بدهی ۲۰۰۰ میلیارد تومانی کارفرمایان به تامین اجتماعی در فارس

ابراهیم کشاورز، مدیرکل تامین اجتماعی فارس دوشنبه ١٨ مهر در یک کنفرانس خبری که در راستای سلسله نشست‌های مدیران پاسخگو برگزار شد، بیان کرد: از ٨٧ هزار واحد صنفی فعال در فارس تنها ۶٠ درصد واحدها پرونده در سازمان تامین اجتماعی دارند. یعنی ۴۰ درصد از آنها پرونده بیمه‌ای تشکیل نداده‌اند و به نوعی فرار بیمه‌ای دارند.

او همچنین با بیان اینکه در حال حاضر ماهانه ١۴٠٠ میلیارد تومان مستمری بازنشستگی در فارس پرداخت می‌شود، افزود: این عدد ٣٠ درصد بیشتر از بودجه کل استان است و گردش مالی بالا در این بخش را نشان می‌دهد.

مدیرکل تامین اجتماعی فارس اضافه کرد: در حال حاضر در فارس ٢۴٠ هزار نفر مستمری بگیر وجود دارد که افزایش رقم پرداختی به آنها موجب شده تا در تامین منابع مالی دچار مشکل شویم.

کشاورز با بیان اینکه بیمه زنان خانه دار در فارس در شش ماهه اول امسال رشد بسیار خوبی داشته است، گفت: در این مدت ۴ هزار و ۵٠٠ نفر از زنان خانه دار استان تحت پوشش این بیمه قرار گرفته‌اند.

او همچنین از استقبال از بیمه دانشجویی سخن گفت و بیان کرد: در این طرح با پرداخت کمترین نرخ حق بیمه فرد می‌تواند سنوات دوران اشتغال را کسب و در زمان آغاز به اشتغال به آن اضافه کند.

مدیرکل تامین اجتماعی فارس نرخ حق بیمه دانشجویی را ١٢، ١۴ و ١٨ درصد اعلام و خاطرنشان کرد که دانشجویان تحت پوشش والدین، می‌توانند با پرداخت ۵٢٠ هزار تومان از خدمات بیمه‌ای تامین اجتماعی بهره مند شوند و روش استفاده از بیمه دانشجویی، خوداظهاری است.

بهبود وضعیت اشتغال در فارس

او همچنین با اشاره به رشد ۶.۵ درصدی بیمه شدگان اصلی در استان، عنوان کرد: از ٧۶٠ هزار نفر بیمه شده اصلی، امروز آمار به عدد ٨١٠ هزار بیمه شده در مدت یکسال رسیده است که این مهم در کنار کاهش آمار مقرری بگیران بیمه بیکاری، نشان از بهبود وضعیت اشتغال استان دارد.

کشاورز اضافه کرد: تعداد مقرری بگیران بیمه بیکاری از ١٣ هزار نفر به ١١ هزار نفر کاهش یافته و معافیت بیمه‌ای کارگاه‌های تا سقف ۵ نفر در ٣٨ رسته شغلی مصوب که در سال ٩٩ متوقف شده بود، مجددا آغاز به کار کرده و کارگاه‌های جدید می‌توانند از آن استفاده کنند.

او اعلام کرد که در یکسال گذشته ١٧٠٠ میلیارد تومان معافیت بیمه‌ای برای این کارگاهها پرداخت شده است.

مدیرکل تامین اجتماعی فارس همچنین از معافیت بیمه‌ای قراردادها و امتیازات خاص برای شرکت‌های دانش بنیان خبر داد و گفت: در همین راستا شعبه ٢ تامین اجتماعی شیراز به عنوان شعبه ارائه دهنده خدمات برای این شرکت‌ها در نظر گرفته شده و واحدی در پارک علم و فناوری نیز مستقر شده تا فعالان این بخش با قوانین و مقررات آشنا شوند.

بدهی ۲۰۰۰ میلیارد تومانی کارفرمایان در فارس

کشاورز همچنین از بدهی ٢ هزار میلیارد تومانی کارفرمایان به سازمان تامین اجتماعی فارس خبر داد و گفت: آماده هر نوع همکاری از جمله تقسیط بدهی‌ها هستیم.بیشترین مطالبات تامین اجتماعی از شرکت مخابرات راه دور با رقم ۵٠ میلیارد تومان است.

او افزود: طی یکسال گذشته با بازرسی‌های انجام شده، ٣٩ درصد رشد کشفیات فرار بیمه‌ای داشته‌ایم.

مدیرکل تامین اجتماعی فارس در ادامه از اجرایی شدن بخشنامه خدمات رایگان برای درمان ناباروری خبر داد و افزود: هزینه بسیار سنگین ناباروری که پیش از این بر دوش خانواده‌ها بود، نیز با این بخشنامه برداشته شده است.

کشاورز خاطرنشان کرد: با مراکز درمانی که دارای بدهی بیمه‌ای بوده‌اند، تهاتر حق بیمه به جای مطالبات انجام داده‌ایم.

او اظهار کرد: با توسعه خدمات غیرحضوری سازمان تامین اجتماعی و توسعه ارائه خدمات به این شیوه، شاهد کاهش چشمگیر ٩ میلیون بار مراجعه به تامین اجتماعی بوده‌ایم.

مدیرکل تامین اجتماعی فارس خاطرنشان کرد: با رونمایی از نرم افزار کاربردی تلفن همراه برای دریافت خدمات غیرحضوری به یک انقلاب در توسعه خدمات غیر حضوری رسیده‌ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.