فرار مالیاتی زرنگی و هنر نیست

محسن ربانی‌زاده، سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس یکشنبه ٢۶ تیر در ادامه سلسله نشست‌های مدیران پاسخگوی استان فارس و در جمع خبرنگاران با بیان اینکه مشکلات ایجاد شده در روند اخذ مالیات، به خوبی مدیریت شده است، یکی از اولویت‌های فارس را اجرای عدالت مالیاتی و جلوگیری از فرار مالیاتی دانست و گفت: ۵۰ درصد از این عوارض به شهرداری‌ها و در واقع خود مردم و خدمات عمومی باز می‌گردد.

او ضمن یادآوری اینکه پیش‌بینی راهکار جلوگیری از فرارمالیاتی و ایجاد شفافیت مالیاتی وظیفه دستگاه دولتی است، به درنظر گرفتن بخشودگی در قانون اشاره و اضافه کرد: سامانه مودیان برای به حداقل رساندن فرار مالیاتی و شفافیت در پرداخت‌ها به زودی به بهره برداری کامل می‌رسد.

ربانی‌زاده خاطرنشان کرد: گزارش‌هایی مبنی بر فرار مالیاتی در حوزه صنوف و بهداشت و درمان اعلام می‌شود که این هنر و زرنگی برخی پزشکان و کسبه نیست؛ چون به حق و حقوق جامعه اجحاف وارد کرده و شان خود را زیر سئوال می‌برند.

این مقام مسئول با بیان اینکه اخیرا شنیده شده برخی پزشکان برای دریافت حق ویزیت و درمان، مطالبه دلار و طلا می‌کنند، از چنین رویکردی در صورت مصداق داشتن، ابراز تاسف کرد و ضمن تاکید بر برخورد جدی با چنین مواردی، گفت: سازمان تعزیرات حکومتی و بازرسی استانداری در صورت اعلام گزارش‌ در این باره ورود خواهند کرد.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس همچنین از شناسایی ۳۱  بنگاه کلان اقتصادی در فارس خبر داد که مالیات آنها جزو درآمدهای وصولی مالیاتی استان نبوده است و گفت: در حال پیگیری برای انجام این مهم در استان هستیم.

ربانی‌زاده اضافه کرد: ۱۷۵ مورد شکایت در رابطه با قرار مالیاتی پزشکان از طریق سامانه دریافت شده که قطعا رسیدگی به این شکایات در دستورکار است. پزشکانی که اقدام به فرار مالیاتی کرده‌اند در حال شناسایی هستند.

او اظهار کرد: بدون شک با توجه به ضوابط و مقرراتی که ابلاغ می‌شود، مشکلاتی در روند اخذ مالیات و پیگیری امور به وجود می‌آید که البته این مشکلات به خوبی مدیریت می‌شود و در حال حاضر همه با رضایت امورات را دنبال می‌کنند.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری ادامه داد: در امور مالیاتی موارد و ابهاماتی وجود دارد که با مکاتبات و نامه‌نگاری که توسط استانداری انجام شده درصدد رفع این ابهامات هستیم.

ربانی‌زاده با اشاره به اینکه در کشور ما هزینه تخلف پایین است، بیان کرد: در کشورهای توسعه یافته اگر معلوم شود کسی فرار مالیاتی داشته هزینه‌های بسیاری، فرد متخلف متحمل هزینه‌های سنگینی خواهد شد و این بازدارنده تخلف است.

او گفت: خوشبختانه قانون گذار همه این مسائل در بحث مالیات را در قانون بودجه حتی بودجه ۱۴۰۱ دیده و هر کسی که در سال ۱۴۰۰ تا یک میلیارد تومان درآمد داشته از مالیات معاف شده است.

ربانی‌زاده همچنین عنوان کرد: متأسفانه گزارش‌هایی دریافت می‌شود که برخی شهرداری‌ها حقوق آنچنانی می‌دهند که خارج از ضابطه‌ی خدمات کشوری بوده و در حال رصد این گونه موارد هستیم و اگر این اعتبارات در راستای خدمات‌رسانی به شهر و مردم نباشد مورد پیگیری قرار می‌گیرد.

او گفت: در کشورهای توسعه یافته از طریق مالیات کشور اداره می‌شود اما متأسفانه ما هنوز نتوانستیم با این مهم برسیم. هرچند بر اساس قانون بودجه قرار شده که درآمدهای غیرنفتی از جمله درآمدهای مالیاتی افزایش پیدا کند.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس با بیان اینکه امسال حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی برای فارس پیش‌بینی شده است، گفت: طبق برنامه‌ای که در کارگروه تجهیز منابع تهیه شده است این مالیات به تدریج وصول می‌شود.

ربانی‌زاده با بیان اینکه عارضه‌یابی نشان می‌دهد که بخشی از مشکل افزایش اجاره بهای منزل به مشاوران املاک باز می‌گردد، گفت: بنگاه‌های غیرمجازی که از دستورالعمل‌ها تمکین نمی‌کنند به حداقل ممکن می‌رسند و مجوز بنگاهی که تخلف می‌کند هم لغو می‌شود.

این مقام مسئول با اشاره به لزوم کامل شدن بانک‌های اطلاعاتی در خصوص املاک و فعالان این حوزه، گفت: مشاورین املاک در هر محله بهترین مبادی اطلاعات در خصوص خانه‌های خالی و رهن و اجاره هستند.

او بهترین نظارت را نظارت مردمی دانست و گفت: اگر مردم همراهی کنند ما هم مدیریت می‌کنیم. ما عزممان را جزم کردیم و حتی برخورد با سایت‌های متخلف اجاره مسکن را در دستور کار قرار داده‌ایم.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس با اعتقاد به اینکه گناه ستم‌پذیری کمتر از ستمگری نیست، گفت: مستاجری که قبول می‌کند بیشتر از مصوبه ابلاغ شده قرارداد ببندد خودش قبول کرده که به او ستم شود. با این حال با بنگاه‌هایی که در انعقاد قرارداد تخلف می‌کنند برخورد می‌شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.