بهره برداری از ۸۲۱ پروژه با اعتبارسه هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان در هفته دولت

خبرپارسی – استاندار فارس اعلام کرد که همزمان با هفته دولت (دوم تا هشتم شهریورماه) ۸۲۱ پروژه با اعتباری افزون بر سه هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان در ۲۹ شهرستان این استان در ١١ سرفصل به بهره‌برداری خواهد رسید.

عنایت الله رحیمی در نخستین روز از هفته دولت در یک نشست خبری به تشریح اقدامات و خدمت رسانی های دولت در سطح کشور و به تبع ان در استان فارس پرداخت.

نماینده عالی دولت در استان فارس با بیان اینکه نظام جمهوری اسلامی به علت ماهیت حق طلبانه خود از ابتدای انقلاب تا کنون با چالش های مختلفی مواجه بوده است، افزود: یکی از این چالش ها ترور فیزیکی شخصیت های اثر گذار انقلاب به منظور حذف نیروهای ارزشمند بود که هم اکنون نیز به شیوه های متفاوتی همچون ترور شخصیت و تلاش برای مخدوش کردن اعتماد مردم به مسئولین و کارگزاران نظام ادامه دارد.

 وی بر لزوم شناخت این نیات و اهداف ونقشه های خصمانه دشمنان توسط نیروهای نظام تاکید کرد و افزود: امروز دشمنان می کوشند نظام را نا کارآمد جلوه داده و نا امیدی را در جامعه ترویج کنند.

استاندار فارس هفته دولت را فرصتی مغتنم برای اعلام خدماتی دانست که دولت به مردم در همه نقاط استان ارائه داده است.

رحیمی در بخش ابتدایی سخنان خود به بیان سیاست های اقتصاد مقاوتی  دولت در راستای تحقق شعار رونق تولید و اقدام در چارچوب بیانیه گام دوم انقلاب پرداخت و گفت: تکمیل و توسعه فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس یکی از پروزه های اثرگذاری است که دولت با انجام آن زمینه تولید ۴۵ میلیون لیتر بنزین یورو۵ در این پالایشگاه را فراهم کرده که ظرفیت تولید بنزین کشور از ۵۷ میلیون لیتر در سال ۹۲ به ۱۰۲ میلیون لیتر در حال حاضر افزایش یافته است.

وی  با بیان اینکه نفروختن بنزین به ایران یکی از تهدیدات دشمن بوده، تاکید کرد: دولت با سرمایه گذاری در حوزه تولید بنزین این تهدید را از بین برده است و این پالایشگاه بیش از ۳۰ درصد از بنزین تولیدی کشور را به خود اختصاص داده است.

رحیمی با بیان اینکه  یک پروژه اقتصاد مقاومتی که سرمایه مشترک ما و کشورهای همسایه بود تولید گاز غنی از فازهای میادین پارس جنوبی است که تولید آن ۵۸۶٫۵میلیون متر مکعب در روز است افزود:  بر اساس برنامه ریزی ها انتظار می رود این میزان تا پایان سال به ۶۰۰ میلیون متر مکعب افزایش یابد.

نماینده عالی دولت در استان فارس تولید ۲۲۸ هزار بشکه نفت خام در روز از میادین مشترک غرب کارون در یازده ماهه سال ۹۷، گاز رسانی به ۹۲۱ هزار و ۶۹ مشترک جدید شهری و روستاییدر ۱۱ ماهه ۹۷،  احداث ۲ هزار و ۶۵۴ هکتار گلخانه جدید و اصلاح، بازسازی و نوسازی  ۵۳۹ هکتار گلخانه تولید بیش از  ۱۳ میلیون تن گندم و خرید تضمینی ۹٫۵ میلیون گندم از سال ۹۲ تا ۹۷ ، تکمیل ۱۳۳ هزار و ۶۴۶ واحد مسکن مهر از جمله اقدامات دولت در سال های اخیر برشمرد.

رحیمی همچنین اعلام کرد که همزمان با هفته دولت (دوم تا هشتم شهریورماه) ۸۲۱ پروژه با اعتباری افزون بر سه هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان در ۲۹ شهرستان این استان در ١١ سرفصل به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی با بیان اینکه از امروز و طی روزهای آتی شاهد بهره‌برداری از ۳۰ پروژه با اعتباری بالغ بر ۱۳۳ میلیارد تومان در حوزه تامین آب خواهیم بود، اضافه کرد: علاوه بر این تعدادی از سدها و شبکه‌های انتقال آب نیز که هم اینک در استان در دست اجرا است تا پایان سال به بهره‌برداری خواهد رسید از جمله مهمترین آنها می‌توان به پروژه‌ انتقال آب از سد درودزن به شیراز اشاره کرد.

استاندار فارس ادامه داد: اجرای پروژه‌های بزرگراهی نیز به عنوان یکی از نیازهای استان مورد توجه دولت بوده و بر همین اساس همزمان با هفته دولت امسال ۶۵ پروژه با اعتباری بالغ ۲۶۰ میلیارد تومان در استان افتتاح خواهد شد.

به گفته او آزادراه ۲۲۵ کیلومتری شیراز – اصفهان بزرگترین پروژه حوزه راهسازی جنوب کشور محسوب می شود و که  با توجه به اعتبارات اخذ شده برای اجرای این پروژه امید است که تا اوایل سال ۹۹ این پروژه که اثرات زیادی در زمینه کاهش تلفات جاده‌ای، کاهش هزینه‌های حمل و نقل و دسترسی آسان‌تر به مرکز کشور را برای هموطنان به ویژه مردم استان فارس به همراه دارد به بهره‌برداری برسد .

رحیمی افزود: در زمینه فضاهای آموزشی، فرهنگی و آموزش و پرورش ۱۰ پروژه به ارزش هفت میلیارد تومان، در زمینه امور بهداشت و درمان ۱۸ پروژه با اعتباری بالغ بر ۱۴ میلیارد تومان، در حوزه برق و انرژی ۱۹۸ پروژه با اعتباری بالغ بر ۲۱۶ میلیارد تومان و در زمینه عمران ۷۸ میلیارد تومان پروژه در هفته دولت امسال تقدیم مردم استان فارس خواهد شد.

استاندار فارس همچنین میزان سرمایه‌گذاری خارجی انجام شده در استان طی پنج ماه امسال را ۴۴ میلیون دلار برآورد کرد و گفت: در جهت افزایش این سرمایه‌گذاری‌ها تلاش شد که فرایندهای پیچیده و سخت اداری کاهش یابد.

وی با اشاره به کاهش ١.٩ درصدی نرخ بیکاری استان در چهارماهه اول امسال نسبت به سال ٩٧، گفت: نرخ بیکاری فارس در مدت مذکور به ٧ درصد رسیده و رتبه دوم کشور پس از همدان را به خود اختصاص داده است.

رحیمی با بیان اینکه برخی پروژه‌های در حال اجرا در فارس ماهیت ملی دارند و پیش برنده توسعه اقتصادی کشور هستند، پروژه آلومینیوم جنوب با ١۵ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری و اشتغال یکهزار و ٢٠٠ نفری را از جمله این پروژه‌ها عنوان کرد که طی ماه‌های آینده افتتاح می‌شود.

وی به واگذاری تسهیلات فراگیر و طرح اشتغال روستایی هم اشاره و بیان کرد که بخش زیادی از این تسهیلات منجر به ورود طرح‌ها به بازار کار و افزایش اشتغال در استان شده و خواهد شد.

استاندار فارس به اکتشاف پهنه وسیعی از معادن استان با بیش از ٩ هزار کیلومتر مربع طی توافق با ایمیدرو نیز اشاره و عنوان کرد: ذخایر معدنی باارزشی کشف شده که بر توسعه اقتصادی استان اثر خواهد داشت.

رحیمی همچنین خاطرنشان کرد: به رغم کاهش درآمد دولت اما سرجمع بودجه فارس امسال ٣٠ درصد و حوزه عمرانی نیز ۱۷ درصد، از افزایش اعتبارات نسبت به سطح میانگین کشوری برخوردار بوده است.

وی با بیان اینکه در بخش کشاورزی توفیقات درخور توجهی به ویژه در حوزه گلخانه‌ای ایجاد شده به گونه‌ای که ستاد گلخانه‌ها برای اولین بار در کشور و در این استان شکل گرفته است یاد آور شد: سطح زیرکشت گلخانه‌ای جدید در فارس برای امسال به میزان  ۶٨١ هکتاری هدف گذاری  شده است .

استاندار فارس به پروژه راه آهن اقلید به یزد هم اشاره و با بیان اینکه تا پایان سال ٩٩ بهره‌برداری از این پروژه در دستور کار قرار دارد، گفت: با افتتاح این پروژه، طول سفر و دسترسی به استانهای شرقی کشور ٣۵٠ کیلومتر کاهش می‌یابد .

رحیمی اضافه کرد: پروژه راه آهن شیراز- گل گهر به رغم کاستی ها و تنگناهایی که در تامین اعتبارات وجود دارد فعال است.

وی خاطرنشان کرد: تاکنون بیش از ١٧٠٠ روستای استان از نعمت گاز برخوردار شده‌اند و تا پایان امسال روستاهای بالای ٢٠ خانوار واجد شرایط، دارای گاز خواهند شد .

استاندار فارس به صدور ١٢٩ مجوز بدون نام جهت کاهش بروکراسی اداری و مدیریت زمان برای سرمایه گذاران متفاضی در بخش صنعت و معدن و صنایع تبدیلی کشاورزی اشاره و عنوان کرد: ١٢ طرح از این تعداد بر مرحله درخواست متقاضی و عملیاتی شدن، رسیده،  ٧١ مورد از این مجوزهای بدون نام مربوط به صنعت و معدن و ۵٨ مورد مربوط به صنایع تبدیلی کشاورزی و گلخانه‌ای است.

استاندار فارس همچنین در پاسخ به سوالی درباره رخدادهای اخیر شورای شهر شیراز نیز گفت: شورای شهر یک نهاد مردمی و مستقل و دارای قانون مشخص است که  تمایل داریم اعضا این شورا  با اتحاد و همدلی کارها را پیش ببرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.