ثبت ۳ ابتلا در دقیقه و یک بستری هر ۶ دقیقه در فارس

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با اشاره به تداوم روند افزایشی ابتلا و بستری ناشی از شیوع کرونا در فارس، اعلام کرد که هر ۱۹ ثانیه یکنفر در فارس به کرونا مبتلا و هر ۶ دقیقه یکنفر براثر این بیماری بستری می‌شود.

سید وحید حسینی دوشنبه ۱۸ بهمن در نشست روزانه ستاد دانشگاهی مدیریت بیماری کووید۱۹ علوم پزشکی شیراز، با اشاره به سرعت بالای سرایت پذیری و بیماری زایی سویه اُمیکرون، با روند افزایشی موارد ابتلا به کرونا و بستری در بیمارستان‌های فارس مواجه هستیم که باعث نگرانی مجموعه سلامت شده است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه هر ۶ دقیقه یک نفر در بیمارستان های استان فارس بستری می شود، افزود: طی شبانه روز گذشته ۲۴۰ بیمار جدید مثبت و مشکوک دارای علائم کروناویروس در بیمارستان‌های سطح استان بستری شدند که این آمار سرعت بالا و بیماری زایی این بیماری و عدم رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی را نشان می دهد.

او ادامه داد: همچنین رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک در استان کاهش یافته، به طوری که در هر ۱۹ ثانیه یک نفر در فارس به کروناویروس مبتلا می‌شود.

حسینی با اعلام آمادگی کامل مجموعه دانشگاه، بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان در ارائه خدمات درمانی، اظهار کرد: امروزه با توجه به شرایط بحرانی استان نسبت به سویه اُمیکرون، میزان ابتلا، بستری و فوت ناشی از این بیماری، کماکان شاهد عدم رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی توسط برخی از شهروندان هستیم که این امر موجب به خطر انداختن سلامتی عزیزانمان می‌شود.

او، تنها راه مقابله با کروناویروس و تغییر وضعیت کرونایی استان به شرایطی مطلوب را مشارکت عموم مردم در تکمیل واکسیناسیون، رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی مانند استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی و دوری از تجمعات است.

حسینی همچنین با اشاره به آمار بالای کودکان مبتلا به سویه اُمیکرون، از والدین خواست تا با خودمراقبتی و رعایت اصول بهداشتی در برابر این بیماری خطرناک، حافظ جان و سلامتی فرزندان خود باشند.

او به اهمیت تزریق واکسن علیه کروناویروس در جلوگیری از بستری و مرگ و میر ناشی از این بیماری اشاره کرد و گفت: با توجه به زیرساخت‌های فراهم شده در دانشگاه علوم پزشکی شیراز در زمینه انجام سریع واکسیناسیون علیه کروناویروس، مشارکت مردم در دریافت واکسن به ویژه دُز سوم می‌تواند ایمنی جامعه را در برابر این بیماری تضمین کند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شیراز از تمام مسوولان دستگاه‌های اجرایی استان خواست تا در خصوص رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در اماکن و مراکز پرتردد نظارت بیشتری داشته باشند.

حسینی در ادامه این نشست، روند انجام تست‌های pcr در مراکز ۱۶ ساعته، تست‌های سریع و فعالیت آزمایشگاه‌های تشخیصی کووید۱۹، وضعیت آمار مبتلایان به کروناویروس در مناطق مختلف استان، اقدامات کارگروه‌های مختلف ستاد دانشگاهی مدیریت بیماری کووید۱۹، آخرین آمارهای جانباختگان این بیماری در شیراز و دیگر شهرستان‌های استان را ارزیابی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.