اقتصاد ایران نیازمند سرمایه گذاری خارجی است

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان فارس با بیان اینکه تصمیم گیران کشور باید به حوزه بین الملل بیش از پیش توجه کنند گفت: در تصمیم گیری های کلان کشور، توسعه ارتباطات بین المللی و به ویژه جذب سرمایه سرمایه گذاری خارجی نباید مغفول واقع شود چراکه اقتصاد کشور امروز به سرمایه گذاری خارجی نیاز دارد.

به نقل از اتاق فارس، جمال رازقی در جلسه هم اندیشی معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه با فعالان بخش خصوصی و بازرگانان استان فارس در محل اتاق بازرگانی فارس، بیان کرد: سرمایه گذاری عامل بسیار مهم در پیشرفت و توسعه اقتصادی کشورها می باشد و جذب سرمایه گذاری منجر به ایجاد اشتغال و رشد تولید شده و موتور حرکت به سمت شکوفایی است.

وی با تاکید بر اینکه تقویت مناسبات بین المللی از هر لحاظ برای کشور مهم است که از پیامدهای آن جذب سرمایه گذاری خارجی خواهد بود افزود: سرمایه گذاری نه تنها عاملی برای رشد اقتصادی است بلکه یک متغیر اساسی در تحولات سیاسی و بین المللی است و این درحالی است که کشورهایی که در رونق سرمایه گذاری در آنها وجود دارد ثبات و امنیت اقتصادی و سیاسی نیز برقرار است.

رازقی افزود: در بعد استانی نیز جذب سرمایه داخلی و خارجی باعث توسعه استان ها، افزایش اشتغال و تولید و همچنین کاهش زیان های اجتماعی و توجه به سرمایه انسانی را به دنبال دارد.

رئیس اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: در این راستا دولت بایستی تصدی گری و انجام وظائف بخش خصوصی کنار گذاشته و با ایفای نقش نظارتی خود و ایجاد محیط امن سیاسی و اقتصادی، محیط مناسب را برای سرمایه گذاری و فعالیت بخش خصوصی فراهم کرده و از طریق ثبات اقتصادی و سیاسی بازدهی سرمایه را تضمین کند.

وی ادامه داد: استان فارس به دلیل موقعیت مناسب جغرافیایی، گردشگری، کشاورزی و نفت و گاز قابلیت جذب سرمایه داخلی و خارجی بسیاری داشته که می تواند با بهره گیری از این توانمندی ها به رشد قابل توجهی دست یابد.

رازقی گفت: این استان حدود ۶ درصد از جمعیت کشور را به خود اختصاص داده و به لحاظ مساحت چهارمین استان پهناور کشور می باشد که سهم فارس از تولید ناخالص داخلی کشور در سال ۱۳۹۹ چهار و ۹ دهم درصد بوده است.

وی اضافه کرد: همچنین توجه به جایگاه استان فارس در سند آمایش سرزمین و توانمندی های استان در بخش های مختلف و در حوزه های منطقه ای، ملی و فراملی می تواند مسیر سرمایه گذاری در فارس را روشن کند.

رازقی افزود: توانمندی های استان فارس در بخش های کشاورزی، صنایع غذایی و تبدیلی و تکمیلی کشاورزی، صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، صنایع برق و الکترونیک و فناوری اطلاعات، صنایع کانی غیر فلزی و فرآری مواد معدنی، بخش معدن، بخش تجارت، انرژی های نو، بهداشت و درمان، شهرک های صنعتی و مناطق ویژه نام برد که در هر یک از حوزه ها حرف برای گفتن دارد.

وی با اشاره به اهم مشکلات سرمایه گذاری استان فارس بیان کرد: با توجه به شرایط حاکم بر اقتصاد کنونی کشور ناامنی و نگرانی شدید سرمایه گذاران از تغییرات پیش بینی ناپذیردر قوانین و سیاست ها، متعهد و پایبند نبودن دولت به سیاست های اعلام شده، عدم توجه به نظرات سرمایه گذاران و اصحاب کسب و کار در فرآیند وضع قوانین و سیاست های جدید، لغو ناگهانی و بدون مقدمه قوانین و مقررات جاری توسط دولت، به عنوان مولفه های اصلی عدم موفقیت طرح های سرمایه گذاری به شمار می روند.

رئیس اتاق بازرگانی فارس با اشاره به نبود امنیت سرمایه گذاری، گفت: کشور و بالطبع استان فارس در سالهای اخیر به دلیل تحریم های بین المللی علاوه بر عدم جذب سرمایه گذاری خارجی، در سرمایه گذاری داخلی نیز مسیری رو به افول داشته است.

رازقی اضافه کرد: نرخ بالای تورم و بی ثباتی در قیمت مواد اولیه و محصول از جمله عواملی است که با ایجاد نااطمینانی و نامشخص بودن بازدهی سرمایه گذاری، برای ورود فعالان بخش خصوصی به حوزه سرمایه گذاری دافعه ایجاد کرده است.پ و همچنین بی ثباتی در نرخ ارز نیز با افزایش نااطمینانی و ایجاد انتظارات تورمی و رشد قیمت ها متنع جذب سرمایه گذاری است.

وی ادامه داد: ایجاد و توسعه صنایع کوچک و میانی نفت و گاز، خصوصا صنایع پایین دستی پتروشیمی، متنوع سازی شیوه های تامین مالی و بستر سازی مشارکت خصوصی در زمینه سرمایه گذاری، تکمیل زنجیره های ارزش فعالیت های تولیدی توسعه صنایع تبدیلی و فرآوری محصولات به منظور جلوگیری از خام فروشی محصولات تولیدی استان، تقویت و توسعه شبکه حمل و نقل هوایی – ریلی و جاده ای به منظور تقویت پیوندهای ملی و بین المللی در فضای استان، ایجاد خط اعتباری فاینانس برای انتقال تکنولوژِ از کشورهای پیشرو، ثبات در سیاست های دولت و قوانین و مقررات و تدوین راهکارهای تشویق و جذب سرمایه گذاری ایرانیان خارج از کشور از راهبردهای رشد سرمایه گذاری در کشور است.

رئیس اتاق بازرگانی فارس در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به افتتاح کنسولگری کشورهای قطر و عمان در استان فارس در آینده نزدیک، گفت: ما به عنوان بخش خصوصی انتظار داریم رایزنان اقتصادی به خصوص کشور قطر وعمان از  بخش خصوصی انتخاب شوند که اتاق های بازگانی به عنوان وظیفه ذاتی خود از این مهم حمایت می کند و مدیریت ارشد استان این موضوع را پیگیری کند.

رازقی گفت: اتاق بازرگانی فارس به عنوان نخستین اتاق موضوع مهم دیپلماسی اقتصادی را در دستور کار خود قرار داده و در این زمینه همایش های ملی و دوره های آموزشی را با همکاری دانشگاه امام صادق(ع) با هدف تبیین و تحقق شعار سال و فرمایشات مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد برگزار کرده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.