عامل اصلی خسارت زلزله ساخت و ساز توسط فاقد صلاحیت‌هاست

عضو هیئت رئیسه سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس به استناد بررسی‌های کارشناسی تاکید کرد که عامل اصلی خسارت ناشی از زلزله، دخالت فاقدان صلاحیت در ساخت و سازها است.

مهرداد خواجه‌پور یکشنبه ۹ مرداد در جلسه شورای فنی استان فارس، با ارائه گزارشی از خسارت‌های زلزله اخیر هرمزگان و عوامل موثر بر این موضوع، عامل مشترک بروز خسارت در زلزله‌های گذشته سراسر کشور را دخالت افراد فاقد صلاحیت در ساخت و ساز دانست.

او افزود: با توجه به لرزه خیز بودن استان فارس، رعایت نکات فنی در امر ساخت و ساز بسیار ضروریست و برای جلوگیری از بروز اتفاقات مشابه حادثه هرمزگان در استان فارس، لازم است که دستگاه های ذیربط با قاطعیت مانع از مداخله افراد فاقد صلاحیت در بحث ساخت و ساز شوند.

خواجه‌پور با اشاره به تجارب تلخ زلزله‌های گذشته کشور و زلزله هرمزگان در موضوع وارد شدن خسارت به مراکز درمانی و تخریب اجزای غیر سازه‌ای در این واحدها و همچنین واژگونی قفسه های داروخانه ها، خواستار ایمن سازی مراکز درمانی و بهداشتی برای امکان خدمت رسانی بی وقفه پس از وقوع حوادثی از این دست شد.

دبیر هیئت رئیسه سازمان نظام مهندسی فارس در ادامه با اشاره به بروز خسارت در مراکز مذهبی نظیر مساجد در زلزله هرمزگان و حوادث قبل از آن، خواستار استفاده از خدمات مهندسی مطلوب ( طراحی، نظارت و اجرا ) در این مراکز شد.

خواجه‌پور تاکید کرد: باید با استفاده کامل از خدمات مهندسی و مصالح استاندارد، آموزش عوامل اجرایی دخیل در اجرای پروژه‌ها و با مراقبت و نگهداری از ساختمان‌ها خصوصا در ساختمان های با اهمیت بالا، از بروز حوادثی نظیر زلزله جلوگیری کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.