گفت و گوی تفصیلی خبر پارسی با دکتر ایمانیه؛بخش اول پزشک خانواده / داروی بیماران در طرح پزشک خانواده رایگان است!/نمی توانیم مصادیقی که افراد خلاف کردند را به عنوان قانون تلقی کنیم

خبر پارسی در تمام این چند ماه تریبون منتقدین دکتر ایمانیه ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی شیراز بوده و البته خواهد بود! این اما معنایش سلب حقوق دانشگاه و مدیریت محترم آن نیست که خبر پارسی از مکتبی نشات گرفته که شعارش «زنده باد مخالف من است». بر همین اساس وقتی برخی دوستان شورای شهر شیراز واسطه شدند تا دیدار و گفت و گویی با دکتر ایمانیه داشته باشیم اخلاق رسانه ای ایجاب کرد که بلافاصله از این پیشنهاد استقبال کنیم.هر چند اخلاق حرفه ای رسانه نیز ایجاب می کرد که در انعکاس مطالب یک طرفه قضاوت نکنیم و تماسی با مدیر محترم دانشگاه داشته باشیم. می پذیریم در این زمینه قصور کردیم اما انتظار داشتیم مدیران محترم دانشگاه در تماس با خبر پارسی  به منتقدین خود پاسخ مناسبی می دادند اما متاسفانه این اتفاق صورت نگرفت و «خبر پارسی» را بدون شناسنامه خواندند! از طرف دیگر خبر پارسی افتخار دارد که در بخش دیدگاه ها همه دیدگاه های موافقین ریاست محترم دانشگاه را بدون سانسور منتشر کرد، اتفاقی که در خصوص منتقدین ریاست دانشگاه صورت نپذیرفت و بسیاری از نظرات منتقدین را در بخش دیدگاه ها یا حذف کردیم یا ویرایش! با این وجود حق مدیریت دانشگاه است که به تفصیل پاسخگوی انتقادات باشد.

در هر صورت در دو نوبت که هر دو ،روز تعطیل بود خدمت دکتر ایمانیه رسیدیم تا ایشان در روز تعطیل که قاعدتا به خانواده محترمشان تعلق دارد، پاسخگوی سئوالات منتقدان خود باشد.نکته قابل تقدیر در نشست دوم خبر پارسی با دکتر ایمانیه این بود که ایشان علی رغم درد شدید پا که به زور راه می رفت بر قرار خود حاضر شد که همین جا از وقت شناسی و وفای به عهد ایشان در این رابطه تشکر می کنیم. ایشان همچنین در طول گفت و گو با دقت و حوصله به همه سئوالات ما گوش و پاسخ داد که باز هم از این نظر دکتر ایمانیه را ستایش می کنیم. با این وجود در برخی موارد خبر پارسی از پاسخ های دکتر ایمانیه قانع نشد اما قضاوت را بر عهده مخاطبین عزیز می گذاریم و این حق را برای جامعه فرهیخته دانشگاه قائل هستیم که چنانچه نقدی بر دیدگاه های ریاست دانشگاه علوم پزشکی شیراز داشته باشند،آن را منتشر کنیم با این توضیح که همانند گذشته چارچوب نقد و حفظ حرمت ها رعایت شود .

در بخش اول گفت و گوی تفصیلی «خبر پارسی» با دکتر ایمانیه مباحث مربوط به پزشک خانواده را مطرح کردیم هرچند ایشان اصرار داشت در این رابطه یک گفت و گوی مجزا و مفصل داشته باشیم.نکته دیگری که دکتر ایمانیه بر آن تاکید داشت،این بود که معصوم نیست و حتما اشتباهاتی در مدت مدیریتش داشته است. این شما و این بخش اول گفت گوی ما با رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز.

*ضمن تشکر از اینکه روز تعطیل خود را به ما اختصاص دادید.برای ورود از یک سئوال کلی شروع می کنیم.می دانیم شما مدیر منتسب به دولتی هستید که مدعی شعار «عدالت محوری» بود.تعریف شما از عدالت چیست؟

دکتر ایمانیه: با تشکر از اینکه به دنبال شفاف سازی هستید.بر اساس اعتقادات دینی ما تعریف عدالت،«گذاشتن هر چیز سر جای خودش است». عدالت بخصوص برای سلامت شاید طبق یک تعریفی،همین سطح بندی خدمات سلامت است که در کشور سال هاست وجود دارد و قانون آن هم موجود است.هم دولت محترم تاکید کرده و هم مجلس محترم. به شرطی که دچار فشارهای سیاسی نشود،این می تواند مبنای خوبی باشد برای عدالت در حوزه سلامت در جامعه. در این قانون و در آئین نامه هر منطقه جغرافیایی در کشور بر اساس جمعیت و دسترسی تعریف کردند که باید مثلا چند تخت بیمارستانی داشته باشد و یا چه تجهیزات پزشکی باید داشته باشد و چه نوع تخصص هایی داشته باشد.گرچه متاسفانه از مدتی که از ابلاغ این قانون گذشته،اینجوری نبوده که مسئوولین بتوانند تصمیمات خود را مبتنی بر این قانون بگیرند.در بسیاری از موارد،علی رغم اینکه اطلاع رسانی هم می شود که مثلا این بار بیمارستانی تختش کم است.یا مثلا فلان تجهیزات را می خواهد و یا فلان تخصص را به ما بدهید.

هر چقدر که ما اصرار می کنیم طبق این قانون سطح بندی، مثلا قرار شده به این شهرستان یا این منطقه این ۵ تخصص تعلق بگیرد و قرار نیست تخصص ششمی بیاید باز دوباره دچار چانه زنی می شویم! بنابراین به نظر می رسد اگر این قانون اجرا شود،تا حدودی عدالت در سلامت محقق می شود.

اما جنبه دوم. ما معتقدیم در نظام اسلامی و در کشوری که نام مبارک اسلام را با خود به همراه دارد،باید مردم در ارتباط با مسائل مالیِ مرتبط با سلامتشان دغدغه ای نداشته باشند.  امروز به گفته وزیر محترم بهداشت تقریبا ۷۰ تا ۷۵ در صد هزینه های مربوط به درمان را مردم از جیب خود پرداخت می کنند. در صورتی که بخصوص در ارتباط با طبابت تا آن جایی که من برداشت کردم این است که مردم بتوانند خدمات سلامتشان را بگیرند و هیچ ارتباط مالی بین پزشک و بیمار نباشد.پزشک حقوق خود را از دولت اسلامی باید بگیرد نه از مردم و این هم متاسفانه یکی از مشکلات جدی است که مانع اجرای عدالت در سلامت شده است.بنابراین در مجموع معتقدم که اولا نمایندگان محترم مردم،فرمانداران محترم،ائمه محترم جمعه،روسای محترم شورای اسلامی شهر و روستاها قبول کنند که ما بتوانیم سطح بندی را اجرا کنیم. ثانیا مجلس محترم و دولت محترم قبول کنند اعتبارات سلامت کشور به نحوی تامین شود که مردم واقعا از پرداخت های مالی نجات پیدا کنند.

*متشکرم اما باید عرض  کنم یکی از تعاریف عدالت نیز گرفتن «داد» مقابل «بیداد» است.بیداد به معنای «بی عدالتی» است. از نگاه فقهی هم اگر بخواهیم به بحث عدالت نگاه کنیم،«عادل» در نگاه فقهی کسی است که «گناه کبیره نکند» بر «گناه صغیره هم اصرار نورزد» همین موضوع و همین تعریف کار را برای همه سخت می کند. نه برای من نوعی یا شمای نوعی که حتی برای مقامات بالای دولتی و حکومتی هم مطابق این تعریف کار سخت می شود.اما دوست دارم از زاویه ای به «عدالت» بپردازم که یک معنایش «سلب حقوق نکردن» است.با توضیحاتی که شما فرمودید،من سئوالم را از طرح «پزشک خانواده» شروع می کنم.تعریفی که شما ارائه دادید بخشی از آن جای بحث دارد.با اجرای این طرح،به نظر می رسد بسیاری از خانوده ها از «حقوقشان سلب شدند». به این دلیل که ما با اجرای این طرح،به نوعی به خانواده ها گفتیم:شما حق ندارید ساعت ۷ شب به بعد مریض شوید!خود من به عنوان یک شهروند علی رغم اینکه پول بیمه می دهم و بیمه موظف است در مقابل پولی که به او می دهم در هر ساعت از شبانه روز به من خدمات بدهد،الآن این خدمات و در واقع حقی که دارم از من سلب شده است.ساعت ۷ به بعد به درمانگاه مراجعه کنی،می گوید:ساعت پزشک خانواده تمام شده.چرا من نوعی که دارم پول بیمه می دهم،حق ندارم از بیمه استفاده کنم؟روز تعطیل هم حق ندارم استفاده کنم! این به معنای سلب حقوق از مردم نیست؟و اگر به معنای سلب حقوق از مردم باشد،پس عدالتی که شما اشاره کردید،چه می شود؟

دکتر ایمانیه: ببینید ممکن است موردی، کسی خلاف کند که قابل پیگرد هم است.ما نمی توانیم به مصادیقی که افراد خلاف کردند آن را به عنوان اصل قانون تلقی کنیم. اتفاقا یکی از راههای میان بر برای رسیدن به عدالت در سلامت به شرطی که به صورت کامل اجرا شود،همین طرح پزشک خانواده است.استدلال های آن را خدمت شما عرض می کنم.

در کشورهایی که سعی کردند،عدالت در سلامت را جدی تر بگیرند،مثل کانادا یا انگلستان یا هلند،یا سوئد یا کلا کشورهای اسکاندیناوی یا استرالیا،آنهایی که پزشک خانواده را بیش از ۴۰ یا ۵۰ سال اجرا می کنند،این ها هم از نظر رتبه بندی سلامت دنیا،رتبه بالاتری دارند و هم هزینه های کمتری به نسبت سایر کشورها یی که طرح پزشک خانواده را اجرا نمی کنند،دارند،مثل آمریکا . یعنی با هزینه کمتر،رتبه بالاتری از نظر سازمان بهداشت جهانی دارند و عدالت در سلامت را بهتر اجرا کردند.

در کشور ما قرار بر این است که هر شهروندی یک پزشکی را با انتخاب خودش اختیار کند.تحمیلی نیست . برای انتخاب پزشک ابتدا قرار بود در شعاع یک و نیم کیلومتری منازل افراد اجرا شود،آن شعار را هم برداشتیم که بتواند هر جایی از شهری که در آن زندگی می کند پزشک خود را انتخاب کند.آن پزشک هم موظف است به شهروند بگوید: من یک شیفت کار می کنم یا دو شیفت.شهروند خودش انتخاب می کند که پزشکِ یک شیفت را انتخاب کند یا دو شیفت را . اگر دو شیفت را انتخاب کردید موظف است که از ۸ صبح تا ۱۲ ظهر یا از ساعت ۴ بعد از ظهر تا ۸ شب در مطب یا هر جایی که به شما معرفی کرده حاضر باشد. یا اگر یک روزی به هر دلیل پزشک نیامد به مر کزی به نام  call center  مراجعه کند. با شماره تلفن های چهار رقمی ۹۰۱۵ و یا ۲۹۳۰  تماس برقرار کند.پزشک می تواند تماس بگیرد که برای او مشکل پیش آمده و جانشین برای خود تعیین کند.این توضیح هم لازم است که هر پزشک خانواده مکلف است برای خود جانشین تعیین کند.او باید به ستاد call center اطلاع دهد که مشکلی برایش پیش آمده و جانشینش در خدمت مردم است.

در خارج از ساعات یاد شده یا روزهای تعطیل اگر کسی بیمار شد در طبقه بندی که ما انجام دادیم یکی بیمار اورژانس است،یکی «اَلکتیو» یا «غیر اورژانس». اگر اَلکتیو است ممکن است ۶ ماه است پا درد داشته.او نباید ساعت ۱۰ شب یادش بیاید که برود به پزشک خانواده مراجعه کند.قبل از پزشک خانواده هم اینجوری نبوده که یک جایی مراجعه کند بگوید ۶ ماه است پایش درد می کند.عقل هم ایجاب می کند که فردای آن روز به پزشک مراجعه کند.اما اگر بیمار اورژانس است و مثلا الآن سردرد شدیدی گرفته یا زمین خورده یا به هر حال بیماری دارد که لازم است همان ساعت به پزشک مراجعه کند،به ازای هر ۳۰ هزار نفر،یک مرکزی را اطلاع رسانی کردیم،باز هم اطلاع رسانی می کنیم که شهروند بر روی سایت پزشک خانواده دانشگاه یا شماره تلفن های ۲۹۳۰ و ۱۵۹۰ تماس بگیرد،بگوید: منطقه ای که من دارم زندگی می کنم خلاف فلان جا است و می خواهم به یکی از مراکزی که شما معرفی کرده اید بروم.این مراکز،۲۴ ساعته در خدمت مردم هستند.یعنی این مراکزی که عرض کردم مثلا برای شهری مثل شیراز که حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر جمعیت دارد،۵۰ مرکز داریم.اگر مثلا به مرکز مراجعه کرد،دفترچه خود را تحویل می دهد،اما به جای ۱۰ درصد فرانشیز،۳۰ درصدفرانشیز ارائه می دهد.درست مثل زمانی که مشمول طرح پزشک خانواده نبود.دارو هم باید ۳۰ درصد بدهد و رایگان نیست.

*آقای دکتر الآن هم رایگان نیست!خود من از زمان اجرای این طرح چند نوبت رفتم رایگان نبوده در ساعت کار پزشک خانواده رفته ام .

دکتر ایمانیه: پاسخ شما را خواهم داد اما اجازه بدهید بحث قبل را تکمیل کنم. در هر صورت بیمار یا باید در ۸ ساعتی که گفته شد مراجعه کند یا به مراکزی که گفته شد.

*اما یک اشکال به صحبت شما وارد است.انتخاب پزشک بر عهده بیمار نیست،آقای دکتر!

دکتر ایمانیه: نباید اینگونه باشدو شما می توانید هر پزشکی خواستید انتخاب کنید.از اول هم بارها اعلام کرده ام شهروند هر پزشکی را که خواست انتخاب کند.

*اما آقای دکتر این صحبتی که شما می فرمائید یک صحبت آرمانی است.بحثی است که مطلوب شما است،اما واقعیت این نیست.به نظر می رسد نظارتی هم وجود ندارد!

دکتر ایمانیه : این یک کار بزرگ ملی است.۶۰ سال است مردم ما به یک فرهنگ عادت کرده اند.

*ببینید بحثی که شما می کنید،بحث قشنگی است اما در عمل اینگونه که شما می گوئید نیست!

دکتر ایمانیه : به تدریج عملی می شود! شما در اینترنت یک جست و جو کنید«نظام ارجاع در انگلستان».در استرالیا جست و جو کنید. همه این کشورهای پیشرفته دنیا خودشان اقرار می کنند ۱۵ تا ۲۰ سال طول کشید تا برنامه شان در این زمینه جا افتاد.انتظار نداشته باشید در عرض یک سال تا یک سال و نیم به صورت کامل اجرا شود.شما به عنوان رسانه بروید در میان مردم فقیر شیراز یا جای دیگر، چقدر دسترسی آنها راحت شده.یعنی می آید ۵۰۰ یک تومانی می دهد از پزشک استفاده می کند.قبلا ۸ یا ۹ هزار تومان برای همین منظور پرداخت می کرد،الآن اما ۵۰۰ یک تومانی پرداخت می کند،داروی او هم رایگان است.

*آقای دکتر باور کنید دارو رایگان نیست!

دکتر ایمانیه: داروهایی که ارائه می شود ۲ گونه است.یکی داروهای تحت پوشش که به آن فارماکوپر می گویند یعنی جزو نظام دارویی ما است که رایگان است.لذا اگر داروخانه ای پول بگیرد و دارویی که ارائه داده تحت نظام دارویی ما باشد،تخلف کرده.ممکن است گاهی مولتی ویتامین بنویسد که آن هم تحت پوشش ما نیست.

*باور کنید برای داروهای سرما خوردگی و از این قبیل بوده که ظاهرا تحت پوشش شماست.پول هم پرداخت کرده ایم،اتفاقا کم هم نپرداخته ایم،۱۰ هزار و گاهی ۱۲ هزار تومان!

دکتر ایمانیه: فقط می توانند ۱۵۰۰ تومان حق فنی بگیرند،نمونه هایی که شما اشاره کردید،نشان می دهد برخی می توانند تخلف کنند.نظارت کردن آن هم اینگونه نیست که مثلا من یک هو بکشم همه بروند و منظم شوند.احتیاج به پیگیری دارد.آخرین گزارشی که به من دادند ۵۶ هزار تماس تلفنی مردم در رابطه با پزشک خانواده داشتیم.تقریبا ۲۵ درصد شکایت داشتیم ۷۵ درصد سئوال بوده است.شکایت ها،یاداشت و پیگیری می شود.همین جا هم اعلام می کنم سیستم پاسخگویی هم تا ۸ شب فعال است.

بخش های دیگر این گفت و گو در روزهای آینده منتشر می شود…

50 دیدگاه برای “گفت و گوی تفصیلی خبر پارسی با دکتر ایمانیه؛بخش اول پزشک خانواده / داروی بیماران در طرح پزشک خانواده رایگان است!/نمی توانیم مصادیقی که افراد خلاف کردند را به عنوان قانون تلقی کنیم

 1. آقای خبر پارسی تا همینش 2 اشکال به کار شما عزیز وارد است:
  1- این مصاحبه تا اینجاش یک بحث فنی پزشک خانواده بود، که البته مسایل فنی کارشناس خوذشو میخاد و کار خبرگزاری نیست، بنابراین نیاز به این نبود که شما این مصاحبه ها را در جواب رفتارهای قبلی خودتان و گروه معترض به مدیریت دانشگاه اعلام نمایید.
  2- بیشترین مشکل و اعتراض به مدیریت مستقر در دانشگاه، تبعیض، فضای امنیتی، برخوردهای غیر قانونی، امتیازات ویژه مختلف به بسیاری از نور چشمیها، فضای غیر آکادمیک بر دانشگاه، جو غالب دین مداحی و ظاهری و نبود دین رحمانی، ربانی و عقلانی. است. نفاق نیز از همین جا سرچشمه میگیرد. مشکل اینه که ایشان، که مسئول سلامت استان است، ایراد یکی از عزیزان را رسیدگی و درمان مجروحین سال 88 دانسته. کو قسم نامه پزشکی که همه به آن قسم خورده اند. ما منتظر ببینیم ایشان در قسمت دوم صحبتهایشان چه چیزی میگویند.

  1. ما نه به دانشجویان و نه به دانشگاه پاسخگو نیستیم لطفا با ادبیات طلبکارانه صحبت نکنید!

   1. صدری بارسی
    سکوی مقابل : رئیس خبر پارسی

   2. به نظر میرسه به آقای صدری هم پیشنهاد مسئولیتی شده !! از استاندار که نا امید شدیم فکر کنم دیگه باید قید سایت خبر پارسی رو هم بزنیم بوی معامله میاد

 2. مدیریت محترم خبر پارسی با تشکر سوالها بسیار بجا بوده! باز هم متشکریم کاش در مورد وضعیت اسفناک بهداشت محیط کلانشهر شیراز و پرسنل آن نیز سوال میشد که چرا با طرد پرسنل زبده و جایگزینی آن با تیمی ضعیف و بله قربان گو در سطح استان و شهرستان شیراز وضعیت را به جایی رسانده اند که حالا باید شاخصهای بهداشت محیط شهرستان شیراز را در سال 91و92 با روستاهای دور افتاده استان هرمزگان مقایسه کرد!

 3. لطفا مابقی گفتگو را منتشر کنید. تا اینجا که بسیار مبهم وقانع نکردنی بود.شاید از خواندن ادامه ان چیزی دستگیر بازدید کننده ها شود.

 4. اصلا نمی تونم دیگه به حرفهای ایمانیه گوش بدم. حالم از این فیلم بازی کردناش بد می شه. گول نخورید، ادا در میاره می خواد نظر موافق خبرپارسی رو جلب کنه.

  1. خیلی جالبه به اکثر کامنتها اگه دقت کنید در مورد خبر پارسی دچار تردید شده اند به نظر صدری عزیز شل شده عجب روزگاریه ای بابا…….

   1. به همین میگن جامعه عقب مانده چون همه فقط خودشون را حق می دونند به خاطر یک مصاحبه کردن هر اتهامی را این مخاطبین خود حق انگار به صدری می زنند .

 5. ببینید این آقا چقدر پزشک رو پایین آورده که میگه ویزیت ۵۰۰ تومان!!!!یعنی ارزش کار پزشک رو از یه پفک نمکی پایینتر آورده.میخواد پزشک و پزشکی رو گدا صفت معرفی کنه.اگه بگه اصلا پول نگیرید به ولله بهتره

 6. همین بیمار که میاد 500 تومان ویزیت میده و سختشم هست ، شب میره پیتزا میخره 19000 تومان
  اف بر شما که با این کاراتون قداست پزشکی رو به سخره گرفتید و باعث شده اید هیچ پزشک و دندانپزشکی با انگبزه کار نکنه و در الفبای ساده زندگیش بمونه

 7. خوب دکتر جان، شما که نمیتوانید جلو تخلف را بگیرید این طرح پزشک خانواده را هم اجرا نکنیدلطفا! در ضمن میتونید توضیح بدید که چرا داروخانه ها شده اند مغازه لوازم ارایشی بهداشتی فروشی و بقالی های خیابان انوری شده اند متادون و ترامادول و… فروشی؟!!!!

 8. مصاحبه با کسی که … ندارد چیزی عاید خوانندگان تان نمی کند
  همین بحث پزشک خانواده را ببینید چگونه جواب داده؟

  1. خبر پارسی عزیز
   ممنون که ایشان را به پاسخدهی ترغیب کردید.اما خواهشا به محتوای غلط اندر غلط این طرح نپردازید که ایشان شما را دور می زند. عاجزانه تقاضا دارم در خصوص این طرح سراپا اشکال که هیچ استانی زیر بار اجرای آن نرفت جز فارس ومازندران دوسوال از ایشان بپرسید:
   ایا این حق مردم شریف پارس است که مقوله ی مهم سلامتشان فدای شیرینکاری های شما در برابر وزیر وقت بهداشت -با هدف ماندگاری تاج و تخت مدیریتیتان- شود.
   آیا تهدید پزشکان با هدف ورود اجباری آنها به این طرح سخیف کاری انسانی بود؟مدارک تهدید کردنتان موجود است که در صورت انکار آن را در همین سایت خواهیم زد.آقای دکتر برای ما در همین طرح ونیز اقدامات اخیرتان برای ماندگاری سه باره و البته غیر قانونی اثبات شد.

 9. از سعه صدر ومصاحبه بجای خبر پارسی متشکریم اینجوری بحث کردن بهتر از هیاهوی یک طرفه است ولی دکتر ایمانیه هم جهت حفظ ارزش زحماتی که کشیده نباید اجازه ادامه پزشک خانواده به این صورت بده هم داره زحمات 10 ساله خودشو به هدر میده هم به خانواده پزشکان فشار میاد سیاست و منطق حکم میکنه این طرح با یک نظر سنجی از جامعه پزشکی با افتخار ملغی بشه اونوقت رضایتمندی واقعی پزشکان احساس میشه در ضمن ما در کشتی سلامت ملت ایرانیم هر اتفاقی برای تهرونیها افتاد برای ما هم میفته

  1. لطفا در عکس به دقت بنگرید ریشه دار نبودن ایشان در متن انقلاب و قبول داشتن خود مشهود است .جای خالی عکس حضرت روح ا… و نمایش عکس خودشان با رهبری عزیز انقلاب.خواهشا در جلسه ی بعد یک سوال از ایشان بکنیدکه سابقه ی حضور در دوران جنگ مدت آن و محل آن و تاریخ آن را بگویند.البته ما جواب را میدانیم که هیچ. ولی خوف از آن داریم که ایشان هم به عملی دست بزنند که یکی از مشهورترین یاران ایشان در جبهه ی پایداری فارس زد و در مراسمی داشت از خاطرات عملیات کربلای 5 میگفت و ما شوکه شده بودیم.آخه ایشون مال این حرفانبودن.به خودمون و ذهنمون شک کردیم دادیم دوستانی بزرگوار بررسی دقیق کردند دیده شد که ایشان در همان زمانهای مورد ادعا و خاطره گویی در دوره ی آموزش پزشکی در بیمارستانهای شیراز به سر میبرده اند.
   البته ما نمی گوییم که چون ایشان سابقه ی جنگ ندارند پس مشکلدارند بلکه برایمان این موضوع قابل هضم نیست که ایشان به خیلی از یادگاران آن روزها جفا کرد و بلافاصله به هر کدامشان که با ایشان مشکل پیدا میکرد اتهام عدم التزام عملی به ولی فقیه را میزد در حالی چنته ی خود ایشان در این خصوص بسیار خالی تر از خالیست.بله دوستی میگفت ریش مهم نیست ریشه مهم است.

  2. به فعال اصلاح طلب
   سلام
   اتفاقا خبر پارسی ابهت خودش را کم کرد اگر می خواست یه دفعه بره با رییس چایی بخوره (آبدارچی رو هم حنما الان دیگه شناسایی کرده ) از اول همین کار رو می کرد نه الان که کفگیرش به ته دیگ خورده

 10. متاسفانه آقای دکتر در مورد مسایل مطرح شده به نحوی پاسخ می دهند که گویا در این شهر زندگی نمی کنند و از قاره ای دیگر و از راه دور ما را نظاره می فرمایند.
  تعجب آور هم نیست چون متاسفانه اکثر قریب به اتفاق مسئولین محترم در برج عاج خود و در احاطه تعدادی از افراد فامیل و طایفه و خودی ها قرار دارند و مشورت با آنها را جایگزین تحقیق و درک مسایل کرده اند. لذا چون تنها به قاضی می روند راضی برگشته و هر آنچه دیگران بگویند و سعی در ارائه حقایق کنند چون آب در هاون کوبیدن است و چاره ای جز کوشش جهت تعویض آنها نیست.

 11. از آقای دکتر ایمانیه می خواهم یک ساعت به عنوان پزشک و یکبار به عنوان بیمار در طرح پزشک خانواده وارد شوند آنگاه اگر وجدان بیداری باشد ضمن عذرخواهی از پزشکان و مردم استعفا خواهند داد

 12. نمی دونم چیزی در کلام ایمانیه است که مرا یاد احمدی نژاد می اندازد
  به نظرم معصومیت و راستگوئیش باشه

 13. 1-فرضا طرح پزشک خانواده طرحی متعالی. … وقتی 3000 پزشک از 4000 پزشک استان اجرای ان را به صلاح نمی دانند و حاضر به همکاری نیستند چه اصراری است بر ادامه ان. احتمالا د کتر ایمانیه از همه بیشتر می فهمد!

  2- ایا دکتر ایمانیه برای اجرای این طرح اختیاری !!! مجاز است پزشکان را مورد تهدید قرار دهد و پروانه مطب انان را لغو کند؟ ایا شرع اجازه می دهد به این انسان متشرع..

  3- حال که 3000 پزشک حاضر به همکاری با طرح نشده اند و مردم باید تمام هزینه را از جیب خود بپردازند برای دکتر ایمانیه کدام اولویت دارد؟ کاهش فشار مالی بر گرده مردم یا ادامه طرح به هر قیمتی و پز تبلیغاتی برای جناب وزیر!

 14. ابتدای مطلب طوری عنوان کرده اید که گویا ایمانیه لطف کرده با شما مصاحبه کرده، بدانید و آگاه باشید که شما به ایمانیه لطف کرده اید که سخنانش را منتشر می کنید

  1. لطفا در جلسه ی بعد صریحتر سوالاتی را بفرمایید که ارزش دارند.پزشک خانواده که گندش برا عالم و آدم در امده.
   لطفا بپرسید علت اصرار بر ماندن وی چیست ؟به قول خودشان حجت شرعی است یا نه لجاجت شخصی یا الزام باندی؟
   اگر ایشان به شرع و قانون ملتزمند چرا میخواهند خلاف تصریح واضح قانون مبنی بر ممنوعیت تمدید سه باره ریاست همچنان بر مسند حکومت فردی بر عالمان عرصه ی سلامت پارس بمانند..در ضمن بپرسید که آیا همچنان برای ماندگاری در این پست بی ارزش در حال پرونده سازی برای مخالفین هستند یا نه؟

 15. سلام احترام به سرمایه های ملی ومدیران پاک وزحمتکش اینده مدیریت کشور را بیمه میکند همه انسان ها بجز معصومین جایزالخطا هستند.

 16. ایشان طوری در مورد پزشک خانواده صحبت می کنند که گویی از کره ماه آمده اند یکبار دفترچه ات را بردار و ببر پزشک خانواده ببین چه می بینی

 17. أستاد ایمانیه به خدا ژولیدگی نشانه تقرب به خدا نیست ، بعد از ٨ سال یه شونه به موهاتون بزنید .این وظیفه شماست که در این جایگاه آراسته باشید . نگران نباشید آن مرد رفته است.

 18. برید بیمارستان فقیهی ببینید چه خبره. انگار بیمارستان پست خط مقدم جبهه است. بی کفایتی و بی مدیریتی از سر و روش می باره. مردم از گوسفند هم اونجا کمترن. دستشون درد نکنه به طرح پزشک خونواده شون.

 19. این بخشی از مصاحبه ایمانیه با سایت دانشگاه است بگردید چند توهین به مخالفانش در یک پاراگراف موجود است. ادعای دیانت هم دارد

  این‌که آدم دشمن داشته باشد اشکالی ندارد، این‌که توی سایت‌ها بنویسند… چند تا سایت داریم که بر علیه خدا، بر علیه پیامبر خدا، بر علیه امام زمان، بر علیه امام خمینی و مقدسات می‌نویسند؟ مهم این است که چه کسانی مخالفند چه کسانی موافق؛ نه فقط در مورد بنده، چه تیپ‌هایی مخالفند و چه تیپ‌هایی موافق. اگر دانشجویان خوب با سواد با معرفت متدین رده بالای دانشگاه جمع شدند و بر علیه رئیس دانشگاه شورش کردند حتماً این رئیس دانشگاه باید برود زیر سؤال. البته من به خودم جرأت نمی‌دهم بگویم که تمام آن‌هایی که با من مخالفت کردند مشکلی دارند، حتماً بینشان انسان‌های شریفی هم هستند ولی به هر صورت فکر می‌کنم که با همین روش می‌شود افراد را شناخت.

 20. سوالاتی در مورد برنامه پزشک خانواده برای دریافت پاسخ از اهل فن و مسوولین محترم
  مقدمه: مدتی است که مطالب سایت‌های مختلف را در حیطه برنامه پزشک خانواده دنبال می کنم، برخی کارشناسی است و برخی غیر کارشناسی چه موافقان و چه مخالفان (البته به نظر من). به نظرم رسید که یک بحث کارشناسی را در حیطه پزشک خانواده تا فارغ از همه جنجال ها اگر صلاح دانستید به صورت یک مطلب کارشناسی در معرض اظهار نظر قرار دهید و البته امیدوارم همه کارشناسان و اهل فن در این موضوع وارد شوند و مباحث کارشناسی را ادامه دهیم با این امید که به نتایج قابل قبولی برسیم. ضمنا اگر مسوولین این سایت برایشان مقدور است خواهش می کنم این مطالب را در سطح کارشناسی وزارت بهداشت نیز مطرح نمایند و در همین سایت، ایشان هم پاسخ دهند و یا مسوولین دانشگاه علوم پزشکی فارس هم پاسخ دهند تا در یک بحث کارشناسی آشکار شود که در این بحث محتوایی چقدر استدلال ها صحیح یا اشتباه بوده که اگر صحیح بوده به تمامی کشور تسری یابد و اگر اشتباه، برنامه در همان استان های مجری هم تعطیل و یا به صورت پیلوت در شهرهایی با جمعیت های کوچک محدود و پس از کارشناسی های واقعی و حساب شده و نه احساسی توسعه یابد، ابتدا ارائه چند عدد سرانگشتی و سپس سوالاتی کوچک:
  داده ها: بر اساس آخرین آمارها، کشور ما حدود 75 میلیون جمعیت دارد، برای ساده تر کردن محاسبات می گیریم هفتاد میلیون نفر. تعداد پزشکان عمومی ما حدود هفتاد هزار نفر هستند، حدود 30 هزار نفر هم در دانشکده‌‌های پزشکی مشغول به تحصیل هستند که سالیانه حدود 4000 نفر فارغ التحصیل داریم. تعداد افزایش جمعیت هم با توجه به آخرین نرخ رشد جمعیت (حدود یک و سه دهم درصد)، کمتر از یک میلیون نفر در سال است که ما فرض می کنیم سالیانه یک میلیون نفر فعلا به جمعیت اضافه می شود. در نسخه صفر دو برنامه پزشک خانواده داریم که هر پزشک 2500 نفر را تحت پوشش خود قرار می دهد.
  نتایج و بحث: حالا چند محاسبه ساده:
  اگر تعداد پزشکان عمومی کشور را ضربدر 2500 بکنیم (70000 ضربدر 2500) به عدد یکصد و هفتاد و پنج میلیون می رسیم یعنی همین الان برای یکصد و هفتاد و پنج میلیون نفر از مردم (که تا همین امروز، یکصد میلیون نفر از آنها به دنیا نیامده‌اند)، پزشک عمومی داریم (به عبارت ساده همین الان برای جمعیت فعلی کشورمان، چهل هزار نفر پزشک عمومی زیاد داریم!!!!)
  از طرف دیگر ما در هر سال حدود یک میلیون نفر به جمعیت کشورمان اضافه می شود ولی تعداد پزشک عمومی فارغ التحصیل هر سال ما (4000 نفر برای پوشش 10 میلیون نفر خواهد بود، حالا فرض می کنیم شصت درصد این پزشکان عمومی به مقطع تخصصی راه بیابند، و تنها چهل درصد آنها یعنی 1600 نفر پزشک عمومی باقی بمانند که با توجه به هر 2500 نفر یک پزشک عمومی می شود ما سالیانه تا هفت سال دیگر برای 4 میلیون نفر داریم پزشک عمومی تربیت می کنیم به عبارت دیگر پزشکانی که تربیت می کنیم، 3 میلیون نفر جمعیت در سال کم داریم و یا به عبارت دیگر سالیانه برای 3 میلیون نفری که بوجود نمی آیند و یا متولد نمی شوند داریم پزشک تربیت می کنیم، یک جور ساده تر عرض کنم اگر برای تعدادی که به جمعیت ما اضافه می شود بخواهیم پزشک تربیت کنیم کافیست که در دانشکده های پزشکی کل کشور، سالیانه فقط چهار صد دانشجوی پزشکی تربین و فارغ التحصیل کنیم و اگر بخواهیم همین تعداد دانشجوی تخصصی هم تربیت کنیم، حداکثر ظرفیت پزشکان عمومی ما باید در کل کشور سالیانه هزار نفر باشد، در حالی که ما سالیانه داریم 3 هزار نفر پزشک عمومی اضافه تربیت می کنیم!!!) خیلی ساده، اگر همین امروز ما بتوانیم در دانشکده های پزشکی را ببندیم با توجه به تعداد دانشجوی پزشکی مشغول به تحصیلی که داریم و با توجه به طول دوران تحصیل پزشکی (7 سال) ما تا 7 سال دیگر 21 هزار دانشجوی پزشکی اضافه تربیت کرده ایم یعنی برای 50 میلیون نفر که به دنیا نیامده اند پزشک عمومی تربیت کرده ایم).
  ممکن است همکاران موافق برنامه پزشک خانواده بگویند که همه پزشکان عمومی جذب پزشک خانواده نمی‌شوند، آیا فکر کرده اید که آنها تصمیم خواهند گرفت با چه راهکارهای درمانی زندگی خود را تامین نمایند یا فکر می کنید همه آنها به سراغ مشاغل دیگر خواهند رفت؟ آیا فکر کرده اید که عاقبت نظام سلامت در این بازار بهداشت و درمان چه خواهد بود؟ آیا فکر کرده اید به این ترتیب چه بر سر نخبگان این مرز و بوم که تعداد قابل توجهی از ایشان جذب رشته پزشکی شده اند می آید؟ ممکن است بفرمایید به ازای هر 1000 نفر می‌خواهید یک پزشک عمومی در نسخه ‌های بعدی برنامه پزشک خانواده بگذاریم، یادمان باشد که بنا به اظهارات مسوولین ارشد، بودجه تعیین شده برای این برنامه با همین وضع فعلی هم تخصیص داده نشده، آنوقت برای دو و نیم برابر تعداد موجود چه کاری می خواهیم بکنیم؟
  یادمان باشد که این موضوع فعلا برای سطح یک ارجاع است و اشکالات ارجاع در سطوح بعدی جای بحث جدی خودش را دارد.
  از دوستان می خواهم که پاسخ من را با عدد و رقم و استدلال منطقی بدهند و نه با حرف های غیر کارشناسی.
  و اما آخرین سوال،
  عزیزانی که برنامه پزشک خانواده را در استان فارس اجرا کردند، بارها خودشان اعلام کرده این که چندین برابر نسخه صفر دو برنامه پزشک خانواده، بند و تبصره به آن اضافه شده، یعنی یک برنامه ناقص را به یک استان پهناور مانند فارس تحمیل کردند، برنامه ای که ماکزیمم پیلوت آن در شهرهای کوچک و کاملا متفاوت با استان یهناوری مانند فارس بود. شاید بفرمایید در استان فارس پیلوت شد، عزیزانم پایلوت هم تعریف خودش را دارد، شما زمانی حق دارید چیزی را پیلوت کنید که تمامی آنچه که به ذهن کارشناسان خبره می رسد و قابل پیش بینی است را اعمال کنید و تمامی مطالعات ایتدایی و مقدماتی تئوری و یا اجرایی را انجام دهید و سپس برای دانستن چیزهایی که قبلا نمی دانسته اید و قابل پیش بینی نبوده، اقدام به پایلوت نمایید. امیدوارم نفرمایید که همه آنچه می دانسته اید را ابتدا اعمال کرده اید و چند برابر نسخ صفر دو که به آن اضافه شده ماحصل ندانسته های گروه علمی و اجرایی فوق بوده که در این صورت باید نگران بود که تصمیم گیرندگان این موضوع چه بسیار چیزهای ابتدایی و قابل پیش بینی را نمی دانسته اند.
  لطفا یک بار دیگر مسوولینی که این برنامه را اجرا کردند فکر کنند که برای حل چه مشکلی این برنامه و به شکل حاضر اجرا شد، آیا شیوه فعلی و دستورالعمل های مربوطه جوابگوی مشکلات بهداشتی – درمانی موجود در کشور بود؟
  مزید شعف خواهد بود مسوولین قبلی و فعلی این برنامه نیز بر اساس واقعیت های موجود و نه تئوری هایی که در ذهن داشته اند در بحث مشارکت فرمایند.
  منتظر پاسخ های کارشناسی عزیزان حامی و غیر حامی هستم.

   1. شهروند عزیز
    چرا فکر نمی کنی همان کسی که آن را برای بولتن و سایر جاها فرستاده برای اینجا هم فرستاده تا افرادی که در سایت های مختلف مطالعه دارتد آن را بخوانند و شاید نقطه نظر کارشناسی بدهند و نه اینکه فکر کنند کسی از جایی کپی کرده؟
    به هر حال اگر پاسخ کارشناسی و تحلیلی دارید خوشحال می شوم ارائه کنید. جهت اطلاع این متن را برای بسیاری از وب سایت های خبری فرستاده ام تا شاید کارشناسانی پیدا شوند و جواب بدهند.
    با سپاس

 21. با سلام و احترام / آقای دکتر ایمانیه لطفا مقایسه کنید مثلا کسی که درساعت 8 و 15 دقیقه شب سردرد به سراغش می آید و قابل تحمل برایش نیست طبق طرح پزشک خانواده با ید به مراکز اورژانس معرفی شده مراجعه کند که پس از ما ندن در نوبت تازه به شکل اورژانس پذیرفته شود و دارو را با هزینه 30 درصد تهیه کند و هزینه رفت و برگشت وی با تا کسی تلفنی نیز اضافه شود/درحالی که اگر مانند سالهای پیش بود میتوانست بدون فوت وقت به نزدیک ترین مطب مراجعه کند و دارو را با همان هزینه 30 درصد تهیه کند بدون پرداخت هزینه تاکسی تلفنی / پس برخلاف آرمانی فکر کردن طرح پزشک خانواده /بیمار هزینه بیشتری پرداخت کرده است /عیب بزرگ شما این است که در اتا قهای دربسته برای مردم تصمیم می گیرید و اصرار بر اجرای آن میگیرید و حتی به نظر مردم و مجریان طرح گوش نمی دهید چه برسد ترتیب اثر دهید پس دم از عدالت درسلامت نزنید

 22. ایشان که اینهمه ادعای علاقه مندی به کشور، محرومین و نظام را دارند لطفا بپرسید در دوران جنگ کجا بوده اند؟ آیا به عنان پزشک یا دانشجوی پزشکی جهت کمک به امرات درمانیجبهه حاضر شده اند لحظه ای از شیراز خارج شوند؟ آیا حتی یک پانسمان هم ازیک رزمنده عوض کرده اند؟

 23. فرزاد جان تورو خدا حواست باشه داره بوی بقول یکی از دوستا استحاله ازت بلند میشه.آخه کامنتا رو داری زیادی دستکاری میکنی.میترسم تو رو هم جادوجنبل کرده باشه.ایشون خیلی هنرمند تر از چیزیه که تصور کنی در این امور.کسی که این همه علیه این دولت کار کرد حالا جوری عمل میکنه که همین دولت میخاد نگهش داره.حواست باشه مرد

 24. یادش به خیر. احمدی نژاد هم تو چشم آدم نگاه می کرد و راست نمی گفت…
  طوری حرف زده که انگار همه چی آرومه و همه دست به دست هم دارن این طرح و اجرا می کنن.
  یادمون نرفته نامه مکتوب تهدید پزشکان را.
  از خدا بترسیم.

 25. حرف بزرگی در گوشم زمزمه می کند
  بعضی ها صاف به دوربین نگاه می کنند و می گویند دو دو تا چهار تا نیست

 26. نردبان این جهان ما ومنی است عاقبت این نردبان افتادنی است
  لاجرم آنکس که بالاتر نشست استخوانش سخت ترخواهد شکست
  آقای دکترمن که همکارت هستم واز همه جیک وپیک پزشک خانواده باخبرم پزشک خانواده ام همکارمه هروقت دلش میخواد میاد هروقت هم دلش میخواد میره تازه تو درمانگاه دولتیه وجالبه که مسول درمانگاه هم هست ولی روزی هم که هستش بیش از دوساعت حضور نداره حال چطوری خدمت میکنه الله اعلم ؟؟؟؟؟ بعد شما از عدالت دم میزنید !!! خیلی جالبه !!؟؟ اجرتان با خدا .
  اصلاً این پیشکش وضعیت اصف باربهداشت شهرشیراز را که به دست شیرینی فروش وعده ای بی تجربه بله قربان گو سپرده اید چه ؟؟!! انشا اله باز هم خدا اجرتان بدهد ؟؟!!

 27. ازاقایدکترمیپرسیدید دراین هشت سال چه بلاهایی که سر مخالفانتان نیاوردید. جناب دکتر از پیشنهاداتی که به مخالفانتان میدادید که اگر با شما همسو شوند چه امتیازاتی به انها میدهید بگید. این نوچه پروری ها بود که حال و روز درمان رو به اینجا رساند….جناب دکتر پیشنهادی که به خود من دادید که حرفهای خلاف واقعی رو بزنم تا مورد حمایت و مهر شما قرار بگیرم…لطفا اجازه بدید کسی بیاد که لیاقت این جایگاه رو داشته باشه…

 28. وای خبر پارسی خیلی سایت خوبی بودی اما دکتر شما رو هم خرید؟؟؟؟؟؟؟

 29. طرح پزشک خانواده شهری کلاه بزرگی بود که سر مردم استان فارس رفت. لازم به توضیح نیست که عمده هزینه های درمانی مردم، هزینه های مربوط به مراجعه به پزشکان متخصص، آزمایشگاه ها و موارد این چنین است. هزینه های مراجعه به پزشکان عمومی و دارو و درمانشان در مقایسه با هزینه های گفته شده، هزینه های چندانی نمی باشد. طرح پزشک خانواده با ادعای دهان پرکن رایگان کردن هزینه های درمانی و با اجبار و تهدید کردن پزشکان (که سندی از آن هم در سایت ها منتشر شد) و صد البته مجبور بودن مردم(با عرض پوزش از هموطنان و هم استانی های بزرگوار، بخوانید موش هاش های آزمایشگاهی)به ثبت نام در طرح و نداشتن راه پس و پیش، آغاز شد. اجرای این طرح فارغ از نواقص علمی و فنی و…، هزینه های درمانی مردم را به شدت بالا نیز برده است. الان شما به هر آزمایشگاهی مراجعه کنید، و آزمایشهای درخواست شده توسط متخصصین را بخواهید انجام دهید، باید هزینه ها را تمام و کمال از جیب مبارک پرداخت کنید. متخصصین هم عمدتا ویزیت ها و داروهایشان آزاد است. کسانی که پزشک خانواده ندارند (مثلا در شهرستان ها تعداد زیادی از مردم به دلیل کمبود پزشک شاغل در طرح) باید هزینه های پزشک عمومی و دارویشان را کاملا آزاد پرداخت نمایند. حتی کسانی هم که پزشک خانواده دارند این گونه نیست که دارویشان رایگان باشد. بسیاری از داروها در تعهد بیمه های درمانی نیست و هزینه این داروها تماما از جیب بیماران پرداخت می شود. مردم موظفند فقط در ساعات خاصی بیمار شوند و در خارج از ساعات مقرر اگر بیماری به سراغشان آمد مشکل خودشان است و یا باید هزینه های درمان را کاملا آزاد بپردازند و یا به دنبال یک مرکز اورژانس بگردند. این ها بخش کوچکی از واقعیت های این طرح بود.
  بنده پیشنهادی دارم: اگر آقایان ادعا دارند طرح پزشک خانواده موفق بوده و موجب رضایت مردم است، رای به یک نظرسنجی شوند که از طرف یک مرجع بی طرف مثل وزارت بهداشت انجام شود تا مشخص گردد آیا مردم و پزشکان از این طرح راضیند یا خیر؟

  1. اینها را باید بگوش وزیر رساند وگرنه ما شهروندان فارس از همه چیز مطلعیم و دستمان جائی بند نیست

 30. فرزاد عزیز. از اینکه محبت کردی اومدی تو آبدارخونه ما و یه چایی با هم خوردیم خیلی خوش اومدی. راستی چایی خشک هم واسم رسید از لطفت متشکر.

 31. نام که نوشته بودم.علی رضا رضایی.وب سایت ندارم.ایمیل هم که داده بودم.والا نمیدونم ایرادش چی هست که منتشر نمیکنید؟؟؟؟

 32. آن مرد آمد! این مرد هم با ان مرد آمد! آن مرد رفت! ولی این مرد نمیخواد بره! این مرد با داس زد به ریشه بهداشت شهر! چند ساله بهداشت محیط شهر تعطیله! بازار از این مرد خیلی راضیه! کارکنان بهداشت محیط شهرستان هم خیلی… حسنک کجایی؟ یکی به داد بهداشت شهر برسه!!!!!

 33. شما که گفتی ایمیل ها به نمایش نمی گذارید چرا ایمیل بنده پس از 20روز هنوز به نمایش هست دستمریزا

 34. راست میگه.دست کردن تو جیب متخصصا برای راضی نگه داشتن مردم.2000تومان ویزیت متخصص بقیشم بیمه هر وقت عشقش بکشه مثما بعد از 4 ماه میده.مرگ بر چنین عدالتی

 35. دارو ی رایگان؟؟؟؟؟؟؟؟

  سوره مبارکه نمل آیه ۱۴
  وَجَحَدوا بِها وَاستَیقَنَتها أَنفُسُهُم ظُلمًا وَعُلُوًّا ۚ فَانظُر کَیفَ کانَ عاقِبَهُ المُفسِدینَ(۱۴)
  و آن را از روی ظلم و سرکشی انکار کردند، در حالی که در دل به آن یقین داشتند! پس بنگر سرانجام تبهکاران (و مفسدان) چگونه بود!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.