دیدگاه رهبر محترم انقلاب در رابطه با وقف منابع ملی: اسناد وقفیت اراضی جنگلی و مرتع طبیعی فاقد عمران، اعتبار ندارد

خبر پارسی – در اختلاف پیش آمده بین دو دانشگاه شیراز و علوم پزشکی در موضوع وقفی بودن اراضی دانشگاه شیراز به نفع علوم پزشکی، دیدگاه های رهبر محترم انقلاب را در رابطه با وقف مراتع طبیعی بررسی کردیم که به فتوای ذیل رسیدیم:
بسمه تعالی
«اراضی جنگلی و مرتع طبیعی که فاقد هر گونه سابقه عمران و آبادی از سوی شخص یا اشخاص باشد شرعا جزء اراضی بلا مالک و جزء انفال عمومی و متعلق به بیت المال محسوب است، و اسناد وقفیت یا مالکیت خصوصی نسبت به اینگونه اراضی فاقد اعتبار شرعی است، و رسیدگی موضوعی در این باره با مقامات قانونی ذیربط و مراجع قضایی است.»
با این فتوا به نظر می رسد حتی اگر حتی اگر مرحوم نمازی در زمان حیات هم اراضی یاد شده را وقف کرده باشد،فاقد اعتبار شرعی است.به نظر می رسد چون مرحوم نمازی در زمان حیات در اراضی یاد شده که شامل تپه،دامنه کوه و مراتع است،ساخت و سازی نداشته،این اراضی متعلق به بیت المال است و منابع ملی و طبیعی محسوب شده و نمی تون ان را وقف کرد و اراضی متعلق به دولت است.نماد دولت هم در این بحث دانشگاه شیراز است و لذا ظاهرا دانشگاه علوم پزشکی در این رابطه نمی تواند ادعایی داشته باشد . با این وجود و به فرض صحت ادعای دکتر ایمانیه مبنی بر وقف اراضی داتشگاه توسط مرحوم نمازی،مالکیت این راضی را قوه قضائیه تشخیص می دهد.

2 دیدگاه برای “دیدگاه رهبر محترم انقلاب در رابطه با وقف منابع ملی: اسناد وقفیت اراضی جنگلی و مرتع طبیعی فاقد عمران، اعتبار ندارد

 1. سایت تحلیلی خبری؟؟؟؟ حتما راجع به اخباری که منتشر میکنید تحقیق کنید این امر برای اعتبار سایت شما مفید است و حتی اگر بر خلاف مشی سیاسیتان است نسبت به انتشار ان شک نکنید!!!
  بر اساس اسناد موجود این زمینها توسط مرحوم نمازی از اشخاص خریداری شده (بالغ بر ۴٠٠ هکتار) و سپس وقف مرکز طبی بهداشتی نمازی شده( دانشگاه پهلوی به اعتبار همین بیمارستان افتتاح میشود) پس از افتتاح دانشگاه شیراز بخشی از همین زمینهای وقفی بر خلاف قوانین شرعی به دانشگاه پهلوی صلح میشود. ( دانشگاه پهلوی شامل هم دانشگاه شیراز و هم علوم پزشکی بوده است و بنا بر توافقات میبایست هنگام جدا شدن دو دانشگاه به نسبت ۶٠ به۴٠ بین دو دانشگاه تقسیم شود) پس بخشی از زمینها مستقیم وقف بیمارستان و بخشی به غلط صلح به دانشگاه شده که باز ۴٠٪ متعلق به علوم پزشکی است…
  ضمناً علوم پزشکی دستخط مقام رهبری را دارد که صراحتا زمینهای مذکور را وقف و عمل دانشگاه شیراز را در حکم غصب میداند..
  به متولیان این سایت که شناخت کاملی از گردانندگان ان داشته و به حسن ظن ایشان اعتقاد دارم پیشنهاد میکنم قبل از ارایه هر تحلیلی در این خصوص پای صحبت رییس بیمارستان نمازی نشسته و به دور از گرایشات سیاسی مستندات را بررسی نمایید.

 2. فرزاد صدری ظاهرا اصلاح طلب که حتی کامنتها رو تایید نمیکنی!!! از دانشگاه شیرازی اسکونتی چیزی گرفتی که نطرات مخالف رو تایید نمی کنی؟؟؟؟ یا کینه شتری و بغض نسبت به ایمانیه اجازه نمیده؟! دانشگاه شیراز نمیانده دولته بعد لابد علوم پزشکی نماینده اسرائیل هست؟ از کی تاحالا اراضی که بابتش پول داده شده و خریداری شده جز منابع طبیعی به حساب میان؟؟؟ هر چقد هم بایر باشه شادروان نمازی پول بابتش داده..پوووووول..وجه رایج مملکت..
  ضمنا مثل این که فهمیدید حق با ایمانیه هست رو اوردین به هر دری زدن؟ اونم مسایال بی ربط..ضمنا برخلاف گفته تند و اتشین دکتر صفوی که در ابتدا گفت این اراضی دولتی و سپس گفت دو دانگش وقف طاووسی هست رییس دانشگاه شیراز و نماینده دولت( قبلا استاندار بود الان گویا شده دانشگاه شیراز!!! )کاملا تایید کرده که این زمین ها وقف نمازی هست و مصاحبش کاملا مکتوب و موجوده..کاش بغض و کینه ایمانیه اجازه می داد کمی واقعیات رو ببینی ولی حتی کامنت مخالفت( مخالف شخص خودت اونم بدلیل روندت که کاملا برخلاف انصاف و حق هست اقای صدری که از اون وری افتادی و گرنه بنده کاملا سمت جناح اصلاح طلبی متمایل هستم)رو تایید نمیکنی..
  بازهم دعوتت میکنم به انصاف که بالاترین مکارم اخلاق هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.