بهار پربارش امسال با افزایش متوسط بارندگی استان فارس در سامانه بارشی اخیر

مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای فارس با ترسیم سیمای استان فارس در بارندگی اخیر از بروز پدیده بهاران پربارش در این استان خبر داد و اظهار داشت: تا امروز نزدیک ۹ میلیمتر بارش تجمعی در سطح استان نازل شد و در مجموع از ابتدای سال آبی جاری تاکنون بطور متوسط، ۲۰۳ میلی‌متر باران در فارس باریده است.

 

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای فارس، سیاوش بهروز با بیان اینکه بارندگی های بهاری چهره کم آبی امسال را کمی ترمیم کرد و مجموع حجم آب پشت سدهای در حال بهره برداری استان را به ۴۰ درصد رساند.

وی  افزود میزان اختلاف بارندگی استان فارس با بارش بلند مدت مشابه یعنی میانگین ۵۵ ساله حدود ۳۰ درصد کاهش دارد.

 

مدیر مطالعات پایه منابع شرکت آب منطقه‌ای فارس با اشاره به میزان ثبت بارندگی در ایستگاه‌های مختلف گفت: بیشترین بارش طی جبهه بارندگی اخیر که شروع آن از ۳۱ فروردین ماه ثبت شده به ترتیب در شیراز با ۳۶ میلی‌متر، سوریان با ۳۳ میلی‌متر ، صفاشهر با ۲۸/۵/میلی‌متر و اقلید با ۲۸ میلی‌متر بوده است.

 

بهروز اضافه کرد: بعد از ظهر چهارشنبه گذشته بارشهای رگباری و نقطه ای در مناطق مرکزی و شرقی استان فارس رخ داد که منجر به سیلابی شدن رودخانه های این مناطق شده است. از جمله بارش شدید در شهر شیراز به میزان ۳۶ میلی‌متر طی ساعات ۱۳ تا ۱۷ ثبت شد که منجر به آبگرفتگی معابر شهری و سیلابی شدن رودخانه خشک شیراز شد.

 

وی  بهروز ادامه داد :هر چند لطف خداوند شامل بندگانش شده و بهبودی نسبی با نزول رحمت الهی شامل حال مردم شده است اما تاکنون تنها ۷۰ درصد از میانگین بلند مدت بارندگی استان محقق شده لذا صرفه جویی در همه بخش های مصرفی آب شامل شرب و بهداشت، صنعت و خدمات و بخصوص کشاورزی توصیه می‌شود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.