نزدیک به ۲ هزار حلقه چاه غیر مجاز در استان فارس پُر و مسلوب المنفعه شد

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای فارس از پُر و مسلوب المنفعه شدن نزدیک به ۲ هزار حلقه چاه غیر مجاز در ۹ ماهه امسال خبر داد و اظهار داشت: با همکاری دادگستری استان و طی مراحل قضایی در معیت نیروی انتظامی این اقدام با موفقیت انجام شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای فارس، سیاوش بدری با بیان اینکه  پر شدن این تعداد چاه در ۹ ماهه اول سال ۱۴۰۲ در قالب پروژه انسداد چاه‌های بدون پروانه یکی از مهمترین پروژه‌های طرح احیا و تعادل بخشی عملیاتی شده است، گفت: چاه‌های پر شده در ۱۳۴ محدوه مطالعاتی از ۶۰۹ محدوده مطالعاتی در استان فارس قرار دارد و انسداد آنها سبب می‌شود حجم قابل توجهی از منابع آب در آبخوان‌های زیرزمینی ذخیره بماند.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای فارس با اشاره به تاکید و دستور محمد هادی ایمانیه استاندار فارس به فرمانداران افزود: همه فرمانداران به همکاری با منابع آب شهرستان‌ها ملزم شده اند و برای پر کردن سالیانه ۱۵ درصد از تعداد چاههای  غیر مجاز موجو‌د در حوزه عملکرد شهرستان مربوطه متعهد شده‌اند.

بدری با اشاره به تاثیر چاه‌های غیر مجاز و آسیب‌های که به منابع آب زیر زمینی وارد می‌شود، گفت: وجود تعداد زیادی از چاه‌های غیرمجاز در استان سالانه خسارات جبران ناپذیری  بر منابع آبی و سفره‌های زیرزمینی استان وارد می‌کند، با توجه به ادامه خشکسالی‌ها در استان باید در این بخش با جدیت بیشتری  وارد شد تا جلوی هرگونه سوء استفاده های مربوط گرفته شود.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای فارس اضافه کرد: برداشت‌های غیر مجاز با احتساب کاهش چشمگیر نزولات آسمانی وضعیت آب‌های زیرزمینی طی سال‌های گذشته را بشدت شکننده و آسیب پذیر کرده است؛ سطوح تراز آب زیر زمینی دشت ها  افت کرده و این روند در دهه گذشته، به دلیل افزایش خشکسالی ها بیشتر شده است.

بدری ادامه داد: استحصال بی رویه از منابع آب زیرزمینی از طریق اضافه برداشت چاه‌های پروانه‌دار و‌نیز چاه‌های غیرمجاز از جمله دلایلی است که باعث شده منابع آب زیرزمینی  کاهش یابد، زمین در بسیاری نقاط استان فارس دچار فرو نشست شده، تنش ناشی از کمبود آب گریبانگیر بسیاری از نقاط از جمله مناطق شرق و جنوب شرق استان شود که نمونه بارز آن حشک شدن تالاب ها و عرصه آبی و مهم استان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.