رهاسازی و استفاده از فاضلاب‌خام تهدیدی برای سلامت است

شهردار منطقه هفت شیراز گفت: برخی از شهروندان با رهاسازی پساب خانگی در کوچه‌ها سلامت دیگر شهروندان را به خطر می‌اندازند.

قاسم اکبری در حاشیه بازدید از اراضی وزیرآباد، گرد خون و کوشکک که با همراهی رئیس کمیسیون ساماندهی حاشیه نشینی و رفع محرومیت مناطق کم برخوردار شورای شیراز انجام شد، رهاسازی پساب‌های خانگی توسط برخی از شهروندان در معابر و استفاده برخی کشاورزان از روان آب‌های کانال‌های روباز و رودخانه خشک را بررسی کرد.

اکبری گفت: رهاسازی پساب‌های خانگی در کوچه‌ها و معابر در سطح منطقه هفت که توسط برخی از شهروندان انجام می‌گیرد باعث ایجاد آلودگی بهداشتی و زیست محیطی برای دیگر شهروندان خواهد شد.

او در خصوص استفاده برخی از کشاورزان از روان آب‌های کانال‌های روباز و رودخانه خشک نیز گفت: برخی کشاورزان به طور غیر قانونی از فاضلاب‌های خام منتهی به کانال‌های روباز و همچنین رودخانه خشک برای آبیاری مزارع و محصولات خود استفاده می‌کنند که باعث به خطر افتادن سلامت جامعه و از بین بردن کیفیت خاک آن منطقه نیز خواهد شد.

اکبری گفت: شهرداری منطقه هفت با کشاورزانی که از پساب رودخانه برای آبیاری استفاده می‌کنند علاوه بر جمع آوری پمپ‌هایی که اقدام به پمپاژ فاضلاب‌های سطحی میکنند با همکاری دادستانی نیز در راستای امحاء محصولات اقدام کرده اما متاسفانه مجددا شاهد استفاده برخی از کشاورزان از پساب رودخانه برای آبیاری محصولات هستیم و برای ریشه کن کردن این موضوع باید از ورود فاضلاب که از قسمت‌هایی از رودخانه خشک به سمت پایین رودخانه انجام می‌شود، جلوگیری کرد.

رئیس کمیسیون ساماندهی حاشیه نشینی و رفع محرومیت مناطق کم برخوردار شورای اسلامی شهر شیراز نیز در این بازدید گفت: برای رفع معضل رها سازی فاضلاب‌های خانگی در معابر نیازمند همت عمومی و همچنین همکاری شهروندان است و رعایت نکردن این مسائل که منشأ ابتلا به بسیاری از بیماری هاست که سلامت جامعه و شهروندان را تهدید می‌کند.

سیده مریم حسینی افزود: متاسفانه برخی از کشاورزان از پساب موجود در رودخانه برای آبیاری محصولات خود استفاده می‌کنند که با عرضه این محصولات در سطح شهر و استفاده آن توسط شهروندان باعث به خطر انداختن سلامت جامعه می‌شود که در راستای پیگیری این معضل ارگان‌های ذیربط باید با همکاری و همراهی لازم با یکدیگر نسبت به رفع آن اقدام کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.