برگزاری هفته فرهنگی آلمان به همت شهرداری در شیراز

خبرپارسی – شهردار شیراز اعلام کرد: هفته فرهنگی آلمان در شیراز از ۹ تا ۱۳ آبان ماه به همت شهرداری شیراز و با همکاری وزارت امور خارجه و وزارت ارشاد برگزار می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز، مهندس اسکندرپور دیپلماسی فرهنگی و ارتباط بین شهرها را از سیاست های محوری شهرداری شیراز و شورای شهر پنجم دانست و گفت: سیاست کلان شهرها در شرایط کنونی جهان و تضاد منافع بین کشورها، برقراری روابط خواهر خواندگی و توسعه ارتباطات فرهنگی است.

شهردار شیراز اضافه کرد: می توان از ظرفیت دوستی بین شهرها جهت حفظ منافع شهروندان و تلطیف روابط بین کشور ها استفاده کرد و شهرداری شیراز نیز با این رویکرد اقدام به برگزاری هفته فرهنگی آلمان در شیراز کرده است.

وی با اشاره به روابط تاریخی آلمان با ایران خاطرنشان کرد: دیوان غربی – شرقی گوته شاعر مشهور آلمانی که با الهام و ارادت از حافظ شیرازی سروده است، ظرفیت فرهنگی مشترک آلمان و شیراز است و هفته فرهنگی آلمان در شیراز نیز با توجه ویژه به این شاعر و آثارش برگزار می شود.

اسکندرپور با بیان اینکه هفته فرهنگی آلمان در شیراز به مناسبت دویستمین سالگرد انتشار دیوان غربی – شرقی گوته برگزار می شود، افزود: از این رو در برنامه های این هفته فرهنگی توجه ویژه ای به گوته شاعر و ادیب آلمانی شده است و شاهد برگزاری برنامه هایی همچون برگزاری نمایشگاهی از آثار گوته، رونمایی از ترجمه اخیر دیوان غربی – شرقی، نمایش فیلم گوته و اجرای نمایش گفتگوی خیالی حافظ و گوته هستیم.

شهردار شیراز ضمن اشاره به اینکه تاکنون از ظرفیت عظیم فرهنگی شهر شیراز و شاعرانی همچون حافظ و سعدی کمتر استفاده شده است، گفت: در هفته فرهنگی آلمان تلاش می کنیم که ظرفیت های فرهنگی ایران و آلمان را به نمایش بگذاریم و بتوانیم با شناساندن ظرفیت های شیراز، فرصت های جدیدی را برای برگزاری هفته فرهنگی این کلانشهر در سایر کشورها فراهم کنیم.

مدیرکل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری شیراز و دبیر هفته فرهنگی المان در شیراز نیز گفت: آیین رسمی گشایش این هفته فرهنگی پنجشنبه ۹ آبان ماه در حافظیه با حضور مسئولین شهری، استانی، سفیر آلمان در ایران و سایر فرهنگوران برگزار می شود.

محمدرضا دهقانی اضافه کرد: طی این رویداد فرهنگی برنامه هایی همچون کنسرت موسیقی کلاسیک گروه کلنکه کوارتت، نمایشگاه سفری خیالی به مشرق زمین به همت دکتر گالاس، سخنرانی پروفسور بسه استاد تمام ادبیات آلمان در دانشکده ادبیات دانشگاه شیراز، سخنرانی اشتفان وایدنر، مراسم شعر خوانی محمود حدادی از دیوان غربی – شرقی گوته و برگزاری نمایشگاه عکس یافته های باستان شناسان آلمانی برگزار می شود.

دبیر هفته فرهنگی المان در شیراز توجه به سینما و برگزاری نشست ها تخصصی پیرامون فیلم را یکی از محورهای اساسی این هفته فرهنگی عنوان کرد و افزود: در هفته فرهنگی آلمان شاهد برگزاری برنامه هایی همچون نمایش فیلم زندگی دیگران در سینما فرهنگ و نشست تخصصی فیلم با حضور کارگردان مطرح جهان و آلمان دونرسمارک و منتقدان سینما، نمایش فیلم دوریس دری در سینما فرهنگ و نشست کتابخوانی با حضور این کارگردان آلمانی و نمایش فیلم گوته ساخته فیلیپ اشتولتسل هستیم.

محمد رضا دهقانی اضافه کرد: شهرداری شیراز از کلیه شهروندان دعوت می کند که در برنامه های هفته فرهنگی آلمان در شیراز حضور پیدا کنند و با ظرفیت های مشترک فرهنگی ادبی شیراز و آلمان از نزدیک آشنا شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.