امضاء تفاهم نامه طراحی و ساخت سیستم تراموای شیراز با شهردار درسدن آلمان

خبرپارسی – شهردار شیراز از امضاء تفاهم نامه طراحی و ساخت سیستم تراموای با شهردار درسدن آلمان خبر داد .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز، حیدر اسکندرپور افزود: در این راستا تلاش خواهد شد ظرف سه ماه آینده قرارداد مربوطه مشتمل بر جزئیات مرتبط با موضوعات فنی و حقوقی میان معاونت حمل و نقل ترافیک شهرداری شیراز و شرکت مشاوره حمل و نقل درسدن – برلین (VCDB) نهایی شود .

او گفت: براساس نتایج بازدید هیاتی از مدیران ارشد و کارشناسان شرکت مشاوره حمل و نقل درسدن – برلین (VCDB) از شیراز  و با عنایت به مذاکرات و بازدیدهای صورت گرفته در درسدن، تفاهم نامه طراحی و ساخت سیستم تراموای شیراز  امضا شد.

شهردار شیراز با بیان اینکه این شرکت در تمامی مراحل برنامه ریزی به شهرداری شیراز مشاوره خواهد داد، گفت: مقرر شده که شرکت مشاوره حمل و نقل درسدن – برلین ضمن همکاری و ارائه مشاوره به مجموعه مدیریت شهری،  بر کلیه اقدامات اجرایی پروژه نظارت کند.

وی با اشاره به لزوم تربیت نیروی انسانی مرتبط با بحث تراموا اضافه کرد: به منظور انتقال دانش فنی و ظرفیت سازی برای کسب بهترین نتیجه برای کارشناسان مرتبط نیز برنامه های آموزشی در شهر شیراز و درسدن برگزار می شود.

اسکندرپور افزود: با توجه به اهمیت بررسی همه جانبه موضوع راه اندازی تراموا طبق برنامه ریزی های انجام شده شرایطی مهیا شده بود که ضمن انجام مذاکرات فشرده با شهردار، مدیران، مشاوران و کارشناسان حوزه حمل و نقل درسدن، امکان بازدید میدانی از کلیه مراحل ساخت و اجرای خطوط تراموا، محل دپو، تعمیر و نگهداری، و همچنین شرکت بمباردیه Bombardier به عنوان سازنده واگن های تراموا فراهم شود تا از این طریق دیدگاهی روشن از ملزومات احداث خطوط  تراموا در شیراز برای ما ایجاد شود.

شهردار شیراز با اشاره به برنامه ریزی حمل و نقل شهر درسدن گفت: توسعه حمل و نقل عمومی در این شهر بر مبنای تراموا واقع شده و شیراز نیز همچون درسدن شهر گردشگرپذیری است. از این رو توسعه تراموا در منطقه تاریخی شیراز می تواند علاوه بر جابجایی مسافران، امکان بازدید از مراکز گردشگری را برای مسافران و شهروندان فراهم کند.

اسکندرپور با اشاره به رویکرد مجموعه مدیریت شهری که مبتنی بر انسان محوری است، اضافه کرد: همچنین در این سفر به بررسی و ارزیابی مطلوبیت و نقش تراموا در تعامل با دیگر سیستم های حمل و نقل درسدن، توسعه سیستم های حمل و نقل غیر موتوری از جمله دوچرخه سواری و ایجاد پیاده راه در راستای دستیابی به سیستم حمل و نقل پایدار و بررسی و ارزیابی اقدامات پیشگیرانه به منظور حفظ محیط زیست و کاهش گازهای گلخانه ای با بهره گیری از سیستم حمل و نقل یکپارچه در درسدن نیز پرداختیم.

پیش از این نیز حیدر اسکندرپور شهردار شیراز و درک هلبرت شهردار درسدن ۲۹ فروردین ۱۳۹۷ در شیراز تفاهم نامه ای را برای گسترش تبادلات فرهنگی، گردشگری، مدیریت منابع آب و حمل و نقل شهری به ویژه راه اندازی تراموا امضا کرده بوند. پس از امضای این تفاهم نامه سه بار هیات هایی متشکل از مقامات شهری و دانشگاهی از درسدن به شیراز آمدند که بازدیدهایی میدانی و کارشناسی برای ایجاد تراموا و تصفیه خانه های محلی انجام دادند.

لازم به ذکر است معاون حمل و نقل و ترافیک و رییس سازمان حمل و نقل ریلی، شهردار شیراز را در این سفر همراهی می کنند.

براساس این گزارش، شهر درسدن آلمان دارای یکی از کارامدترین سیستم های تراموا در اروپا است و از سوی دیگر از جمله شهرهای تاریخی و گردشگرپذیر آلمان محسوب می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.