اعلام دلایل اصلی وقوع سیل در دروازه قرآن شیراز

خبرپارسی – عوامل اصلی بروز سیل در دروازه قرآن شیراز از سوی کارگروه بررسی عوامل وقوع این رویداد اعلام شد.

مدیر کل دفتر فنی استانداری فارس، شنبه در نشست ستاد بازسازی و بازتوانی خسارت ناشی از سیل در شیراز گفت: این کارگروه متشکل از دفتر فنی استانداری، سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، شرکت آب منطقه ای، اداره کل منابع طبیعی، اداره کل مدیریت بحران استانداری، شهرداری شیراز، کانون کارشناسان رسمی دادگستری و سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس است.

امیر حسین جمشیدی افزود: در این نشست، دلایل متعددی برای این رویداد مطرح شد که اعضا بر روی هفت دلیل اتفاق نظر داشتند.

وی، عدم تناسب حجم سیلاب و ظرفیت کانال احداثی را نخستین دلیل اعلام کرد و اظهار داشت: ظرفیت آبگیری کانال احداثی در دروازه قرآن در شرایط ایده آل و بدون مسدود شدن مسیر آن بین ۱۲ تا ۱۹ متر مکعب در ثانیه است که در این بارندگی بین ۴۰ تا ۴۵ متر مکعب در ثانیه آب به دهانه کانال می رسید.

جمشیدی اضافه کرد: دومین دلیل، کم شدن مقطع ورودی کانال به دلیل گرفتگی دریچه زباله گیر نصب شده در ورودی آن بود هرچند حتی اگر هیچ گرفتگی هم ایجاد نمی شد به دلیل کوچک بودن دهانه کانال، باز هم سه چهارم آب سرریز می شد.

پنجمین دلیلی که از نظر کارشناسان علت بروز سیل در دروازه قرآن شیراز شد را تغییر مسیر و مسدود شدن تعدادی از آبراهه های بالادست به علت احداث کمربندی شمال شرقی بوده است، مسدود بودن و نغییر مسیر تعدادی از آبراهه ها به آبراهه مجاور واقع در شمال کمربندی حدفاصل زیباشهر و جاده خرامه که منجر به جمع شدن و پس زدگی آب پت فنس احداثی شمال جاده شده و نهایتا باعث شکسته شدن فنس و رها شدن ناگهانی سیلاب به پایین دست و تشدید رواناب به سمت دروازه قرآن شده است .

وی ادامه داد: وجود نخاله های ساختمانی در مقاطع مختلف مسیرهای اصلی و فرعی منتهی به دروازه قرآن دیگر دلیل بروز سیل در دروازه قرآن اعلام شد.

جمشیدی، تغییر در محیط طبیعی حوزه آبریز (تغییر در پوشش گیاهی، شیب زیاد حوزه آبریز و ساخت و سازهای متعدد در مسیر را دیگر دلیل این اتفاق برشمرد.

وی، حوزه آبریز دروازه قرآن را ۲۳ کیلومتر مربع و محله سعدی را حدود ۵۶ کیلومتر مربع برشمرد و گفت: میانگین زیاد شیب حوزه دروازه قرآن (حدود ۳۰ درصد) از دیگر دلایل بروز سیل در شیراز اعلام شد.

مدیر کل دفتر فنی استانداری فارس، تغییر در مسیر کانال انتقال آب به رودخانه خشک در زمان احداث پل امام علی (ع) و عدم بازنگری طرح جامع دفع آب های سطحی با توجه به گذشت ۳۰ سال از زمان تهیه آن را از دیگر دلایل مطرح شده از سوی کارگروه بررسی علت وقوع سیل در شیراز اعلام کرد.

وی افزود: بر اساس آمار ایستگاه آب منطقه ای استان واقع در خیابان ارم، میزان بارندگی در شیراز از هشت صبح تا ۱۲ ظهر روز پنجم فروردین، ۲۶ و ۹ صدم میلی متر بود که ۱۸ و چهار دهم میلی متر از آن ظرف مدت ۱۵ دقیقه یعنی از ساعت ۱۱ و ۳۳ دقیقه تا ۱۱ و ۴۸ دقیقه باریده است.

جمشیدی گفت: بدون تردید با توجه به اختلاف ارتفاع خیابان ارم با دروازه قرآن، میزان بارش در آن منطقه بیش از خیابان ارم بوده است.

او افزود: در حالی که در طول سال ۹۶ میزان کل بارندگی در این استان ۱۳۰ میلی متر بود، در روز پنجم فروردین ۹۸ ظرف مدت ۱۵ دقیقه، ۷۶ میلی متر باران در شیراز بارید که بیانگر شدت بارندگی در آن مقطع است که منجر به جاری شدن سیل شد.

بر اثر وقوع سیل پنجم فروردین ۹۸ در دروازه قرآن شیراز، ۲۱ نفر جان باختند، ۱۶۴ نفر مصدوم شدند و خسارت های بسیاری به خودروهای در حال عبور وارد آمد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.