آرامستان دارالسلام شیراز به مجموعه گردشگری تبدیل شود

نائب رئیس شورای اسلامی شهر شیراز گفت: با توجه به قدمت قبرستان و ارزش‌های تاریخی، فرهنگی و هنری آرامستان دارالسلام شیراز، امکان تبدیل شدن به یک مجموعه ارزشمند گردشگری در بعد ملی را دارد.

 

محمد تقی تذروی  در یکصد و پنجاه و ششمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر شیراز در نطق پیش از دستور در خصوص وضعیت و امور مربوط به آرامستان‌های شهر شیراز در خطاب به شهردار کلان شهر شیراز، اظهار کرد: آرامستان دارالسلام شیراز یکی از قدیمی‌ترین آرامستان‌های ایران واقع در کلان شهر شیراز به شمار می‌رود که هزاران کتیبه، سنگ، نقش برجسته تاریخی از قرن ششم هجری تا دوران معاصر نیز در آن به چشم می‌خورد.

 

وی افزود: این آرامستان با سابقه تاریخی بیش از هزار سال که طی سالیان متمادی مدفن صدها تن از علما، عرفا، مشاهیر، هنرمندان و دانشمندان بزرگ در صور مختلف بوده است و می‌تواند بی تردید سند هویت شیراز باشد، مکانی که معنایی آشنا در مجموعه خاطرات جمعی مردم شهر شیراز دارد که اسناد گرانقدر فرهنگی این شهر در لایه لایه‌های خاکش مدفون است، اما متأسفانه در گذر زمان رو به فراموشی سپرده شده است.

 

نایب رئیس شورای اسلامی شهر شیراز تصریح کرد: با توجه به قدمت قبرستان و ارزش‌های تاریخی، فرهنگی و هنری مجموعه، امکان تبدیل شدن به یک مجموعه ارزشمند گردشگری در بعد ملی وجود دارد و پیشنهاد می‌شود تا اجرای طرح‌های کلان که در خصوص این آرامستان صورت می‌پذیرد جهت خرسندی شهروندان شیرازی و دوست داران میراث و فرهنگ این شهر و همچنین در راستای معرفی و شناساندن این مکان با ارزش تاریخی به گردشگران دستورات لازم را جهت نصب تابلو و کتیبه‌ای که نشان از هویت تاریخی و فرهنگی است در ورودی‌های این قبرستان تاریخی صادر شود.

 

تذروی ادامه داد: کلانشهر شیراز دارای آرامستان‌های محلی است که جهت دفن متوفیان بومی محل فعال بوده و از سوی خیرین محلی آمبولانس‌هایی به منظور حمل و نقل و انتقال متوفی به این آرامستان‌ها اهدا شده است که هم‌اکنون جا به جایی متوفیان توسط این آمبولانس‌ها در محلاتی نظیر گویم، قصر قمشه، قصردشت، پودنک و ابیوردی متوقف شده و می‌بایست این انتقال توسط شرکت‌های حمل و نقل متوفی صورت گیرد که این امر خود علاوه بر اینکه موجب تحمیل هزینه‌های گزاف به خانواده‌های متوفیان می‌شود و احتمال دارد شرکت‌ها نیز در انحصار افراد خاصی قرار گرفته باشد.

 

وی اضافه کرد: ضرورت دارد جهت رفاه حال شهروندان خصوصاً اقشار ضعیف جامعه دستورات لازم را جهت از سرگیری فعالیت این گونه آمبولانس‌ها صادر شود.

 

نایب رئیس شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به اینکه ظرفیت دارالرحمهشیراز در حال تکمیل بوده و دیگر عملیات تغسیل، کفن و دفن اموات در این مکان انجام نگرفته و به آرامستان بهشت احمدی منتقل شده است، اظهار کرد: از آنجا که برخی از شهروندان دارای قبوری در آرامستان دارالرحمه جهت دفن متوفیان خود هستند ضرورت دارد جهت پیشگیری از تحمیل هزینه‌های گزاف جابه‌جایی به خانواده چنین متوفیانی، با هماهنگی اوقاف و مجموعه مدیریت محترم دارالرحمه عملیات تغسیل اموات در همان محل آرامستان دارالرحمه صورت گیرد.

 

تذروی ابراز امیدواری کرد: در سایه لطف و عنایت الهی و توجهات حضرت ولیعصر (عج) با همکاری و همدلی همکاران اهداف و برنامه‌های پیش رو با جدیت هر چه بیشتر پیگیری و اجرایی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.