خانه » اخبار ویژه » گفت و گوی خبر پارسی با بازیگر نقش مریم مقدس(ع)/شبنم قلی خانی:دوست دارم نقش فروغ فرخزاد را بازی کنم

گفت و گوی خبر پارسی با بازیگر نقش مریم مقدس(ع)/شبنم قلی خانی:دوست دارم نقش فروغ فرخزاد را بازی کنم

پیوند ثابت https://khabarparsi.ir/?p=12722

خبر پارسی – سیما جفاکش: شبنم قلی خانی را از کودکی و همچون بسیاری از افراد دیگر با فیلم و سریال مریم مقدس شناختم ،از همان روزهای کودکی این بازیگر برایم به چهره ای محبوب و دوست داشتنی تبدیل شد و تا همین الآن که دوران کودکی و نوجوانی را پشت سر نهاده و دستی بر قلم دارم تمام کارهایش در تلویزیون را دنبال می کنم.

به بهانه ی سال نو میلادی و ایام تولد حضرت مسیح (ع) با او به  گپ و گفت نشستم. ، او در این گفت و گو از فعالیت ها و تجربیات چندین و چند ساله اش در تئاتر و سینما و تلویزیون ،تا حس مادر شدنش گفت و تاکید کرد :از بین تمام کارهایش مریم مقدس را از همه بیشتر دوست دارد و نسبت به این کار حس خاصی دارد .

قبل از شروع گفت و گو برای آشنایی بیشتر خوانندگان مختصری از بیوگرافی او را از نظر می گذرانیم.
شبنم قلی‌خانی در ۱۹ آبان در تهران متولد شد ، فعالیت بازیگری را در سال ۱۳۷۶ با بازی در تئاتر آنتیگونه در تئاتر شهر تهران آغاز کرد و مورد توجه شهریار بحرانی قرارگرفت و در فیلم سینمایی مریم مقدس به کارگردانی وی درخشید. او نقش مریم، مادر عیسی مسیح را در این فیلم سینمایی ایفاکرد و در نخستین مجموعهٔ تلویزیونی خود به نام اولین شب آرامش به کارگردانی احمد امینی باز هم درخشید.

در سال ۲۰۰۵، نخستین اثر خود به نام حقیقت یک دست‌فروش را که یک فیلم مستند بود، کارگردانی‌کرد و وارد عرصهٔ کارگردانی شد. او تاکنون چندین فیلم مستند و کوتاه و یک فیلم انیمیشن را کارگردانی کرده‌است و تاکنون در حدود ۱۶ فیلم سینمایی و هشت مجموعه ی تلویزیونی به ایفای نقش پرداخته است.


*از نظر شبنم قلی خانی تفاوت بین بازیگریِ تئاتر و تلویزیون و سینما در چیست؟علاقه ی شما بیشتر به کدام حوزه هست؟

-تفاوت اساسی این است که وقتی شما کاری را روی صحنه ی تئاتر انجام می دهید فقط خودتان هستید و تماشاچی ،شما را از نزدیک و بدون هیچ واسطه ای می بیند و از شروع تا پایان نقش شما را می سنجد و به نظر من بازی در تئاتر بسیار سخت تر است .

در سینما و تلویزیون کارگردان می تواند لحظه به لحظه کات بدهد و بازی شما را با استفاده از نورپردازی و زاویه های مختلف تصویربرداری،گریم و لباس ،تدوین و تمام این موارد به نوعی رتوش کند و همین باعث می شود که بازی شما در سینما و تلویزیون خیلی بهتر جلوه داده شود و خیلی از ایرادهای کار شما دیده نشود ،اما در تئاتر این موارد وجود ندارد. در تئاتر فقط بازیگر هست و صحنه و تماشاچیِ امروزه که بسیار باهوش و فهیم هست و بسیاری از تماشاگران سینما و تئاتر با فیلم های روز دنیا درارتباطند به همین دلیل به خوبی می توانند بازی خوب از بد را تشخیص دهند .

بازیگری تئاتر به این هم بستگی دارد که در چه سالنی بازی می کنید ،بعضی از سالن ها کوچکترند و بعضی سالن ها بزرگتر و بازیگر مجبور هست که در بازی و تُن صدایش تمرکز و اغراق بیشتری داشته باشد، تا افرادی هم که در آخر سالن نشستند به خوبی بازیِ بازیگر را ببیند و صدایش را به خوبی بشنوند،اما بازی ،در تصویر این طور نیست یک مقدار کار ظریف تر هست ،بخصوص سینما که قرار هست تصویرشان روی پرده ی بزرگی پخش شود خیلی با ظرافت بیشتری بازیِ بازیگر دیده می شود و کوچکترین نگاه ،پلک زدن و حتی نفس کشیدن بازیگر خیلی دیده می شود و بازیِ بازیگر باید خیلی عالی و بدون خطا باشد تا با ظرایف خاص خودش به تماشاچی نشان داده شود همان طور که گفتم علاقه ی من بیشتر به بازی در تئاتر است و علتش این هست که احساس می کنم روی صحنه یک مقداری رهاتر هستم تا بازی در تصویر.
* داستان یک عذرخواهی از آقای امانوئل که در حال حاضر بازی می کنید چندمین کار تئاتر شما هست ؟

– اولین باری که در تئاتر بازی کردم سال ۷۶ بود.قبل از فیلمبرداری مریم مقدس،من تئاتر آنتیگونه را کار می کردم و یک سال هم در تمرین همان کار بودم و چون رشته ی دانشگاهی خودم هم تئاتر هست تا به حال خیلی کار تئاتر داشتم و این تئاتر جدید،پنجمین یا ششمین کار تئاتر من هست ،قبل از آن هم اجرای پوست انداختن را در سالن ارغنون داشتم و تئاتر جدید هم که در سالن پالیز اجرا می شود و تا اوایل بهمن هم اجرای آن ادامه دارد.

*در مورد این تئاتر بیشتر بگویید .بازیگرانی که با شما همبازی هستند ؟درون مایه و قصه ی آن ؟

-این تئاتر یک کار فانتزی است. داستان عذرخواهی از آقای امانوئل که از روی یک متن خارجی است و یک مقدار طنز هست و نقش من هم نقش متفاوتی هست.
بازیگران دیگر این تئاتر هم  سیماتیرانداز،سام قریبیان ،خودم ، مارال فرجاد ،ناصر عاشوری ، قیس سپهری و یک سری از بازیگران جوانی که در صحنه هستند. درونمایه ی کار هم فانتزی و یک مقداری هم طنز هست و در جاهایی موزیکال می شود که برای تماشاچی کار جذاب و جالبی است و فکر می کنم که در کارهای تئاتری کار جدیدی است .

* قصد دارید به همراه گروه برای اجرای این تئاتر به شهرهایی همچون شیراز بیایید؟

-خیلی دوست داریم این اتفاق بیفتد اتفاقا تهیه کننده ی ما هم بسیار دوست دارد که این تئاتر در شیراز و اصفهان روی صحنه برود ،که اگر این اتفاق بیفتد بسیار موجب خوشحالی ما می شود.

*کدام از کارهای خودتان را بیشتر از همه دوست دارید ؟و به نظر خودتان کدام کارتان مادر کارهای دیگر شما هست ؟

-من فیلم و سریال مریم مقدس را مادر تمام کارهایم می دانم و این‌ کار‌ را از همه بیشتر دوست دارم به این علت که شروع کارم با این نقش بود،و نقشی هست که همیشه برای من قابل احترام و بسیار ارزشمند هست ،مریم مقدس را مادر همه ی کارهای خودم می دانم و خیلی خوشحالم که با این کار شروع کردم.

*به مادر اشاره داشتید . از حس مادر شدن برایمان بگوئید

-دختر من الان یک سال و پنج ماهش هست و خیلی خوشحالم که حس مادر شدن را تجربه کردم . مادر بودن یک مسئولیت بسیار سنگینی هست و من دوست دارم در حالی که مادرِ مسئولیت پذیری برای فرزندم هستم ،در کارم هم موفق باشم که وقتی دخترم بزرگ شد ،خوشحال باشد از اینکه مادر موفقی دارد و بتواند به این موضوع افتخار کند.

کار در تلویزیون را بیشتر می پسندید یا سینما یا تئاتر؟
– برای من خیلی فرق نمی کند من می گویم نقش باید در یک کار خوب و تأثیرگذار باشد ،مثلا همین نقشی که در سریال هشت و نیم دقیقه بازی کردم و اخیرا پخش شد و من خیلی خوشحال بودم که نقشی را در این سریال بازی کردم که برای خیلی ها الگو بود و بعد از اینکه این سریال پخش شد خیلی از خانم ها برای من پیام می ذاشتن و می گفتن که ما خیلی از نقش یکتا در این سریال یاد گرفتیم . این موضوع برای خود من هم خیلی مهم بود ،که نقشی را بازی می کنم حتی اگر ذره ای بتواند به مخاطبانش مواردی را بیاموزد و این برای من بسیار خوشحال کننده بود.

*تا حالا دوست داشتید با کدام از بازیگران همبازی شوید که هنوز این اتفاق نیفتاده؟

-من دوست داشتم با تمام بزرگانی که در عرصه ی بازیگری پیشکسوت من هستند همبازی شوم ،که خدا را شکر با خیلی از این بزرگان همبازی بودم و با بعضی از این عزیزان هم هنوز نشده که همبازی شوم ،مثلا دوست داشتم با استاد انتظامی و جناب رضا کیانیان و آقای پرویز پرستویی همبازی شوم اما هنوز نشده، امیدوارم روزی پیش بیاید .

در بین خانم ها دوست داشتم با خانم معتمدآریا همبازی شوم که این اتفاق چند سال پیش افتاد اما متأسفانه این فیلم توقیف شد ،دوست داشتم با خانم رؤیا تیموریان همبازی باشم که‌خوشبختانه این اتفاق در اولین کارم مریم مقدس پیش آمد . با خیلی از پیشکسوتان دوست دارم  همبازی شوم و کار کنم.

کدام نقش را دوست داشتید بازی کنید که هنوز فرصت آن برایتان پیش نیامده ؟

-من خیلی از نقش ها را دوست دارم بازی کنم اما بیشتر دوست دارم در تاریخ معاصر خودمان و شخصیت هایی که در تاریخ معاصر کشورمان هستند بازی کنم ،مثلا اولین زن وکیلی که در ایران وجود داشته ،اولین زن وزیری که در ایران بوده. خیلی دوست دارم  این دست از نقش ها را بازی کنم و یکی از نقش هایی که همیشه دوست داشتم آنرا بازی کنم ،نقش فروغ فرخزاد هست چون ایشان از زنان شاعر معاصر کشور ما هستند که همیشه در مورد این شخصیت حرف و قصه زیاد بوده و چقدر خوب می شود که یک روز یک کارگردانی قصه ی زندگی ایشان را به تصویر بکشد.

*شبنم قلی خانی بیشتر دوست دارد نقش های مثبت را بازی کند ؟قبول دارید که نقش منفی یا حتی خاکستری به چهره ی معصوم و مهربان شما خیلی نمی آید؟

-من اصلا دوست ندارم بیشتر در نقش مثبت بازی کنم و قبول ندارم که اگر چهره ی مثبتی دارم فقط باید نقش مثبت بازی کنم و دوست دارم به عنوان بازیگر هر نقشی را بازی کنم ،چه نقش مثبت و چه نقش منفی ،تا بتوانم این طور بازیگری خودم را در نقش های مختلف و متفاوت نشان دهم و شاید خیلی از کارگردان ها چنین ریسکی نکنند.

کسی که چهره ی مثبتی دارد معمولا به او نقش منفی نمی دهند ،ولی من برای شخص خودم خیلی دوست دارم که این اتفاق بیفتد و نقش منفی هم بازی کنم ،آن وقت هست که مردم می توانند در مورد بازیگری من قضاوت کنند که من درنقش منفی چگونه هستم،چون در نقش مثبت که چهره ام به من کمک می کند و شاید در ایفای نقش مثبت کار زیاد عجیبی نمی کنم.

شبنم قلی خانی  این آرامش و معصومیت چهره و رفتار و اخلاقش را از کجا دارد ؟

-آرامشی که در چهره ی من وجود دارد و البته شما به من لطف داشتید که این سوال را پرسیدید یک چیز خدادادی هست و امیدوارم که این آرامش و هدیه ای که خداوند به من داده را بتوانم حفظ کنم و آرامشم را از دست ندهم .

امیدوارم چه آرامش چهره و چه آرامش اخلاقی خودم را همیشه حفظ کنم ولی به هر حال من هم مثل خیلی از آدم ها مواقعی عصبانی می شوم و آرامش خودم را از دست می دهم اما همیشه سعی می کنم که ناراحتی و عصبانیتم را کنترل کنم.

*چقدر بازیگری ،در زندگی شما،برایتان در اولویت قرار دارد؟

-بعد از خانواده ام . بعد از توجه به همسرو فرزندم بازیگری شغل من هست و بعد از خانواده برایم در اولویت قرار دارد. بازیگری برایم مهم است اما به خاطر آن دست به هر کار و هر تصمیمی نمی‌زنم ،من اول از هر چیز آرامش خودم و خانواده ام را در اولویت قرار می دهم و بعد از آن کارم را.

با توجه به اینکه زمانی که شما در فیلم مریم مقدس بازی کردید سن کمی داشتید و نوزده ساله بودید چگونه از پس بازی چنین نقش بزرگ و سنگینی برآمدید؟

کمک و هدایت کارگردان این فیلم آقای شهریار بحرانی که جزو کارگردانان بسیار خوبی هستند اما متاسفانه در سال های اخیر بسیار کم کار کردند .کمک ایشان تاثیر زیادی داشت. من آن موقع در بازیگری کم تجربه بودم و دانشجوی تئاتر بودم ولی تا آن زمان کار تصویر نداشتم و فقط قبل از فیلم مریم مقدس یک بار تئاتر کار کرده بودم ،و کمک و هدایت آقای بحرانی کمک بسزایی در بازی من داشت ،تا بتوانم این نقش را به خوبی بازی کنم و از این بابت بسیار خوشحالم که این نقش ماندگار شد و بعد از ۱۵،۱۶ سال هنوز تلویزیون این فیلم را پخش می کند ،و مردم آن را تماشا می کنند و فیلم مریم مقدس را همچنان دوست دارند.

بازی که بازیگر در یک فیلم یا سریال دارد مجموعه ای از موارد مختلف و حاصل کارهای تمام عوامل آن فیلم و سریال هست ،کارگردان ،طراح صحنه ،طراح لباس ،فیلمنامه ای که وجود دارد ،موسیقی فیلم و همین اواخر که این فیلم دوباره پخش می شد من بیشتر توجه به موسیقی فیلم مریم مقدس کردم و دیدم که چقدر موسیقی فیلم تأثیرگذار هست و کمتر در این سال ها شاهد چنین موسیقی های مؤثری در سینما و تلویزیون بودیم همه ی این ها وقتی خوب باشد مسلما کار بازیگر هم دیده می شود ولی اگر ‌هر کدام از اینها دچار مشکل شوند یا در کارشان خوب نباشند کار بازیگر هم کمرنگ می شود و دیده نمی شود و من بسیار خوشحالم که کارم را از مریم مقدس شروع کردم،و با این نقش توانستم در ذهن مخاطب سینما و تلویزیون ماندگار شوم و هنوز هم خیلی از مردم وقتی مرا در خیابان و کوچه و بازار می بینند هنوز مرا به اسم مریم مقدس می شناسند.

*بعد از اینکه مریم مقدس پخش شد عکس العمل و استقبال مردم و به خصوص مسیحیان در مورد این فیلم چگونه بود ؟

-همان سال که فیلم و سریال مریم مقدس پخش شد از طریق برنامه ای عوامل این فیلم به کشور لبنان دعوت شدیم ، هم مسیحیان و هم مسلمانان کشور لبنان خیلی این کار را دوست داشتند .

در ایران هم مسیحیان عزیز بسیار این کار را دوست داشتند و به خاطر دارم این فیلم بعد از اینکه در ایران اکران شد در چندین کشور مختلف دنیا اکران و نمایش داده شد.قصه ی مریم مقدس یک قصه ی جهانی است و تمام ادیان ،شخصیت حضرت مریم (س) را دوست دارند ،حتی این فیلم را برای پاپ در ایتالیا برده بودند و این فیلم را تماشا کرده بود و خیلی دوست داشت ،وقتی با فیلم هایی که در جهان در مورد حضرت مریم (س) ساخته شده فیلم مریم مقدس را مقایسه می کنیم می بینیم که از آنها چیزی کم‌ ندارد و حتی ممکن هست در‌مواردی یک پله هم بالاتر از سایر فیلم‌ها با این مضمون و موضوع باشد.
*پیام شبنم قلی خانی به مناسبت سال نو میلادی

-پیام من برای سال جدید میلادی آرزوی صلح و دوستی و مهربانی بین همه ی مردم دنیا هست فرقی نمی کند هر جای دنیا که مردم زندگی می کنند وقتی جنگی اتفاق می افتد و یک سری از آدم ها از بین می روند و بچه هایی که به خاطر جنگ بی سرپرست می شوند و تمام ما در این طرف دنیا از این اتفاقات دردناک ناراحت می شویم و دلمان می‌گیرد و دوست داریم که هیچ کودکی بی سرپرست نباشد ،فقر و بیماری نباشد و همه جا صلح و آرامش باشد و امیدوارم که در سال جدید میلادی ،در سراسر جهان شاهد دوستی ها و صلح و آرامشِ خوبی باشیم .

*حرف پایانی شما؟
-از شما تشکر می کنم.من خودم شیرازی ها و شهر شیراز را بسیار دوست دارم . اخیرا هم به برنامه خوشاشیراز آمده بودم و امیدوارم که حتما بتوانیم اجرای تئاتر جدیدمان را به شیراز هم بیاوریم و در شیراز هم به امید خدا اجرا داشته باشیم و امیدوارم که شاهد ساخت فیلم ها و سریال هایی باشیم که در آن ها زندگی شعرای بزرگ ایرانی که بزرگ ترین آنها حافظ و سعدی هستند به تصویر کشیده شود تا این شخصیت های مهم فرهنگی و ادبی ما از طریق ساخت این فیلم ها به نسل جدید شناسانده شوند و بچه های ما هم بتوانند این شخصیت های فرهنگی بیشتر آشنا شوند .

 

1 دیدگاه

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

bigtheme