رسیدگی عادلانه به پرونده‌های قضایی با حضور وکلاء

دادستان عمومی و انقلاب مرکز فارس معتقد است که بدون حضور وکیل یا کارشناس قاضی نمی‌توان تمام جوانب پرونده‌های قضایی را رسیدگی کرد و در واقع رسیدگی عادلانه و منصفانه محقق نخواهد شد.

سیدمصطفی بحرینی در همایش بیست و چهارمین سالروز تاسیس مرکز وکلای قوه قضائیه در شیراز گفت: در اغلب پرونده‌هایی که مردم به دستگاه قضا مراجعه می‌کنند، تاکید بر این است که از حضور وکلا استفاده شود.

وی افزود: هر پرونده‌ای که وکلا در آن حضور داشته باشند، با اطمینان خاطر بیشتری رسیدگی می‌شود به خصوص که دو طرف پرونده هر دو از وکیل استفاده کرده باشند.

بحرینی با بیان اینکه قاضی نمی‌تواند به تنهایی قضاوت کند بلکه ترکیبی از حضور اساتید، حقوقدانان و کارشناسان که به نوعی در پرونده دخالت دارند، باید باشد، گفت: بدون حضور وکیل و کارشناس، قاضی نمی‌تواند همه جوانب پرونده‌ها را رسیدگی کند و در واقع رسیدگی عادلانه و منصفانه محقق نخواهد شد.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز فارس افزود: اگر چه محوریت کار با قاضی است و باید اشراف کامل به قضایا داشته باشد، اما بدون مداخله و همکاری وکلا رسیدگی به پرونده‌های قضایی ابتر است.

وی ضمن تقدیر از مرکز وکلا در فارس و مرکز استان، گفت: طی این مدت شاهد ارتقای کمیت و کیفیت خدمات مرکز وکلا در سطح استان بوده‌ایم.

ارائه مشاوره حقوقی رایگان در مساجد فارس به صورت هفتگی

رئیس مرکز وکلا قوه قضائیه فارس در تشریح برنامه‌های مرکز وکلای قوه قضائیه استان فارس گفت: یکی از اقداماتی که به صورت هفتگی در مساجد انجام می‌دهیم، ارائه مشاوره حقوقی به صورت رایگان به شهروندانی است که به خدمات حقوقی دسترسی ندارند.

مهرداد ریاحی افزود: در همین راستا به افرادی که توانایی گرفتن وکیل در پرونده‌های خود ندارند، وکیل معاضدتی می‌دهیم تا بتوانند از حق خود دفاع کنند.

وی با بیان اینکه در امر آموزش فعالیت گسترده‌ای در سال گذشته داشتیم، بیان کرد: در آزمون مرکز وکلا قوه قضائیه که برگزار شد، ۵۷۷ نفر را پذیرش کردیم.

رئیس مرکز وکلای قوه قضائیه فارس از فعالیت یک هزار و ۷۰۰ وکیل فعال در تمام حوزه‌های قضایی خبر داد و گفت: یک هزار و ۲۰۷ نفر در این مرکز مشغول کارآموزی هستند.

وی با بیان اینکه در سال گذشته قریب ۵۰۰ پرونده معاضدتی رایگان داشتیم، افزود: همچنین ۶۳۵ مورد وکیل تسخیری بنا به درخواست دادگاه‌ها و دادسرا‌ها و ۱۶ هزار و ۷۲۷ مورد مشاوره حقوقی به متقاضیان ارائه دادیم.

ریاحی در ادامه سخنان خود با اشاره به فرا رسیدن بیست و چهارمین سالروز تأسیس مرکز وکلای قوه قضائیه گفت: امروز روز پاسداشت حقوق عامه هم نامگذاری شده است و یکی از وظایف ما احیای حقوق عامه است که مرکز با جدیت کامل این امر را پیگیری می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.