انتشار کتابی ارزشمند در حوزه تاریخ و مفاخر شیراز

خبرپارسی – کتاب ارزشمند «تذکره مزارات خاک مصلی در شیراز» سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ماه رونمایی می شود.

حسن دهقان رییس انجمن اهل قلم استان فارس با اعلام این خبر گفت: این کتاب نوشته پروفسور مصطفی ندیم استاد تاریخ دانشگاه شیراز است که عزت السادات مطهری نیز در نگارش آن همکاری داشته است.

وی با بیان اینکه این کتاب توسط انتشارات رخشید به چاپ رسیده است، افزود: کتاب «تذکره مزارات خاک مصلی در شیراز» ۱۸ اردیبهشت ماه در عمارت هفت تنان (واقع در تقاطع بلوار هفت تنان و بلوار چهل مقام / موزه سنگ های تاریخی) که خود بخشی از خاک مصلی شیراز است، رونمایی خواهد شد.

وی در توضیح بیشتر درباره این کتاب گفت: شیراز در گذشته دارای چندین قبرستان از جمله باهلیه در محله سر دزک،  شیخ کبیر در درب شازده،  شیرویه،  باغ نو، مسجد عتیق،  دارالسلام در دروازه شاه داعی، خاک مصلی و … بوده است که از ۵ قبرستانِ اول به جز چند قبر چیزی باقی نمانده اما گورستان های خاک مصلی و دارالسلام هنوز تاحدودی پا برجا هستند.

رییس انجمن اهل قلم فارس ادامه داد: از بین قبرستان های شیراز، خاک مصلی در طول تاریخ شیراز جایگاه خاصی دارد که به نوشته تذرکه هزار مزار در آن مشایخ و عارفان متعددی مدفون شده اند.

دهقان با بیان اینکه «پس از دفن حافظ در قبرستان مصلی در نزد اهالی شیراز جایگاهی والاتر یافت» خاطرنشان کرد: متأسفانه پس از تدذکره هزار مزار تذکره ای در مورد خاک مصلی نوشته نشده و به گفته دکتر مصطفی ندیم، این کتاب تلاشی در جهت معرفی قبور موجود در خاک مصلی است.

وی افزود: کتاب «تذکره مزارات خاک مصلی در شیراز» در سه فصل «شیراز در گذر زمان»، «صحرای مصلی، آرامگاه حافظیه و دیگر آرامگاه ها» و «مشاهیر خفتگانِ خاک مصلی» به علاوه جدول ها و عکس ها تدوین شده است و دکتر مصطفی ندیم و همکارش، پژوهش های کتابخانه ای و میدانی گسترده ای انجام د اده اند و اثری ارزشمند در معرفی تاریخ و مشاهیر فارس را به سرانجام رسانده اند.

وی گفت: این کتاب در آیینی که  با حمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان برگزار خواهد شد، از ساعت ۱۷ تا ۱۹ در عمارت هفت تنان رونمایی می شود و  پروفسور عبدالرسول خیراندیش از اساتید برجسته تاریخ ایران و چند چهره شناخته شده تاریخ، ادبیات و میراث فرهنگی نیز در آن سخنرانی می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.