خبرپارسی – در روزهایی که فضای عمومی کشور درگیر هزارو یک مشکل و مسئله حساس است و همه فکر و ذکر مسئولین در راستای آرام کردن و فرونشاندن تنش در بسیاری از حوزه هاست، در بین خبرهای کم و بیش خاکستری، خبری خوب منتشر شد که به هر دلیلی کمتر به آن پرداخته شد .

متن خبر نشان از یک دیپلماسی فعال داشت اما نه از نوع سیاسی، منافعش به همه کشور می رسید هر چند که در شیراز فعال بود، دستگاه مدیریت شهری مبتکر آن بود و نه سیاسیون و نه دستگاه متولی آن امر، به واقع دیپلماسی از جنس سیاحتی و گردشگری بود .

نام فارس به ویژه شیراز با گردشگری و توریسم چنان گره خورده است که حتی در سخت ترین شرایط هم نمی توان این دو را از هم منفک کرد و در هر زمان به آن پرداخته شود در مسیر توسعه و رونق اقتصاد و معیشت کارساز و موثر می افتد .

حضور تورگردانان مجارستانی در شیراز و برگزاری نشستی با همتایان شیرازی، به همت شهرداری شیراز به چند دلیل واضح این رخداد را از دیگر همایش های رنگارنگ و پر زرق و برق مرسوم متمایز می کرد .

اول اینکه این نشست با کمترین هزینه و بدون گذاشتن بار مالی بر شانه شهر برگزار شد، دومین شاخصه همایش داشتن خروجی کاربردی یعنی عقد تفاهم نامه بین طرف مجاری و  شرکت تورگردان شیرازی بود که جریان تبادل گردشگر را سیال و نظام مند می کرد .

 سومین وجه تمایز، برگزاری همایش تورگردانان ایرانی و مجاری نشان داد که اگر مدیرت واحد شهری اجرایی شود و همه امور شهردر یک نهاد مدیریت شود، شهرداری به دلیل اشرافی که بر موضوعات مختلف دارد می تواند روند توسعه را در حوزه های گوناگون سرعت ببخشد .

شهرداری شیراز با ورود به موضوعی چنین با اهمیت موجبات فراهم شدن بستر برای هر چه بهتر شناساندن شیراز به همراه رونق بخشیدن به صنعت نیمه جان گردشگری آن هم در یکی از سخت تریت دوران شد .

شاید همین تعامل و مناسبات منسجم است که دستاوردهای بزرگ فرهنگی همچون نصب سردیس لسان الغیب، حافظ شیرازی را در یکی از شهر های مجارستان و با حضور شهردار شیراز در پی داشت .

تقارن این دو رخداد می تواند رونق گردشگری را بین دو کشور به دنبال داشته باشد اما مهمترین دستاورد نشست تورگردانان ایرانی و مجاری پیامی بود که در فضای غبار آلود سیاسی حاکم بر منطقه و جهان به دلیل توطئه های دشمنان قسم خورده کشور به جهان مخابره شد و آن پیام صلح طلبی ایران زمین و بطور مشخص مردمان مهمان نواز و مهرورز شیراز بود که به بهترین شکل ممکن و با کمترین هزینه انجام شد .

لذا انصاف حکم می کند فارغ از تمام انتقادهای درست و نادرست، غرض ورزی ها، انتقام گیری ها، سیاسی گری ها و سهم خواهی ها این دست اقدام ها را تکریم و تقدیر کرد و بدون در نظر داشتن اختلاف سلیقه ها کار خوب را پاس داشت و با آن همراه شد که در نهایت خیر اینگونه کارها به شهر و همه شهروندان می رسد .

محمود شبان سروستانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.