موسوی لاری : شهرستان مهر می تواند عسلویه دوم باشد

خبر پارسی – وزیر کشور دولت اصلاحات گفت: دولت اصلاحات از توسعه همه جانبه ، متوازن و فراگیر با بستر سازی توسعه سیاسی سخن گفت.

IMG_2337

حجت اسلام سید عبدالواحد موسوی لاری در مراسم اختتامیه همایش چالش ها و فرصت های توسعه شهرستان مُهر در جنوب استان فارس بیان داشت: واژه “توسعه” واژه ای نوپا در ادبیات سیاسی – اجتماعی ماست که حدود دو دهه است بصورت فراگیر مورد استفاده قرار می گیرد  ، ما اوایل انقلاب واژه “تقدم تعهد بر تخصص” را به کار می بردیم و از آن بعنوان عاملی برای پیشرفت نام می بردیم. اکنون در برنامه هایی که برای پیشرفت کشور نوشته می شود از عنوان “برنامه توسعه” استفاده می شود.

این عضو مجمع روحانیون مبارز افزود: اوایل دولت اصلاحات بحث هایی مطرح شد که در بین  توسعه سیاسی و توسعه اقتصادی  کدام مقدمند؛ نسبت توسعه سیاسی به اقتصادی چیست؟ این اضلاع توسعه چگونه در کنار هم قرار می گیرند؟ که دولت اصلاحات از توسعه همه جانبه ، متوازن و فراگیر با بستر سازی توسعه سیاسی سخن گفت. نهایتاً اندیشمندان و فرهیختگان و دست اندرکارن به این تفاهم رسیدند که هر توسعه ای با همه تعاریف و ویژگی هایی که دارد ؛ نیروی انسانی است که می تواند نیرو محرکه ی توسعه باشد.

وزیر کشور دولت اصلاحات با اشاره به نقش مهم نیروی انسانی کارآمد در روند توسعه ابراز داشت: در جامعه ای که افراد آن فرهیخته و توسعه گرا باشند ، سایر اضلاع توسعه نیز به مرور شکل خواهد گرفت.

وی افزود: نیروی انسانی پیشرفته است که جامعه را به سوی توسعه و پیشرفت سوق می دهد ، اگر می خواهیم توسعه ای را برای کشور و منطقه شاهد باشیم باید از طریق انسان های فرهیخته ای که می توانند ظرفیت توسعه را در همه اضلاع فراهم کنند اقدام کنیم.

موسوی لاری با اشاره به وجود نیروی انسانی فرهیخته در شهرستان مهر ، اظهار داشتند: امروز شهرستان مهر توسعه یافتگی خود در زمینه نیروی انسانی را به خوبی نشان داده است ، اما این توسعه یافتگی نیاز به تقویت دارد و نباید خود را قانع کنیم. توسعه و پیشرفت محدودیت نمی پذیرد و همیشه باید به سمت نقطه مقابل باشد ؛ اوج ، حرکت و سمت و سوی توسعه  باید به سمت کمال مطلق باشد.

وزیر اسبق کشور همچنین به برگزار کنندگان همایش چالش ها و فرصت های توسعه شهرستان مُهر پیشنهاد داد: دبیرخانه دائمی همایش را تثبیت و کاری را که با برگزاری این همایش آغاز کرده اید ادامه دهید. دوم اینکه نیروی انسانی پراکنده و نخبه ی بومی  را که در سراسر کشور حضور دارند شناسایی کنید و از کمک آنها بهره مند شوید.

وی افزود:  پیشنهاد می کنم تداوم کار همایش به صورت برگزاری نشست های  موضوعی و تخصصی باشد ؛  دستگاه های اجرائی باید از دستاوردهای این نشست ها استفاده کنند و بعضی از مسائل آن را کاربردی کنند.

 وزیر کشور دولت اصلاحات ؛ شهرستان مهر را از لحاظ پتانسیل های اقتصادی شهرستانی شاخص در جنوب کشور دانست و بیان داشت:  ظرفیت های خدادادی این منطقه بی شمار است ، مخازن گاز این منطقه میلیون ها سال ذخیره شده تا امروز مورد استفاده قرار گیرد .در بحث صنایع پائین دستی طرح های متعددی قابل اجراست. در کل کشور کمتر شهرستانی پیدا می شود که به فاصله ی زمانی و مکانی نزدیک آن سه فرودگاه فعال وجود دشته باشد. بنادر فعال با فاصله کمتر از ۵۰ کیلومتر از دیگر ویژگی های اقتصادی این شهرستان است و خوشبختانه زیربناهای مورد نیاز به شکل منطقی در شهرستان مُهر فراهم است.

موسوی لاری افزود: اگر طرح آمایش سرزمینی هم انجام نشده باشد ، در این منطقه تکلیف روشن است و مزیت نسبی شهرستان بهره گیری از صنعت نفت و گاز است. زمانی که طرح آمایش سرزمینی این منطقه تدوین شود ، موضوع نفت و گاز بعنوان عامل کلیدی توسعه این منطقه ؛ موضوعی نیست که بتوان آن را نادیده گرفت. در حوزه صنعت نفت و گاز این شهرستان قطب اصلی توسعه جنوب فارس و حتی کشور می تواند باشد و این شهرستان این ظرفیت را دارد تا کمک کار عسلویه شود و حتی بعنوان عسلویه دوم خود را نشان دهد.

موسوی لاری شرایط را برای حضور سرمایه گذار در منطقه بسیار مساعد دانست و افزود: از این امکانات طبیعی و موقعیت استراتژیک منطقه و امکانات زیرساختی سرمایه گذاران استفاده کنند ، مسئولین استان و شهرستان وعده ی همکاری داده اند ، دولت علاقه مند به حمایت است ،  تلقی می کنم این فرصتی استثنایی است ، بستر اقلیمی ، شرایط و زیرساختهای منطقه آمادگی دارد و همت سرمایه گذاران می تواند کارساز باشد.

وزیر کشور دولت اصلاحات در خصوص اهمیت فعالیت اقتصادی بیان داشت: سرمایه گذاران برای رضای خدا کار اقتصادی کنند. حتی برای ثروت اندوزی فعالیت اقتصادی کنند تا ازاین طریق و ایجاد اشتغال،دیگران هم سود ببرند.

گفتنی است در همایش “چالش ها و فرصت های توسعه شهرستان مُهر ”  که به میزبانی موسسه آموزش عالی و غیر انتفاعی پارس به مدت دو روز برگزار شد شخصیت های علمی – مذهبی و سیاسی از جمله استاندار فارس حضور داشتند.

شهرستان مهر (MOHR) در ۳۲۰ کیلومتری جنوب شیراز و در ۳۰ کیلومتری عسلویه واقع شده است.

1 دیدگاه برای “موسوی لاری : شهرستان مهر می تواند عسلویه دوم باشد

  1. معلوم است جلسه خوب و پرباری بوده که علاوه بر صاحبنظران و محققین محلی بزرگان و اساتید استانی و کشوری هم در آن حضور یافته و راهکار ارائه داده ناند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.