تنها ۳ هزار نفر از کارکنان شهرداری شیراز رسمی هستند

طی نشستی در قالب پاتوق رسانه‌ای تبیین که به همت سازمان بسیج رسانه فارس و با محوریت مجمع مطالبه‌گران استان برگزار شد، مشکلات کلانشهر شیراز و مسائل مربوط با حضور شهردار به بحث و بررسی گذاشته شد.

رئیس سازمان بسیج رسانه فارس در این جلسه، هدف از برگزاری پاتوق رسانه‌ای تبیین را بنا به دستور مقام معظم رهبری دانست تا بستری برای مردم، حلقه‌های میانی و مسئولان باشد تا مطالبات به حق خود را در فضایی آرام به گوش مسئولان برسانند.

هادی رضایی بیان کرد: مدت‌هاست که سوال پرتکرار مردم اینست که رسانه در اختیار ما نیست و در قالب تجمع که موجب سوء استفاده دشمن و بی نظمی در سطح شهر می‌شود؛ نمیتوانیم مسائل و مشکلات خود را مطرح کنیم لذا این بستر برای اقشار مختلف با حضور مسئولان ارشد شهری و استانی ایجاد شده است.

حسین کشتکار، رئیس مجمع مطالبه گران فارس نیز در این نشست ضمن قدردانی از بسیج رسانه استان، گفت: طبق فرمایشات رهبر معظم انقلاب تریبونی به دست گروه‌های مردم دادند که امشب در خدمت شهردار شیراز باشیم.

او گفت: مجمع مطالبه گران فارس از مردادماه پارسال کار خود را شروع کرده و در سه محور شبکه سازی و برگزاری مجامع شهرستانی، تشکیل کارگروه‌های تخصصی و آموزش تاکنون اقدامات قابل توجهی انجام شده و هدف ما ارتباط و نظر حلقه میانی یعنی مردم با مسئولین است و همان طور که می‌دانیم هر وقت مردم پای کار آمدند اتفاقات خوبی برای این انقلاب و نظام صورت گرفته است.

کشتکار خطاب به شهردار شیراز، گفت: جناب آقایی اصنافی توقع ما از شهرداری و شورای شهر در این دوره نسبت به دوره‌های قبل خیلی بیشتر است، سوالاتی در فضای مجازی مطرح می‌شود و دست دست می‌چرخد که تقاضا داریم یک بار برای همیشه موضوع ۱۳ انتصاب که در دوره شما بوده کاملا توضیح دهید.

او در ادامه با طرح این پرسش، عنوان کرد که در مورد آقای شیخی و نسبت آن آیا درست است، آقای یارمحمدی باجناق یکی از اعضای شورا هست؟ همچنین با توجه به اینکه نفر ۱۳ از سهمیه ایثارگری استفاده کرده جایگزین نفر ۱۳ چه کسی است؟ آیا افرادی که جذب شده اند نسبتی با شما دارند؟ رئیس فاوا چه نسبتی با همسر شما دارد؟

رئیس مجمع مطالبه گران فارس در ادامه از شهردار این کلانشهر در خواست کرد که در خصوص ریزش کوه در بلوار جمهوری شیراز و اقدامات آن و پروژه تقاطع بلوار جمهوری و حذف باغ ارم توضیح دهد.

کشتکار همچنین گفت: وضعیت کمربندی شیراز که امروز کلاف گم شده شهر شهرراز شده و هر روز با جان شهروندان بازی می‌شود چه اقدام عملی صورت گرفته است؟ آیا وضعیت پرداخت حقوق کارکنان با فروش املاک شهرداری عجین شده؟ این میزان آیا نسبت به دوره قبل بیشتر شده است؟

او گفت: آقای شهردار، به گفته اعضای شورا ۸۰ تا ۹۰ درصد موارد تصویب شده در صحن شورا توسط شما پیگیری و اجرا نمی‌شود آیا دلیل خاصی دارد؟ من در دوران دانشجویی فعالیت‌های دانشجویی داشتم شاید به خاطر آن فعالیت هاست که امروز باید اینگونه جواب بدهم.

کشتگار افزود: جناب شهردار به گفته شما که می‌گویید در دوران دانشجویی فعالیت داشتید از شما شکایت هم شده است؟ فکر نمی‌کنید کمی بیشتر باید نقدپذیر باشید و از خود سعه صدر نشان دهید؟!

حجت‌الله بهمنی، دبیرکل تشکل جهادی و مطالبه گری نجات نیز خطاب به شهردار شیراز گفت: در راستای مبارزه با فساد در سیستم شهرداری و بافت مدیران شما در این زمینه چه اقداماتی انجام داده‌اید؟

او گفت: در خصوص همکاری با سایر دستگاه‌ها به ویژه بهزیستی برای واگذاری مکان ویژه کودکان بی سرپرست، همکاری داشته‌اید؟ آیا در زمینه انتصاب معاون حمل نقل و کنترل ترافیک ملاک‌های تخصص و تعهد را در نظر گرفته‌اید؟ چرا ترافیک در اطراف حرم مطهر همچنان باعث رنجش مردم شریف و زائران شده؟ همچنین در خصوص ساماندهی کارتن خواب‌ها که زیبنده سومین حرم مطهر نیست چه اقداماتی انجام شده است؟

مصطفی نازی یکی از مطالبه‌گران شهر شیراز مناطق محروم نیز خطاب به شهردار شیراز بیان کرد: جناب آقای اصنافی میز خدمت‌های زیادی در حاشیه کلانشهرهای شیراز برگزار و حضور داشتید. برگزاری این میز خدمت‌ها هیچگونه بازخوردی نداشته و چه تدابیری است شما باید پاسخگو باشید.

او گفت: چهره شهر شیراز را باید زیبا کرد. مردم محروم به دلیل فشار و فقر مالی به مناطق حاشیه‌ای شهر شیراز مهاجرت و سکونت یافته‌اند. چرا فشار باید به مردم باشد چرا با دستگاه‌های اجرایی و فرمانداری هماهنگ نمی‌کنید که فضای آموزشی و فرهنگی در بولوار اتحاد و منطقه کوشک شیراز آورده شود؟!.

نازی تصریح کرد: قرارگاه‌های مطالبه‌گری برای رسیدن به خواسته‌های مردم ایجاد شده، اما متاسفانه برخلاف آن پیش می‌رود. از شورا و شهرداری می‌خواهیم که زمین‌ها را نامحسوس تفکیک نکنند و مشکلات بلوار اتحاد شیراز همچنان پابرجاست و حل نشده است و تقاضا داریم این موارد را شفاف کنید و به گوش مردم برسانیم.

این مطالبه‌گر شیرازی با انتقاد از اینکه متاسفانه طرح‌ها در شهرداری مشخص و ۷۰ درصد یاوران شورا بنگاه‌دار شدند و به محض اینکه طرحی اجرا نشده تمام زمین‌های اطراف توسط یاورانخریداری می‌شوند، گفت: این انصاف نیست و خود نوعی دلالی مشهود است.

او در خصوص امنیت پارک‌های شهرداری نیز سخن گفت و پیشنهاد داد که اگر سپاه و بسیج در این زمینه ورود کنند وضعیت بهتر می‌شود.

سید امیر سپهرتاج، دیگر مطالبه گر در حوزه تسهیلات مسکن نیز ضمن قدردانی از شهردار شیراز که با وجود آسیب دست طی مدت اخیر در تمام برنامه‌ها حضور داشت، گفت: بنده در تخصص خود میگویم که ۶۰ درصد منابع کل کشور در تهران است و مابقی موسسات مالی و سایر بانک‌ها می‌توانند در کنار شهرداری قرار بگیرند. شما می‌توانید با بانک مسکن بطور تخصصی “سند، پروانه و پایان کار” در این حوزه همکاری داشته باشید که مجموعه شهرداری هر سه را دارد.

او گفت: طی سال ۱۴۰۰، دو هزار قرارداد مشارکت در استان فارس منعقد و ۵۰ هزار میلیارد تسهیلات پرداخت کردیم و مبلمان شهری کلانشهر شیراز را تامین می‌کند و ذیلا درآمد شهرداری.

سپهر تاج عنوان کرد: از مدیر بانک شهر بپرسد و از آن درخواست کنید که میزان منابع و مصارف خود را بیاورد. میزان منابع و مصارف بانک مسکن ۱.۸ دهم است و با افتخار خدمت استاندار فارس هم اعلام کرده‌ایم که ۲ برابر تسهیلات می‌دهیم آیا بانک شهر از گردش حساب شهرداری شیراز دارد به مردم شهر تسهیلات می‌دهد یا در تهران؟ من قول شرف میدهم که زیر ۱ درصد است.

او پیشنهاد داد: در این فرصت نهضت ملی که ایجاد شده شهرداری شیراز بعنوان مصرف کننده عمرانی شهر بعنوان هلدینگ غرفه‌هایی تعبیه کند که بقیه پیمانکاران نیز از این استفاده کنند (ظرفیت راه وشهرسازی، بنیاد مسکن و شهرداری). در سال ۹۴ بعنوان باشگاه مخاطبان مسکن در استان انجام شد، اما، چون لیدر مردمی نداشت ادامه پیدا نکرد. شهرداری می‌تواند بعنوان لیدر سرمایه‌گذاری ورود کند.

محمد علی عزیز خانی، مجمع مطالبه گری مسکن و راه سازی نیز از شهردار شیراز پرسید که در باب مسکن الخصوص مسکن مهر حوزه‌های فرهنگی متناسب با شهرسازی اسلامی چه برنامه‌ای دارید؟

سید احسان اصنافی، شهردار شیراز در این نشست ضمن قدردانی از سازمان بسیج رسانه و مطالبه‌گران برای برپایی این جلسه گفت: خداوند توفیق داد تا پس از ۹ ماه خدمت در مجموعه شهری شیراز امروز در خدمت شما باشم که گفته‌ها و ناگفته‌های بسیاری است و تحولات آن عجیب و غریب بوده است و بارها اعلام کردم که تغییرات سال ۹۶ با امروز بسیار متفاوت است و امیدواریم که برگ زرینی با مجموعه شورا و شهرداری شیراز رقم بخورد.

او توضیح داد: نکته قابل توجه بحث زیرساخت‌های شهری است و این شهر مقتضیات خاص خود را دارد برخی از شهرها برای کلانشهر زودتر اقدام کردند و شاهد هستیم که رینگ چهارم خود را آغاز کردند و در کلانشهر شیراز تازه رینگ دوم شهری را اجرا میکنیم.

اصنافی گفت: ترافیک‌های نیمه سنگین شهری، بحث‌های کنترل هوشمند شهر، طرح‌های حمل و نقل عمومی و مطالب متنوع که در این حوزه است. در مبحث فضای سبز حرکتی را که ما در فضای عمرانی فضای سبز شهری داشتیم با تغییرات نرخ رشد کارهایی انجام شد، اما تحولات مدنظر در دراک، شما غرب شهر و … بود.

شهردار شیراز گفت: با توجه به هجمه‌هایی که در خصوص افزایش عوارض سال ۱۴۰۱ به پا شد، عوارض شهری در سال جاری در شیراز بطور میانگین تنها حدود ۳۵ درصد افزایش پیدا کرده است.

او ادامه داد: ما امروز داریم بدهی پیمانکار سال ۹۷ را میدهیم. چرا؟ چون تناسخ نداشته و روزیکه بنده آمدم یک صورتجلسه علی الحساب با ۲ هزار و ۴۰۰ میلیاردتومان بدهی پیمانکاران و ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بدهی اوراقی بانک جلوی بنده مجموعا (۵ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان) گذاشتند؛ که با ابلاغیه جدید آمده این بدهی ۷ هزار میلیارد تومان و این عدد بالاتر رفته است؛ لذا این تحلیل را داشته باشیم که شهر باید درآمدش بیشتر بشود تا رشدش متناسب با تقاضای عمومی مردم باشد.

شهردار شیراز با بیان اینکه همتی شده در این شهر برای نشدن کارها، گفت: اگر بتوانیم و خداوند توفیق دهد حرکت‌های اقتصادی خوبی انجام شده، ورود به بحث سرمایه‌گذار کردیم و لینک‌های خوبی گرفتیم و قدم برداشتیم؛ البته اگر بگذارند.

او ادامه داد: برخی مدیران مانع کارکردن فعالیت سرمایه‌گذار می‌شوند که الحمدالله با حمایت و ورود استاندار فارس تا کنون اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده است.

اصنافی گفت: در خصوص درآمد شهرداری نیز در حوزه سرمایه گذاری و اوراق مشارکت که در شورای چهارم ۱۸ پروژه قفل شده بود؛ این پروژه‌ها صرفا باید صرف پروژه عمرانی شود یا سرمایه‌گذاری.

شهردار شیراز خاطرنشان کرد: در بودجه ۱۴۰۱؛ ۴ هزار میلیارد تومان تکلیف فروش ملک داریم و هنر براین است که حقوق بر منابع دهیم و این‌ها را پروژه عمرانی یا سرمایه گذاری کنیم.

او توضیح داد که ۲ هزار میلیارد تومان نیز اوراق داریم و، چون پشتوانه آن بدهی است و باید برگردد بنده اعتقادم این است که ۵۰ درصدی که سهم دولت است را ما باید درآمد بگیریم.

شهردار شیراز در ادامه به مقوله درآمدی شهرداری هم اشاره کرد و گفت: بودجه شهرداری برغم وجود مشکلات زیاد در سال جاری با رشد بیش از ۲ برابری نسبت به بودجه مصوب سال گذشته افزایش پیدا کرده است.

شهردار شیراز گفت: شهرداری شیراز امسال ماهانه حدود ۳۰۰ میلیارد تومان حقوق به کارکنان پرداخت کرده است. بودجه شهرداری شیراز در سال ۱۴۰۱ حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان تصویب شده است.

اصنافی در ادامه اعلام کرد که شهرداری شیراز امروز مجموعا ۱۳ هزار و ۸۰۰ نیرو دارد که تنها حدود ۳ هزار نفر رسمی هستند و مابقی شرکتی، قراردادی، حجمی و … هستند.

او در ادامه توضیح داد: نیروی مازاد داریم، اما نیرویی که بخواهیم بر اساس تخصص در جایگاه قرار دهیم؛ نداریم. باید ساختار نیروی شرکتی داشته باشیم. در زمان شهردار اسبق، نیروی قراردادی را پست تلقی می‌کردند و در حال حاضر و بنا بر دستور بازرس دادگستری فارس این اجازه را نداریم.

شهردار شیراز با بیان اینکه به تمام حوزه‌ها اعلام کردم که مدیران خود را معرفی کنید، گفت: در خصوص انتصاب داماد یک نفر از دوستان در شهرداری این است که جناب اسکندرپور در زمان خود او را آورده است و این موضوع اصلا ربطی به این دوره کنونی ندارد.

اصنافی بیان کرد: ما ۹ نفر را به لیست اضافه کردیم که ۳ نفر را سازمان فرهنگی، اجتماعی شهرداری شیراز در حوزه خود معرفی کرد که تنها بنده یک نفر ار آن‌ها را می‌شناسم.

او همچنین ادامه داد: اسم ۱۳ نفر را برای جذب و استخدام در مجموعه شهرداری به وزیر دادیم و به ما دستور دادند شما به دلیل اینکه ۱۰ درصد خود را پر نکردید ما سهیمه مازاد را نمیتوانیم بگیریم.

شهردار شیراز در خصوص سهمیه ایثارگری تصریح کرد: این اختیار قانونی بوده و بلافاصله پس از سهمیه شاهد لیستی که اعلام شد ۳۶۲ پست آزاد شد، اما ۳۵۰ نفر بود که تعدادی را کنار گذاشته بودند و سهمیه در ۳ مرحله ابلاغ و بالافاصله به حوزه نیروی انسانی اعلام کردم. من نمیخواهم بگویم که چه کارهایی کردند و چه کسانی را آوردند، اما ۱۰ درصد تنها سهم ما بود که اعلام کردیم؛ لذا حق قانونی مجموعه شهرداری است.

اصنافی با تصریح بر اینکه شهرداری مدیری را که می‌تواند تشخیص دهد کار کند باید از آن فرد استفاده کند، گفت: نیروهای خوب، انقلابی و دلسوز در مجموعه شناسایی کردیم و در تلاش هستیم این افراد را ارتقاء دهیم و به صورت پلکانی در پست‌های مختلف بکار بگیریم.

شهردار شیراز در خصوص کمربندی شیراز اعلام کرد که نیازمند طرح تفضیلی است و تفکیک ضلع شرقی کمربندی توسط راه و شهرسازی انجام شده است. ساماندهی این محور وظیفه دولت است و شهرداری در هرجای شهر هزینه کند سود بیشتری عاید خواهد شد، اما ایمنی این مسیر با مسئله جان مردم در ارتباط است و امسال شهرداری ۶۰۰ میلیارد تومان برای ساماندهی کمربندی تخصیص داده، اما راه و شهرسازی که متولی اصلی کمربندی است برای این کار فقط ۴۳ میلیارد تومان اختصاص داده است.

او از انجام توافقی برای ساماندهی کمربندی در روزهای اخیر خبر داد و افزود: براساس این توافق روشنایی و ایمنی کمربندی با راه و شهرسازی و راهداری است و شهرداری نیز ورودی و خروجی شهرک‌های منتهی به کمربندی را ساماندهی خواهد کرد.

اصنافی اظهار کرد: ساخت تقاطع نواب بر عهده شهرداری بوده که کار ساخت آن شروع شده، وزارت راه نیز کار ساخت ۲ تقاطع دیگر را در کمربندی شیراز آغاز کرده است.

او در ادامه در خصوص احداث شهرک‌های اطراف و حومه شیراز نیز گفت: در سال ۹۶؛ شهرک قره باغ ۴۶ هزار نفر جمعیت داشته و امروز به ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد. هیچ ضمانتی برای توسعه این شهرک‌ها وجود ندارد و برای مقطع زمانی و به دلیل خشکسالی رشد جمعیت و ساخت و سازها ایجاد شده است.

اصنافی خاطرنشان کرد: املاکی از شهرداری از گذشته تاکنون گم شده که این مسئله‌ای عجیب است به نحوی که برخی املاک بعد از تملک توسط شهرداری ثبت نشده است.

شهردار شیراز ادامه داد: به عنوان مثال در منطقه سعدی تعداد زیادی ملک تملک شده، اما سال‌ها است که هنوز مالک قبلی در آن ساکن است.

او اضافه کرد: ملک دیگری در شیراز توسط شهرداری، ۹ سال پیش تملک شده، اما تحویل شهرداری نشد و مالک قبلی طی این ۹ سال این ملک را اجاره داده و اجاره آن را نیز گرفته است.

اصنافی عنوان کرد: ملک دیگری متعلق به شهرداری شیراز، ۲ بار بعد از تملک توسط شهرداری نقل و انتقال داده شده است.

او با تاکید بر لزوم جلوگیری از این رویه و تعیین تکلیف املاک گم شده شهرداری شیراز، گفت: مقرر شده تعدادی از بازنشسته‌های شهرداری که اطلاعات املاک در ذهنشان است به کار گرفته شوند تا این اطلاعات مکتوب و پیگیری شود.

شهردار شیراز اعلام کرد: از سال ۹۷ ثبت املاک تفکیک و تملیک شده توسط شهرداری انجام شده است، اما قبل از این سال مشکلاتی در ثبت املاک وجود دارد.

اصنافی با بیان اینکه در دوره کنونی مدیریت شهری شیراز سهم شهرداری از هر تفکیکی مشخص و در سامانه هوشمند ثبت می‌شود، گفت: این اقدام در راستای احقاق حقوق شهروندان شیرازی به جد پیگیری می‌شود.

او با بیان اینکه مدیریت شهری فعلی شیراز به جد پیگیر املاک گمشده این شهر است و متخلفین نیز به دستگاه‌های نظارتی معرفی می‌شوند، گفت: تمام اطلاعات و سرنخ‌ها در این خصوص به کارشناسان داده شده و شخصا نیز در حوزه املاک و نقلیه شهرداری شیراز ورود پیدا کردم که مشکلات در این دوره نیز تداوم نیابد.

اصنافی هوشمندسازی و مدیریت هوشمند شهر را یکی از بهترین راهکارهای مقابله با فساد دانست.

شهردار شیراز در ادامه با بیان اینکه حدود ۹۰۰ مصوبه در شورای ششم بوده که از سوی اعضای شورا عنوان شده که ۸۰ درصد این مصوبات اجرایی نشده است، گفت: اختلافی در تفسیر نحوه اجرا مصوبات شورا وجود دارد که بخشی قابلیت اجرا در مدت زمان تعیین شده ندارد.

او اظهار کرد: تناقضاتی در آمار اجرای مصوبات شورا وجود دارد که بنا شده مصوبات مربوط به هر کمیسیون مشخص و مجددا بررسی شود که چه تعداد مصوبات اجرایی شده است.

شهردار شیراز در ادامه در خصوص ساخت تقاطع بلوار جمهوری عنوان کرد: ساخت این تقاطع در طرح تفصیلی شهر دیده شده و جانمایی آن مربوط به بیش از ۱۰ سال پیش است و تاکنون هزینه‌هایی نیز برای این سازه شده و این طرح مصوبه شورای ترافیک را نیز اخذ کرده که بنابر این تقاطع باید با کمترین آسیب ساخته شود.

اصنافی با بیان اینکه رسیدگی به فسادهای انجام شده در دوره‌های قبل و فساد کنونی در دستور کار شهرداری است، گفت: گلوگاه‌های فساد در شهرداری شناسایی شده تا ارایه سطح خدمات به مردم بالا رود و همچنین زمینه فساد خشکانده شود.

شهردار عنوان کرد: طرح تفصیلی در دوره کنونی مدیریت شهری قفل شده و هیچکس جز مسئولان ارشدی در شهرداری که مشخص شده نمی‌تواند در این طرح تغییری ایجاد کند در صورتیکه در گذشته این امکان حتی برای کارشناسان نیز فراهم بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.