شیراز سعدی را به جشن می‌نشیند

خبر پارسی – مدیر مرکز سعدی شناسی برنامه های یاد روز سعدی را اعلام کرد.

کوروش کمالی سروستانی در توصیف شاعر شیرین سخن شیرازی گفت: سعدی؛ شاعر بزرگ ایران‌زمین، یگانه‌ای است که سِحر کلامش به غایت اعجاز دست می‌یازد. ذکر جمیلش در افواه عوام افتاده و صیت سخنش را که در بسیط زمین رفته، همچون شکر می‌خورند و رقعه منشآتش را چو کاغذ زر می‌برند.

به باور این پژوهشگر:سعدی، بزرگ‌مردی است که در نشیمن عزلت خویش روح سخن را چنان می‌پرورد که باد خزان را بر آن دست تطاول نمی‌باشد و گردش زمان، عیش ربیعش را به طیش خریف مبدل نمی‌سازد، چرا که پیوسته بر این باور است که «هر چه نپاید، دلبستگی را نشاید» و از این‌روی، برای نزهت ناظران و فصحت حاضران آثاری را در حسن معاشرت و آداب محاورت در لباسی که متکلّمان را به کار آید و مترسلان را بلاغت بیفزاید، تصنیف نموده است.

وی یادآور شد:اگر چه سالشمار عمر انفسی‌اش به قرن هفتم می‌رسد؛ اما روزشمار عمر آفاقی سعدی از حضور پیوسته و مداوم او از همان دوران تاکنون ما حکایت می‌کند، حضور پرشکوهی که اینک پس از قرن‌ها ما هم‌چنان بر خوان او نشسته‌ایم و خوشه‌چین حکمت و دانش و زبان و هنرش هستیم.

کوروش کمالی سروستانی با  بیان این مطلب که: مراسم فرخنده یادروز سعدی امسال با حضور جناب دکتر روحانی، ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران و سعدی‌پژوهان و سعدی‌دوستان در روزهای ۳۱ فروردین‌ماه و اول اردیبهشت‌ماه برگزار خواهد شد،افزود:نشست علمی یادروز سعدی از ساعت ۹ صبح روز پنج‌شنبه ۳۱ فروردین‌ماه در تالار مرکز اسناد و کتابخانه ملی مرکز فارس برگزار خواهد شد و استادان گرانقدر دکتر اصغر دادبه پیرامون «رندی در شعر سعدی»، دکتر محمدجعفر محلاتی پیرامون «صلح در سپهر اندیشه سعدی»، دکتر ضیاء موحد پیرامون «ترجمه‌های سعدی»، استاد احمد سمیعی گیلانی پیرامون «جدال سعدی با مدعی»، استاد یدالله کابلی خوانساری پیرامون «سی سال با سعدی» و کاوه بهبهانی پیرامون «سعدی و اخلاق فضیلت» سخنرانی خواهند کرد.

مدیر مرکز سعدی شناسی همچنین گفت:همزمان با نشست علمی، نمایشگاه خوشنویسی «سی سال با سعدی» که روایت سی سال همنشینی استاد یدالله کابلی، استاد سرآمد خط شکسته فارسی با سعدی است، برگزار می شود.

وی افزود: از دیگر برنامه پیش‌بینی شده برای این جشن فرهنگی، تبجیل از سعدی‌پژوهان برجسته کشور، برگزاری نمایشگاه آرامگاه سعدی به روایت اسناد در گالری تار و پود مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس، اجرای موسیقی سنتی بر اساس اشعار سعدی توسط گروه «بیدل» به خوانندگی و سرپرستی حسام‌الدین سراج در آرامگاه سعدی، نمایشگاه گزیده کتاب‌های خطی، چاپ سنگی و چاپی سعدی، برگزاری نمایشگاه سعدی به روایت هنرمندانی با عنوان «اول اردیبهشت‌ماه جلالی» در گالری هپتا تهران با همکاری ایکوم ایران، سعدی‌خوانی در آرامگاه سعدی در روز اول اردیبهشت و نیز انتشار دفتر سوم دو فصلنامه «سعدی‌شناسی» است که در واقع بیست و یکمین جلد از مجموعه مقالات سعدی‌شناسی است.

کمالی هم‌چنین گفت: علاوه بر شیراز در برخی از شهرهای ایران و جهان، فرهنگ‌دوستان، روز سعدی را به جشن می‌نشینند و در روزهای ۲۹ و ۳۰ فروردین‌ماه همایش «سعدی و ویکتور هوگو» در ادامۀ برنامه «دهه سعدی و شاعران بزرگ جهان» در مرکز فرهنگی شهر کتاب تهران برگزار خواهد شد. در این همایش دو روزه که به همّت مرکز فرهنگی شهر کتاب، مرکز سعدی‌شناسی، رایزنی فرهنگی ایران در فرانسه و مرکز مطالعات هوگو برگزار می‌شود، غلامعلی حداد عادل رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، میرجلال‌الدین کزازی، فریدون مجلسی، طهمورث ساجدی، اصغر نوری، محمدرضا بایرامی، حمیدرضا شاه‌آبادی، محمدحسن شهسواری، مجید قیصری و مهدی یزدانی خرّم سخن خواهند گفت.

گلباران آرامگاه سعدی و بازدید رایگان از سعدیه در اول اردیبهشت‌ماه از دیگر برنامه‌های یادروز سعدی است که با همکاری استانداری فارس، ادارۀ کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس، بنیاد فارس‌شناسی، مرکز فرهنگی شهر کتاب، ایکوم ایران و مرکز سعدی‌شناسی برگزار می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.