طرح تاپ، فرصتی برای بخش خصوصی

خبرپارسی – عضو هیات رئیسه و رئیس کمیسیون انرژی، محیط زیست، صنایع پالایشی و پتروشیمی اتاق بازرگانی فارس گفت: طرح تاپ)توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال پایدار( محدودیت نیست بلکه یک فرصت مغتنم برای بخش خصوصی است که بتواند از مزیت های مختلفی از جمله حضور استاد دانشگاه در محیط صنعت و هماهنگی جهت تهیه پایان نامه های متناسب با نیاز صنعت استفاده کند.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، نادر طیبی یکشنبه در جلسه کمیسیون انرژی، محیط زیست، پتروشیمی و صنایع پالایشی این اتاق که با حضور اعضای آن برگزار شد، بیان کرد: هدف اصلی طرح ملی تاپ که توسط دستگاه های اجرایی مربوط در حوزه صنایع در کشور اجرا می شود، بخش خصوصی و کمک به شکوفایی بخش اقتصاد کشور است.

وی با بیان اینکه این طرح شامل بنگاه هایی مجهز به بخش R&D می باشند افزود: بخش خصوصی با بهره گیری از این طرح می تواند دانشگاه و علم را به بخش صنعت   نزدیک و از ان استفاده کاربردی کند.

طیبی اظهارداشت: تدوین و اجرای هر طرح با مزایای و معایبی همراه است که استفاده از طرح “تاپ” برای بخش خصوصی اجباری نیست و این درحالی است که طرح های مختلفی در حوزه صنعت در کشور فعال است که بخش خصوصی می تواند از طرح های دارای مزیت و جذابیت مورد نظر خود، استفاده کند.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی فارس با اشاره به نقش و اهمیت فناوری دراقتصاد و توسعه اقتصادی اضافه کرد: با بهره گیری و استفاده کاربردی از فناوری های نوین در عرصه های مختلف صنعت می توان به محصولات با کیفیت، کاهش زمان و هزینه و سطح آلودگی کمتر از محیط زیست دست یافت که این مهم یکی از الزامات امروز صنعت است.

در این جلسه خانم تابعی رئیس اداره آموزش، پژوهش و فناوری سازمان صنعت معدن و تجارت استان فارس به معرفی طرح تاپ(توانمند سازی تولید و توسعه اشتغال پایدار ) پرداخت.

وی گفت: زیرمجموعه های تعریف شده در این طرح شامل استاد تاپ، دانشجوی تاپ و سرباز تاپ می باشد که ارتقاء بهره وری بنگاه با بهره مندی از مشاوره اساتید دانشگاه، رفع نیاز فناورانه بنگاه در قالب پایان نامه تحصیلات تکمیلی، رفع نیاز به تخصص های مختلف با هزینه کمتر در صنایع و اثربخشی دوره های پسادکتری و فرصت مطالعاتی، اثربخشی پایان نامه و کسب مهارت و توانمندی ورود به بازار کار، اثربخشی دوران خدمت و کسب مهارت و توانمندی ورود به بازار کار از طریق تعامل با زیرمجموعه (استاد، دانشجو، سرباز) از اهداف این طرح عنوان شده است.

تابعی افزود: صنایع در تمام حوزه ها می توانند با ثبت نام در این طرح؛ نیازها، معضلات و موضوعات خود را در سایت  WWW.IRANETOP.IR  اعلام کنند تا اساتید و دانشجویان بتوانند با توجه به درجه بندی و اولویت های تعریف شده، از موضوعات موجود استفاده کنند.

همچنین در این جلسه مسئولان کمیته های تخصصی زیرمجموعه این کمیسیون، برنامه های پیشنهادی و نتایج بررسی های انجام شده با حوزه های فعالیت تحت پیگیری خود را ارائه کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.