پیشگیری از وقوع جرم و تخلف در رانندگی به مقابله با آن برتری دارد

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز در بازدید از فعالیت پارک های آموزش فرهنگ ترافیک شهرداری شیراز عنوان کرد: آموزش پایه ای یکی از تاثیرگذارترین روش ها برای رفع بسیاری از مشکلات جامعه بویژه بحث آموزش “ترافیک” از سنین کودکی است، اگر آموزه‌های ترافیکی از سنین کودکی منتقل شود، در وجود فردی که این آموزش‌ها را فرا گرفته، نهادینه شده و هرگز فراموش نمی‌شود.

 

هادی شه‌دوست شیرازی با بیان اینکه آموزش ترافیک با استفاده از بازی‌های آموزشی یکی از شیوه‌های موثر انتقال آموزه‌های ترافیکی به کودکان است، اظهار کرد: هنگامی که ترافیک به عنوان نوعی سرگرمی مطرح می‌شود، کودکان نکات ترافیکی را بهتر و بیشتر فرا می‌گیرند.

 

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز در جریان بازدید معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان فارس، دبیر شورای هماهنگی ترافیک استان فارس و نمایندگان ترافیک منطقه چهار شهرداری شیراز از فعالیت پارک های ترافیک و شیوه انتقال آموزه های ترافیکی، ابراز داشت: پارک های آموزش ترافیک به منظور تاثیر گذاری بیشتر بر کودکان از روش های گوناگون به ویژه طراحی محیطی واقعی با استفاده از راه ها، خط کشی عابر پیاده ، پیاده رو و خیابان ها، علایم راهنمایی ، چراغ راهنماها و دیگر نشان ها در مقیاس کوچکتر طراحی و احداث شده است و در این محیط کودکان در سنین مختلف براساس سرفصل های خروجی مطالعات جامع آموزش فرهنگ ترافیک در پنج کارگاه آموزشی توسط مربیان با تجربه آموزش می بینند.

 

شه دوست شیرازی همچنین از برنامه ها و طرح های ویژه معاونت حمل و نقل و ترافیک برای آموزش فرهنگ ترافیک به کودکان خبر داد و افزود: این مجموعه علاوه بر اجرای برنامه های آموزشی در پارک های ترافیک، به صورت دوره ای در فرهنگ سراهای سطح شهر به ویژه در محله های کم برخوردار و در قالب نمایش های موزیکال و عروسکی به آموزش فرهنگ ترافیک می پردازد.

 

وی گفت: تجهیز و راه اندازی سه دستگاه اتوبوس آموزش فرهنگ ترافیک با توجه به نقش فعالیت‌های نرم‌افزاری و پنل های بازی های ترافیکی با ظرفیت ۲۰ نفر، از برنامه های ویژه معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز به شمار می آید که در حال حاضر در مرحله قرارداد بوده و به زودی شاهد فعالیت این اتوبوس ها خواهیم بود.

 

این مقام مسئول به طراحی بازی های ترافیکی در مترو و اماکن پر تردد شهر برای شهروندان اشاره کرد و افزود: در این طرح های عنوان شده، فرهنگ‌سازی در قالب‌های متنوع از جمله استفاده از بسته‌های تشویقی، سفر های درون شهری رایگان، تسهیلات و آموزش مورد بهره برداری قرار می گیرد.

 

فاتحی معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری فارس نیز در حاشیه این بازدید ضمن قدردانی از فعالیت های ثمر بخش معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز در حوزه آموزش فرهنگ ترافیک به ویژه برای نسل آینده عنوان کرد: سوانح و حوادث رانندگی یکی از علل مهمی است که با تخلفات و جرائم رانندگی خسارات مادی و معنوی بسیاری را به جامعه وارد می کند. وی گفت: با توجه به آمار نگران کننده تصادفات و سوانح رانندگی لازم است تدابیری به منظور کاهش این حوادث لحاظ شود و قطعاً پیشگیری از وقوع جرم و تخلف به مقابله با جرم در این حوزه برتری دارد، از این رو با انجام پیشگیری های آموزش محور و اجتماعی، کنترل و کاهش تصادفات را در ستور کار قرار داده ایم.

 

وی ادامه داد: یکی از اتفاقات مهم، آموزش قوانین و قواعد رانندگی از سنین کودکی و نوجوانی در سطح مدارس است که در حال حاضر با همکاری و همراهی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز بحث پیشگیری‌های آموزش محور در پارک‌های ترافیک با فعال شدن ظرفیت این پارک‌ها در حال انجام است، امیدواریم با تقویت این پارک‌ها و تقویت همه راه‌های آموزش محور پیشگیری از جرایم و تخلفات رانندگی، شاهد کنترل حوادث رانندگی در کوتاه مدت و بلند مدت باشیم.

 

طهماسبی دبیر شورای هماهنگی ترافیک استان نیز افزود: تجزیه و تحلیل تصادفات در دو سال گذشته نشان دهنده این است که پنج و نیم درصد از مصدومین تصادفات را کودکان تشکیل می دهند و با افزایش این میزان به ۱۷ درصد در سنین نوجوانی با یک خطر جدی مواجه خواهیم بود.

 

وی خاطرنشان کرد: آموزش فرهنگ ترافیک و مهارت آموزی از سنین کودکی قطعا می تواند کنترل کننده سوانح رانندگی در آینده باشد، بحث پارک‌های ترافیک که در شهر شیراز به صورت تخصصی در حال فعالیت است نوید بخش این موضوع ست که اگر با یک برنامه از پیش تعیین شده رده سنی کودکان را مخاطب خود قرار دهیم و آموزش صحیح را در این حوزه داشته باشیم می‌توانیم اثر مثبت را در رفتار نوجوانانی که آینده سازان این کشور هستند شاهد باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.