فشار بر اقتصاد حوزه فناوری اطلاعات فعالیت اقتصادی این حوزه را سخت کرده است

خبرپارسی – عضو هیات رئیسه و رئیس کمیسیون فناوری، اطلاعات، ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق بازرگانی فارس گفت: فشارهای مضاعف بر اقتصاد حوزه فناوری اطلاعات فعالیت اقتصادی در این حوزه را بسیار سخت تر کرده است که مهمترین تبعات منفی این موضوع ریزش و از دست دادن اشتغال این بخش در کشور است.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، یلدا راهدار امروز در جلسه کمیسیون فناوری، اطلاعات، ارتباطات و اقتصاد رسانه این اتاق که به صورت برخط (آنلاین) برگزار شد، بیان کرد: در شرایط فعلی کسب و کارهای فعال در حوزه فناوری و اطلاعات متحمل آسیب های جدی شدند که ریزش اشتغال و تعطیلی ها در این حوزه زنگ خطری بزرگ است.

وی با بیان اینکه علاوه بر بیماری کرونا فشارهای دیگر بر کسب و کارهای حوزه فاوا وارد شده که فعالیت در این بخش را بسیار سخت کرده است افزود: کاهش و یا عدم برگزاری مناقصه های دولتی و به دنبال آن عدم امکان اجرای تعهدات اسناد ضمانت نامه های بخش خصوصی و به اجرا گذاشتن این اسناد توسط  پیمانکاران دستگاه های اجرایی از مشکلات مهم فعلی فعالان حوزه فاوا است.

راهدار اظهارداشت: برخی از دستگاه های اجرایی ضمانت نامه های شرکت ها را به اجرا گذاشته اند که به دنبال آن بسیاری از شرکت های حوزه فناوری و اطلاعات استان ورشکسته و یا در حال انحلال هستند.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: در شرایط کنونی دستگاه های دولتی شرایط شرکت ها و فعالان بخش خصوصی را درک کنند و بخش دولتی این موضوع را در نظر بگیرد که در حال حاضر زمان مناسبی برای تحقق بسیاری از اقدامات تکلیفی به دستگاه های اجرایی نیست.

وی از دیگر مشکلات فضای کسب و کار فناوری اطلاعات را مباحث ارزی عنوان کرد و ادامه داد: عدم تخصیص ارز دولتی به محصولات IT  و افزایش نرخ ارز موجب شده قیمت تمام شده پروژه ها در حوزه فناوری اطلاعات بالابرود و پیمانکاران نتوانند به تعهدات خودعمل کنند.

راهدار عنوان داشت: بخشنامه های خلق الساعه دولتی از دیگر عوامل بروز مشکلات در این حوزه است به طوری که به یک باره ورود گوشی تلفن همراه بالای ۳۰۰ یورو به داخل کشور ممنوع اعلام می شود و همین موضوع مخاطراتی از جمله التهاب در بازار و افزایش دو یا سه برابر کالا را ایجاد می کند.

وی تصریح کرد: همچنین در سالهای گذشته تلاش ها و هزینه های زیادی برای رشد استارت آپ ها و تجارت الکترونیک در کشور انجام شده است و امروز بسیاری از کسب و کارها بر بستر اپلیکیشن ها و نرم افزارها در حال فعالیت هستند اما با یک تصمیم نادرست کسب و کارها در این فضا به مخاطره می افتد و ناامنی ایجاد می شود.

راهدار افزود: از طرفی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام می کند که به دنبال توسعه بستر ۵G در کشور است و مگر با گوشی های تلفن همراه ضعیف می توان از این فناوری استفاده کرد؟ چرا تصمیم تصمیم گیران ما بدون کار کارشناسی و در نظر گرفتن عواقب آن به مرحله اجرا می رسد.

وی بیان داشت: این درحالی است که مباحثی از جمله فیلتر کردن شبکه های اجتماعی نیز به عنوان یک تهدید در فضای فناوری اطلاعات مطرح می شود و همه این اقدامات ایجاد کننده موج بزرگی از ناامیدی در جمع فعالان حوزه فناوری اطلاعات است که هر یک از این موضوع ها خسارت های بسیاری را به این بخش وارد می کند.

راهدار اظهارکرد: تسهیلات و شرایطی که دولت برای دوران کرونا در نظر گرفته مناسب نیست و نمی تواند مشکلات صاحبان کسب و کار را حل کند بنابراین در این بخش کشور نیازمند سیاست های تشویقی است که این سیاست گذاری ها می تواند در بخش های تعهدات بخش خصوصی به دولت از جمله مالیات، تامین اجتماعی، بازگشت ارز حاصل از صادرات و تبادل ارز واردکنندگان و صادرکنندگان اعمال شود تا باری از دوش بخش خصوصی برداشته شود.

رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق بازرگانی فارس ادامه داد: با ادامه روند موجود شاهد از دست رفتن اشتغال بالایی در کشور می شویم درحالی که با وجود مشکلات فراوان اقتصادی بخش خصوصی در حال تلاش برای حفظ اشتغال است.

وی اضافه کرد: اتاق بازرگانی تلاش می کند موارد اعتراض و آسیب های فعالان حوزه کسب و کار را به همراه راهکارهای موثر کاهش خسارات به مدیران و تصمیم گیران منتقل می کند که تلاش می کنیم در این شرایط فشارهای کمتری بر بخش خصوصی وارد شود.

راهدار در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص تمرکز امسال استان فارس بر تحقق صادرت در حوزه فناوری، اطلاعات و ارتباطات به ویژه نرم افزار افزود: برای حضور و اتصال محصولات حوزه فناوری اطلاعات استان به بازارهای بین المللی هدف اقداماتی در اتاق بازرگانی فارس در حال انجام است که مهمترین انها تکمیل دو بانک اطلاعاتی شرکت های فعال و توانمندی های استان هستیم.

وی اظهارداشت: انتظار داریم همه افراد توانمند در حوزه صادرات محصولات حوزه فناوری و اطلاعات به اتاق بازرگانی فارس مراجعه کنند.

راهدار بیان کرد: با هدف اجرای پروژه های بزرگ در حوزه فناوری و اطلاعات و ارتباطات استان موضوع تشکیل کنسرسیوم صادراتی را نیز با حضور فعالان و بازیگران این عرصه در استان دنبال می کنیم.

در ادامه این جلسه مهرداد سهرابی مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس نیز گفت: در شرایطی قرار داریم که انتظار است دستگاه های دولتی بیش از هر زمان دیگری وضعیت بخش خصوصی را درک کنند که این موضوع یکی از دغدغه های فعالان حوزه فناوری و اطلاعات و ارتباطات است.

وی ادامه داد: به دنبال شیوع بیماری کرونا در کشور توسعه ارتباطات یکی از مطالبات مردم و مسئولان بود که در چند سال گذشته فناوری های نسل سه و چهار در کشور به خوبی پیدا کرده بود و سیاست وزارت فناوری و اطلاعات و ارتباطات توسعه بستر G 5 در کشور است.

سهرابی افزود: هریک از نسل های فناوری عموماً بر عرضه یک خدمت خاص تمرکز دارند و اگر تمرکز ارتباطات نسل دوم همراه بر ارائه بستر صوت و نسل سوم ارتباطات همراه بر پیامک بود، ارتباطات نسل پنج بر اتصال بین همه اشیا تمرکز دارد.

وی اضافه کرد: برای دستیابی به G 5 درشبکه‌های موبایل فعلی که غالباً G4 و G3 هستند ارتقا و بهبود نیاز است به طوری که جهت بهره برداری از شبکه G 5 ما نیازمند شبکه فیبر و شبکه‌هایی با سرعت فیبر تا پای سایت‌های شبکه موبایل هستیم و این‌ها همان زیرساخت‌های مورد نیاز برای امکان پیاده سازی و بهره برداری از شبکه ارتباطی نسل پنجم هستند.

سهرابی عنوان داشت: در بخش شبکه دسترسی موبایل با توجه به اینکه در حال حاضر، بیش از یکسال است کهG4 به شکل وسیع در ایران عرضه شده است، لذا ما با این سئوال که «آیا بهره‌برداری اپراتور‌ها و بنگاه‌های اقتصادی از لانچِ G4 به نقطه سربه‌سری خودشان رسیده‌اند یا خیر؟» روبرو می‌شویم.

وی تصریح کرد: در واقع موضوعِ «توجیه پذیری اقتصادی» برای بنگاه‌های اقتصادی و شرکت‌های اپراتوری مطرح می‌شود. از طرفی ما در شرایط تحریم‌های آمریکا علیه کشور قرار داریم و لذا این موضوع تامین تجهیزات و لایسنس‌های لازم برای دستیابی به G 5  را تحت تاثیر مضاعف قرار می‌دهد.

سهرابی افزود: در این شرایط، اگر نگوییم راه تامین تجهیزات بسته است باید اذعان کنیم که اپراتور‌های ما با تعداد گزینه‌های بسیار محدودی برای تامین تجهیزات روبرو هستند که این موضوع قیمت تمام شده و زمان دسترسی را بسیار گران و طولانی می نماید.

وی بیان کرد: می‌دانیم که G 5 صرفاً برای ارتقا سرعت و ظرفیت در ارتباطات موبایل پهن باند نیست بلکه اصولا به منظور ورود به verticalها و صنایع دیگر مهیا شده است.

همچنین در ادامه نظام الدین خوارزمی  رئیس نظام صنفی رایانه ای استان فارس و نائب رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور هم گفت: متاسفانه به واسطه شرایط موجود برخی از شرکت های باسابقه و بزرگ ما در استان در حال تعطیلی و یا انحلال هستند.

وی از مهمترین مشکلات شرکتهای فعال در حوزه فناوری و اطلاعات و ارتباطات عدم دریافت مطالبات، مباحث دارایی و مالیات، عدم وجود ارز و افزایش شدید نرخ ارز، عدم وجود کالا و تجهیزات، عدم اشتغال عنوان کرد.

خوارزمی اظهارداشت: متاسفانه در وضعیت فعلی اقتصادی کشور بخش دولتی شرایط بخش خصوصی در حوزه فناوری و اطلاعات و ارتباطات را درک نکرده و در زمینه تحقق تکالیف دولتی بد عمل می کنند و حمایت های دولتی در این زمینه بسیار کم است.

وی با بیان اینکه دولت می تواند با تعدیل و یا بازنگری در فعالیت دستگاه های دولتی مانند مالیات و دارایی به رفع مشکلات بسیاری از شرکت ها کمک کند اضافه کرد: با ادامه روند موجود استارت آپ ها و تجارت الکترونیک در کشور ما دچار مشکل می شود.

در این جلسه سایر اعضای کمیسیون فناوری، اطلاعات، ارتباطات و اقتصاد رسانه به بیان دیدگاه های خو پرداختند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.