تحول در زمینه آموزش حقوق، هدف ایجاد موسسه مشاهیر دانش بود

خبرپارسی – موسسه مشاهیر دانش که با همت جوانان حقوقدان ایرانی در سال گذشته راه‌اندازی شده‌ است با هدف و شعار «ایجاد تحول در زمینه آموزش حقوق» به ارایه آموزش‌های تکمیلی به دانش آموختگان این رشته می‌پردازد.

 فقدان کیفیت مطلوب در روند آموزشی رشته حقوق که در عمل با پیچیدگی‌های تخصصی همراه است،‌ متاسفانه منجر به ناآشنایی دانش آموختگان با مهمترین نهادهای مرتبط با این رشته یعنی دادگاه‌ها، محاکم قضایی و روند جاری در امور مرتبط با حقوق و قضا شده است. بعلاوه، این عدم شناخت، موجبات مغفول ماندن دیگر ظرفیتهای درآمدزایی در این حوزه را فراهم کرده است و به همین دلیل شاهد تمایل روزافزون دانش آموختگان حقوق به بخش‌های محدودی مانند وکالت، قضاوت و یا سردفتری هستیم. در این میان اگرچه از سوی اساتید فن، بارها بر ضرورت نوآوری در تدریس دروس حقوق در دانشگاه ها تاکید شده است، کماکان با کمبودهایی در این حوزه روبرو هستیم .

 در همین راستا موسسه مشاهیر دانش که با همت جوانان حقوقدان ایرانی در سال گذشته راه‌اندازی شده‌ است با هدف و شعار «ایجاد تحول در زمینه آموزش حقوق» به ارایه آموزش‌های تکمیلی به دانش آموختگان این رشته می‌پردازد.

این موسسه که به همت مهدی زارعی دانش‌آموخته حقوق دانشگاه تهران و مدرس تخصصی حقوق مدنی و سیدسجاد سیدجعفری دانش‌آموخته حقوق دانشگاه شهیدبهشتی و دانشگاه تهران، وکیل دادگستری و مدرس دانشگاه تاسیس شده‌ است برغم عمر یکساله خود، با استقبالی قابل توجه از سوی دانشجویان و دانش آموختگان حقوق روبرو شده است.

 شعبه شیراز این موسسه نیز به عنوان یکی از مراکز برتر در کشور دوره‌های تخصصی مرتبط با رشته حقوق را برگزار می‌ کند. در حاشیه برگزاری کارگاه های تخصصی حقوق این موسسه در شیراز، اعضای موسس مشاهیر و لیلا خواست‌خدایی مدیر مرکز شیراز طی یک نشست خبری در شیراز در حضور خبرنگاران به تبیین اهداف و برنامه‌های این موسسه پرداختند.

“در مشاهیر  تلاش ما پرکردن خلاء موجود بین دانشگاه و فضای کار است”

‎مهدی زارعی در این نشست با بیان اینکه سیستم سنتی آموزش در کشور ما دانشجویان را در یک سطح حداقلی نگاه می‌دارد گفت: متاسفانه دانشجویان، تازه پس از اخذ مدرک دانش آموختگی متوجه می‌شوند که برای ورود به بازار کار و ساختن آینده شغلی خود نیاز به مهارت هایی دارند که در دوره تحصیل به هر دلیلی آنها را نیاموخته اند.

تمام تلاش ما در مشاهیر پرکردن این خلاء است تا دانش آموخته حقوق مهارت لازم برای درآمدزایی را کسب و در نهایت استقلال خود را حفظ کند.

این مدرس دانشگاه با اشاره به ظرفیتهای مغفول در رشته حقوق گفت: حوزه کاری رشته حقوق تنها محدود به وکالت، قضاوت و یا سردفتری نیست، بلکه اگر دانشجویان به کسب مهارتهای مرتبط بپردازند می‌توانند در بخش های مختلف درآمدزایی بعضا بیشتری نسبت به موارد فوق-الذکر داشته باشند.

 وی با بیان اینکه اولویت مشاهیر فعالیت فراتر از حوزه‌های سنتی آموزش حقوق است گفت: با حضور اساتید متخصص به دنبال ایجاد نشاط در میان دانش آموختگان رشته حقوق هستیم تا در آنان اولا امید به آینده را احیا و ثانیا چشم‌اندازهایی روشن را تبیین کنیم که خود را بسیار فراتر از حداقل‌های قابل دسترس ببینند.

 این استاد دانشگاه دانش و تخصص را دو رکن اصلی برای  دانش آموختگان حقوق عنوان کرد و افزود: کسانی که وارد رشته حقوق می‌شوند باید به گونه‌ای حرکت کنند که با کسب دانش بالا،‌ ابتدا بتوانند خود را یک حقوقدان ببینند و در نتیجه بتوانند خدمات حقوقی مورد نیاز جامعه را به خوبی ارایه کنند که هدف ما در مشاهیر نهادینه کردن این دیدگاه و ایجاد این باور در ذهن دانشجویان و دانش آموختگان است. زارعی در ادامه به ظرفیتهای حوزه حقوق در شیراز اشاره کرد و گفت: خوشبختانه مرکز شیراز تبدیل به یک الگو برای تمام شعب مشاهیر در کشور شده است که با توجه به پتانسیل‌های موجود و مدیریت ساختارمند سرکار خانم خواست خدایی مدیر توانمند مرکز شیراز، آینده بسیار روشنی پیش ‌روی فعالان حقوق در شهر شیراز و استان فارس می بینیم.

“به کارگیری شیوه‌های جدید یادگیری از مهم‌ترین اهداف مشاهیر است”

‎سیدسجاد سیدجعفری در بخش دیگری از این نشست، پیشرفت تکنولوژی را مهمترین عامل در تسهیل آموزش دانست و گفت: امروزه با ظهور انواع تکنولوژی ها سختی کار از بین رفته‌ است و انسان امروز برای پیشرفت در هر حوزه‌ای تنها نیاز به اراده دارد. ما نیز سعی کرده ایم تا با به کارگیری شیوه‌های نوین یادگیری سختی آموختن را کاهش دهیم تا دانشجویان و دانش آموختگان حقوق دیگر مجبور به اتلاف سالها از عمر خود پشت سد آزمونهای حقوقی نباشند.

وی با بیان نگرانی از ساده‌انگاری مسایل حقوقی از سوی مردم گفت: از اهداف ما در مشاهیر، ‌ارائه آموزش‌های حقوقی مورد نیاز جامعه به ساده‌ترین زبان ممکن است تا تمام اقشار بتوانند دانش پایه حقوقی خود را ارتقا دهند.

این استاد دانشگاه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به استقبالی که از شیوه موسسه مشاهیر در ارائه مهارتهای مرتبط با حوزه حقوق شده‌ است گفت: در مدت کوتاه فعالیت موسسه مشاهیر از آغاز،‌ تعداد قابل توجهی از رتبه‌های تک‌رقمی آزمون وکالت ۱۳۹۹، دانشجویان مشاهیر بودند. بعلاوه کسب بالاترین تراز در آزمون وکالت سال ۹۹ توسط دانشجوی مشاهیر جناب آقای عباس حمید از افتخارات موسسه مشاهیر است.

سیدجعفری در ادامه با اشاره به رسالت اجتماعی این موسسه گفت: موسسه مشاهیر درکنار دوره‌های کاملا رایگان و البته کیفی خود،‌ برای رفع معضل تعدد منابع آزمون وکالت، یک دوره ۶ماهه مدون آموزشی مشتمل بر ۸۰۰ ساعت آموزش جامع را نیز ارائه داده است که برای موفقیت داوطلبان در آزمون بسیار مفید است.

“حقوقدان‌شدن مهمتر از دغدغه وکالت است”

‎در بخش دیگری از این نشست، لیلا خواست‌خدایی مدیر مرکز شیراز موسسه مشاهیر «حقوقدان شدن» را مهمترین غایت دانشجویان این حوزه برشمرد و گفت: اگردانشجویان و کارآموزان رشته حقوق پیش و بیش از هر چیز در پی «حقوقدان شدن» باشند بهتر می‌توانند در این حوزه حساس به انجام وظیفه مهم خود در جامعه بپردازند و صرفا به دنبال وکالت رفتن، تضمینی برای خلق آینده روشن برای فرد نخواهد بود. ایجاد این تحول در دیدگاه دانشجویان حقوق یکی از زیباترین و کلیدی ترین اهداف موسسه مشاهیر است.

خواست‌خدایی ادامه داد: خوشبختانه در حال حاضر در قالب فعالیت های موسسه مشاهیر به دنبال اجرایی کردن ایده‌های خود پس از نزدیک به دو دهه تحصیل و تحقیق در خارج از کشور و انتقال شیوه‌های نوین آموزشی و تجربیات عملی خود به دانشجویان هستیم.

وی همچنین عمل به رسالت اجتماعی را یکی از مهمترین اهداف و وظایف مجموعه مدیریتی مشاهیر عنوان کرد و گفت: این نوید را به هم‌استانی‌ها و همشهریان عزیز می‌دهیم که موسسه مشاهیر ارتقای دانش حقوقی اقشار و صنوف مختلف جهت مواجهه با مسائل مبتلابه حقوقی و صنفی  خود را بسیار ضروری می داند و به همین دلیل برگزاری سلسله کارگاه‌های حقوقی برای صنوف را تدارک دیده است. خالی از لطف نمیبینم در همین جلسه اعلام کنیم که ازجمله این کارگاه ها، ‌سلسله مباحث حقوق مطبوعات و رسانه هاست که بویژه برای شما خبرنگاران عزیز و اصحاب رسانه اجرایی خواهیم کرد تا قدمی هرچند کوتاه در جاده بلند ارتقابخشی به کیفیت خدمات تخصصی شما عزیزان برداشته باشیم.

خبرنگار: محمود شبان سروستانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.