی، فلسطین به یک مسئله جهانی تبدیل شد، گفت: چهره‌های مختلفی را دیدیم که در این دفاع عمومی حاضر شدند و بیانیه‌ها و شکایت‌های مختلف به سازمان‌های بین‌المللی از جمله این موارد است.

مصطفی ملکوتیان در چهاردهمین نشست سالانه اندیشمندان و استادان درس انقلاب اسلامی دانشگاه‌های کشور که به میزبانی سومین حرم اهل بیت(ع) در شیراز در حال برگزاری است، ضمن تبریک دهه مبارک فجر و عید سعید مبعث، انقلاب اسلامی را از بزرگ‌ترین انقلاب‌های معاصر دانست و اظهارداشت: چهل و چهار سالگی انقلاب، جمهوری اسلامی و ملت ایران را پشت سرگذاشته‌ایم که در تعاریف انقلاب کبیر در واقع انقلاب اسلامی خوش درخشیده است و یکی از بزرگترین انقلاب هاست. پیروزی انقلاب اسلامی به بسیاری از مفاهیم معنا بخشید.

وی با تأکید بر اینکه انقلاب اسلامی یکی از مهمترین انقلاب‌های بزرگ محسوب می‌شود و دارای همه شرایط است، افزود: در بحث رهبری جهانی، آرمان‌های بشری و انسانی، آرمان‌هایی همراه با فطرت بشر هماهنگ و در زمینه اثربخشی بین‌المللی است، لذا اثربخشی جهانی را پس از سال‌های بعد از انقلاب لمس کردیم و جهان دوقطبی دچار فروپاشی شد و یکی از دلایل اصلی این فروپاشی انقلاب اسلامی بود؛ همچنین از طرفی دیگر اضمحلال جهان غرب نیز آغاز شد.

ملکوتیان با بیان اینکه از لحاظ ژئوپولتیک و راهبری، منطقه زندگی ما یک منطقه راهبردی در دنیاست، تصریح کرد: در دنیا منطقه دیگری به پراهمیتی منطقه غرب آسیا که فلسطین، ایران و عربستان را شامل می‌شود نداریم، چراکه دقیقاً بین سه قاره اصلی زمین است؛ اینجا مرکز انرژی دنیاست و تحولات در این منطقه می‌تواند بلافاصله ارزش جهانی پیدا کند.

این استاد دانشگاه با تأکید بر اینکه تحولات این منطقه بر تحولات جهانی، به ارزش و شرایط فلسطین و دو منطقه غزه و ساحل غربی رود اردن اشاره کرد و افزود: سرزمین مقدس فلسطین از بعد از جنگ جهانی اول با نقشه انگلیسی‌ها اشغال می‌شود و با تاسیس سازمان‌های مختلف فلسطینی‌ها را اخراج کردند.

وی با اشاره به جنگ‌های زیاد در طی سال‌های پس از اشغال تاکنون در این منطقه، تصریح کرد: بعد از جنگ داخلی لبنان، پیشروی مسلمانان در داخل لبنان آغاز شد و در سال ۱۹۸۲ شکست رژیم صهیونیستی در لبنان آغاز تشکیل گروه‌های حماس و جهاد اسلامی در سرزمین فلسطین شد و صحنه سیاسی فلسطین به نفع گروه‌های جهادی شد.

ملکوتیان با اشاره به اینکه پس از تشکیل این گروه‌ها رفته رفته مواضعشان با مواضع ایران اسلامی مشابه شد و گروه‌های جهاد و حماس با ظهور خود صحنه سیاسی در غزه را در اختیار گرفتند، ادامه داد: در انتخاباتی که در آن زمان برگزار شد، آن‌ها برنده انتخابات شدند و دولت هم در اختیار آن‌ها قرار گرفتند.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: بعد از فوت عرفات، در ساحل غربی رود اردن غربی‌ها فقط یک کاندیدا برای ریاست جمهوری معرفی کردند تا بتوانند جایگاه قبلی خود را به دست بیاورند؛ پس صحنه سیاسی در غزه در ساحل غربی رود اردن مقابل هم قرار گرفت؛ در غزه طرفداران آزادی کل سرزمین فلسطین و طرفداران گروه‌های جهادی به پیروزی رسیدند و در ساحل غربی، نیرو‌های طرفدار غرب.

ملکوتیان با اشاره به نبرد‌های مختلف در لبنان و فلسطین و نبرد بسیار مهم ۳۳ روزه در سال ۲۰۰۶، تصریح کرد: در نبرد طوفان الاقصی بجز بحث مقاومت فلسطینی‌ها، عوامل مختلف تاثیرگذار در این صحنه را هم داریم، مثل حمایت دولت‌های حمایت کننده جبهه مقاوممت از جمله ایران اسلامی، حزب‌الله لبنان و گروه‌های جهادی عراق؛ بخصوص انصارالله و دولت یمن که درواقع رژیم اشغالگر را در محاصره گرفته اند و با ضربه زدن به آن، به گونه‌ای راهبردی از فلسطینی‌ها دفاع می‌کنند.

وی با اشاره به حمایت بی‌سابقه افکار عمومی جهانی از فلسطینی‌ها، ادامه داد: بعد از طوفان الاقصی، مسئله فلسطین به یک مسئله جهانی تبدیل شده و چهره‌های مختلفی را دیدیم که در این دفاع عمومی حاضر شدند و بیانیه‌ها و شکایت‌های مختلف به سازمان‌های بین‌المللی، از جمله این موارد است.

ملکوتیان به ضربه بزرگ انسانی و ده‌ها میلیون دلار ضربه اقتصادی به رژیم اشغالگر در جریان طوفان الاقصی اشاره کرد و گفت: مشکل اقتصادی؛ موج مهاجرت معکوس و بازگشت یهودیان به سرزمین‌هایی که از آنجا آمده بودند؛ اختلافات داخلی میان گروه‌های مختلف رژیم صهیونیستی، از نکاتی است که باید به آن توجه کرد که تا پیروزی فلسطینی‌ها ادامه پیدا خواهد کرد.

وی با بیان اینکه خود صهیونیست‌ها هم پذیرفته‌اند که در این عرصه شکست خورده‌اند، تصریح کرد: در این جریانات، مسئله خروج آمریکا از عراق و سوریه حالت محوری به خود گرفته و معلوم است که بعد از آن، خروج از کل منطقه مطرح خواهد شد و محور آمریکا و انگلیس در دریای سرخ هم در حال شکست است و نتایج آن بر قضایای منطقه تاثیر می‌گذارد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: آمریکا به وضعیت شلیک در حال فرار تبدیل می‌شود و در این راه مدام به دولت‌های بزرگ مثل چین متوسل می‌شود تا میانجیگری کنند.

به گفته وی، همراه با افزایش تردید در آمریکایی‌ها برای ادامه حضور یا رفتن از این منطقه، قدرت مقاومت به صورت تصاعدی در حال افزایش است؛ آمریکا در هرجا تهدید برای آن‌ها بیشتر وجود داشته باشد، مثل عراق و سوریه، آنجا را زودتر ترک می‌کند و این، باعث همراهی بیشتر منطقه‌ای و جهانی با فلسطین می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: غربی‌ها به دلیل گیرافتادن در این قضیه، به سمت طرح‌های دو دولتی خواهند رفت که البته قبلاً شکست خورده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.