اداره کشور باید بر پایه اقتصاد باشد / بدون ارتباط با کشورهای دیگر نمی توان به رشد اقتصادی دست یافت

خبرپارسی – دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در حال حاضر اقتصاد کشور به سیاست یارانه می دهد در صورتی که نباید اینگونه باشد و باید اداره کشور بر پایه اقتصاد باشد.

محسن رضایی در جلسه هم اندیشی و تدوین سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه کشور که با حضور دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در این اتاق برگزار شد، افزود: بسیاری از کارشناسان و نخبگان کشور بعد از اتمام جنگ تحمیلی احساس کردند که دشمنان، ایران را در حوزه اقتصاد با مشکلات زیادی مواجه خواهند کرد که اکنون نیز اینگونه شده است.

وی بیان کرد: دادن اختیار امور به مدیران ایالت‌های اقتصادی راه حل برون رفت از این وضعیت است.

به اعتقاد او، ایجاد ایالت‌های اقتصادی و تمرکززدایی از قدرت اقتصادی در پایتخت نه تنها قدرت امنیتی کشور را …

بدون ارتباط با کشورهای دیگر نمی توان به رشد اقتصادی دست یافت

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس نیز در ادامه  گفت: بدون روابط عادی با کشورهای دیگر نمی توان به رشد اقتصادی مازاد دست یافت و قطعا تحقق ثبات اقتصادی به ثبات سیاسی می انجامد.

جمال رازقی در جلسه هم اندیشی و تدوین سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه کشور که با حضور دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در این اتاق برگزار شد، افزود: اهداف مهم همه دولت‌ها رفاه ،عدالت اجتماعی و بهبود معیشت است که راه رسیدن به این اهداف در سایه توسعه اقتصادی شکل می گیرد که در گرو تولید و صادرات است و برهمین اساس باید از تولیدکنندگان و صادرکنندگان حمایت جدی و اصولی انجام شود.

وی افزود: مبهم بودن آینده،عدم قطعیت، ریسک بالا، نبود فضای رقابتی، انحصار در بازار ، فرآیندهای پیچیده اداری ،تنگناهای اعتباری ،عدم سهولت تامین مالی و دخالت بخش عمومی در بازار قیمت گذاری ازجمله مواردی است که نفس اقتصاد را به شماره انداخته است.

رئیس اتاق بازرگانی فارس سهم صادرات ایران از بازارهای کشورهای همسایه را تنها ۲ درصد عنوان و ادامه داد: فعالان اقتصادی واقعی کشور از بازار خارج شده و نااهلان جای این قشر را گرفته‌اند؛ باید اعتماد و امنیت اقتصادی ایجاد کرد تا شرایط بهبود پیدا کند و تامین امنیت اقتصادی به سخنرانی نیست بلکه باید با روابط خارجی اصولی و پیوستن به بازار جهانی و تجارت بین المللی و روابط متعادل با همه کشورهای جهان و مصونیت کامل رسانه ها برای مبارزه با فساد اقتصادی وضعیت را به سمت بهبود پیش برد.

رازقی با اعلام اینکه غلبه سیاست بر اقتصاد موجب مشکل آفرینی در کشور شده، اظهارداشت: فرمان اقتصاد کشور در دست سیاست است و سوال مهم اینجاست که تا چه زمانی اقتصاد باید به سیاست رشوه دهد؟

وی اضافه کرد: سیاسیون یقین داشته باشند که در کشوری با اقتصاد بزرگ و قدرتمند، دست آنها برای سیاسی بازی نیز بازتر خواهد بود.

رئیس اتاق بازرگانی فارس ادامه داد: چرا برخی  از دست اندرکاران کشور مشکل تحریم را حل نمی‌کنند؟ آیا مردم ایران لایق ماندن در صف چند کیلوگرم مرغ و بطری روغن هستند؟

وی با بیان اینکه، ایران همانند کره شمالی عمل نخواهد کرد و منزوی نخواهد شد عنوان داشت: ضروری است الزامات جهانی را بپذیریم و فارغ از مباحث سیاسی پذیرش FATF اف ای تی اف یا الزامات گروه اقدامات مالی مصوب شود.

رازقی تصریح کرد: چرا موضوع اف ای تی اف حل نمی‌شود و تصمیم‌گیری در این باره به درازا کشیده؟ بارها راجع به این موضوع در اتاق بازرگانی ایران جلسات مکرر برگزار و در این باره بحث و تبادل نظر شده و ضروری است که فارغ از مباحث سیاسی پذیرش اقدام گروه مالی سریعا مصوب شود.

رییس اتاق بازرگانی استان فارس با بیان اینکه براساس مستندات اتاق بازرگانی ایران ۹۰ میلیارد دلار طی ۱۰ سال گذشته از کشور خارج شده است، اظهار کرد: تعامل با اقتصاد جهانی اکنون به حداقل ممکن رسیده و این مسأله سالانه حدود ۲۰ میلیارد دلار به کشور ضربه می زند.

در این جلسه نمایندگان بخش خصوصی به بیان دیدگاه های خود پرداختند.

خبرنگار: محمود شبان سروستانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.